Ви є тут

Хід виконання Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року

30.06.2017

29 червня 2017 року в Глобинському районі відбулося виїзне розширене засідання колегії Полтавської облдержадміністрації.

В рамках даного заходу було обговорено стан виконання Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року. Директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації – Сергій Фролов проінформував присутніх, що дана Програма діє з 2016 року і її метою є підтримка зайнятості сільського населення, створення додаткових можливостей для розвитку індивідуальних домогосподарств, малого та середнього аграрного бізнесу, поліпшення розвитку села та якості життя в сільській місцевості.

В 2016 році на виконання заходів Програми було виділено 1,2 млн. грн. з обласного бюджету та 594,7 тис. грн. – з місцевих бюджетів. На 2017 рік з передбачених 7,5 млн. грн. на виконання заходів Програми з обласного бюджету вже виділено 1,5 млн. грн., з них субвенції районним бюджетам 0,5 млн. грн. Після моніторингу поданих райдержадміністраціями пропозицій на друге півріччя планується збільшення фінансування Програми на 1,9 млн. грн.

Районними Програмами на 2017 рік передбачено фінансування в розмірі 3200,3 тис. грн. На співфінансування заходів Програми в 2017 році районними радами вже виділено 324,0 тис. грн., зокрема Гадяцькою – 165, Диканською – 24, Н.Санжарською – 15, Пирятинською – 120 тис. грн.

На виконання заходів Програми за напрямом “Галузь тваринництва” увага приділялась індивідуальному секторі.

В 2016 році з обласного бюджету проведено відшкодування вартості штучного осіменіння поголів’я великої рогатої худоби та придбаного обладнання на суму 59,0 тис. грн.

Виплати по відшкодуванню понесених витрат зі штучного осіменіння маточного поголів’я великої рогатої худоби проведено 96 домогосподарствам, де утримується 3 і більше корів. Осіменено штучно 350 голів корів та телиць.

В поточному році до цього напрямку долучилися 20 районів, які потребують у фінансуванні з обласного бюджету в розмірі 414,6 тис. грн.

Послуги по осіменінню маточного поголів’я ВРХ надаються суб’єктами племінної справи у тваринництві області (ПАТ “Полтаваплемсервіс”, ТОВ “Лубенське племпідприємство”). Генетичний матеріал має визначену племінну цінність, продуктивність матерів бугаїв-плідників перевищує 9500 кг молока на корову. Завдяки високій племінній цінності бугаїв, прогнозований надій молока на корову в особистому селянському господарстві, де проведено штучне запліднення, становитиме не менше 7000 кг молока на корову. Крім того, значно знижується ризик інфекційних захворювань тварин.

Виплати по відшкодуванню вартості придбаного доїльного обладнання проведено власникам особистих селянських господарств в Зіньківському та Оржицькому районах. Сума відшкодування – 6,0 тис. грн.

В Оржицькому районі в особистому селянському господарстві (Денисівська сільська рада с. Чмихалове), завдяки дії Програми, з’явилась можливість залучити додаткові кошти інвесторів, а саме кошти МБФ “Добробут громад” та відкрити показову сімейну ферму європейського типу. У створення даної сімейної ферми було інвестовано близько 450,0 тис. грн.

В даний час поголів’я ВРХ на фермі нарощено до 20 голів. Окрім підвищення продуктивності, зросла і якість молочної сировини. Так вироблене молоко класифікують як вищий гатунок, середня жирність якого становить 4,1-4,2%.

Слід відмітити, що незважаючи на підтримку та стимулювання до розвитку молочного скотарства в приватному секторі, як передбачено Програмою, через вилучення та розорення пасовищ і сінокосів, а відповідно зменшення кормової бази для тварин, в області зберігається тенденція до зменшення поголів’я великої рогатої худоби в господарствах населення.

В 2016-2017 роках в Полтавській області завдяки дії Програми посаджено 19,7 га нових садів та ягідників по інтенсивних технологіях в В.Багачанському, Диканському та Решетилівському районах, в тім числі закладено 13,0 га ягідника для вирощування органічної продукції.

Вкладено інвестицій в садівництво біля 1,76 млн. грн., з них: власних коштів – 1 млн. 472,2 тис. грн., коштів обласного бюджету – 287,4 тис. грн.

Також в 2016 році завдяки Програмі на земельній ділянці Державного навчального закладу “Решетилівський професійний аграрний ліцей ім. І.Г. Боровенського” закладено 1,7 га ягідних насаджень (малина та смородина). Це дасть можливість студентам вивчати на практиці інтенсивні технології вирощування плодово-ягідних насаджень та вести кваліфікаційну підготовку кадрів для садівничих підприємств області.

