Ви є тут

Попередні підсумки роботи агропромислового комплексу області за 2017 рік

01.02.2018

У 2017 році за обсягом виробництва валової продукції область займає 4 місце серед регіонів України. Питома вага регіону в загальнодержавному виробництві сільгосппродукції склала майже 6%.

Минулий рік для аграріїв Полтавської області виявився засушливим, спекотним та непередбачуваним по погоднім умовам. В зв’язку із повітряною і ґрунтовою посухами та високими температурами в літній період ускладнилася ситуація по пізніх культурах, особливо на посівах сої, кукурудзи, соняшнику та цукрових буряків.

Але незважаючи на це аграріями Полтавщини збережено лідируючі позиції в державі по виробництву сільськогосподарських культур. Всіма категоріями господарств вирощено майже 7 % від загальнодержавного обсягу зернових культур, 10% – цукрових буряків, 8 % - сої.

За 2017 рік область займає 3 місце серед регіонів України по валовому збору зернових культур (4,2 млн. тонн), 4 місце по виробництву сої (315,2 тис. тонн) та цукрових буряків (1,4 млн. тонн).

Кукурудзи на зерно отримано 2,9 млн. тонн, це найвищий показник в державі.

Лідируючі позиції Полтавська область займає в Україні і з виробництва продукції тваринництва.

Серед регіонів України по поголів’ю ВРХ та корів в сільськогосподарських підприємствах область займає 1 місце, по поголів’ю свиней – 4 місце.

За 2017 рік у господарствах усіх категорій вироблено