За даним напрямком в 2016-2017 роках створено 10 постійних робочих місць. Через 1-2 роки для збору врожаю будуть створені тимчасові робочі місця в кількості до 80 чоловік.

В 2017 році в 6 районах планують закласти сади та ягідники на території навчальних закладів із залученням коштів місцевих та обласного бюджету. В Пирятинському районі на території 13 шкіл вже висаджено сади і ягідники, ще на території 5 навчальних закладів планується восени.

В області діє 18 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК) із 46 зареєстрованих. Діючі кооперативи налічують близько 500 членів та понад 50 постійних працівників. За 2016 рік ними сплачено понад 237 тис. грн. податків та зборів.

Завдяки впровадженню Програми в 2016-2017 роках було зареєстровано 8 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи: СОК “Гадяч сад” Гадяцького району, СОК “Діброва-Агро” Диканського району, СОК “Медовий край” Кобеляцького району, СОК “Бузова-Агро” Шишацького району, СОК “Полтавамед” Полтавського району, СОК “Вишенька”, СОК “Пирятинський степ” та СОК “Смотриківський” Пирятинського району.

В 2016 році прийняли участь в Програмі 4 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи (з Гадяцького, Диканського та Пирятинського районів), яким надано кошти з обласного бюджету в сумі 470,96 тис. грн. та залучено з місцевих бюджетів 588,7 тис. грн.

Вищезазначені сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи:
- налічують 54 членів;
- створили 6 робочих місць;
- використовують офіційно найману працю з оплатою відповідних податків в місцеві бюджети.

Так кооператив “Пирятинський степ” об’єднав 11 членів – учасників АТО та їхніх сімей. Використовуючи куплене обладнання та особисте майно членів кооперативу в 2017 році оброблено та засіяно 40 га землі.

Виконавцем робіт за напрямком “Підтримка сільськогосподарської дорадчої діяльності” визначено на конкурсній основі ТОВ “Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба”.

В 2016 році сума фінансування склала 500,0 тис. грн. За рахунок цих коштів було проведено 100 навчальних семінарів та 6 демонстраційних показів, проводилося постійне консультування сільського населення, членів фермерських і особистих селянських господарств, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та сільськогосподарських товаровиробників. В заходах прийняло участь близько 2 400 осіб.

В 2017 році вже освоєно 119,5 тис. грн., за рахунок цих коштів проведено 20 навчальних заходів.

Завдяки проведеній роботі:
1. Відпрацьовано інноваційні технології в овочівництві, садівництві та ягідництві. Очікується розвиток цього напрямку в 400 особистих селянських господарствах.
2. Створено та зареєстровано 6 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів за різними напрямками господарювання.
3. Змотивовано до участі в проекті розвитку сімейних ферм, що впроваджується міжнародним благодійним фондом “Добробут громад”, 20 родин.
4. Здійснено дорадчий супровід під час будівництва та облаштування 2-х молочних сімейних ферм канадського типу. Вартість кожної з них складає близько 26 тис. доларів США. Взагалі по напрямку сімейних ферм у 2016 році в область залучено більше 4,3 млн. грн. інвестицій.

В області щороку збільшується кількість виробників органічної продукції. На сьогодні 19 суб’єктів господарювання мають такі сертифікати.

В 2016 році компенсацію в розмірі 100% понесених витрат у зв’язку із проведенням та підтвердженням відповідності виробництва органічної продукції (сировини) та отриманням сертифіката відповідності отримали ПСП “Агрофірма Україна-Говтва” Козельщинського району та ТОВ “Кварк” Миргородського району. Загальна сума компенсації склала 42,2 тис. грн.

Незважаючи, що Програмою передбачено компенсацію в розмірі 20% вартості поставленої органічної продукції дитячим дошкільним, шкільним, медичним та соціальним закладам області на умовах державних закупівель, не вдалося залучити сільгосптоваровиробників області, що виробляють органічну продукцію до участі у тендерах на поставку своєї продукції у ці заклади.

На даний час більшістю структурних підрозділів з питань агропромислового розвитку райдержадміністрацій (в 24 районі, крім Полтавського) розроблено та затверджено районні Програми, в яких передбачено співфінансування заходів обласної Програми. Також в 24 районах (крім Полтавського) створені районні комісії, які приймають відповідні документи та заявки на участь у цій Програмі.

Районні комісії оголосили конкурси на визначення виконавців заходів районних Програм, в яких передбачено фінансуються і співфінансування з обласною Програмою та розпочали приймати відповідні документи та заявки на участь у Програмі.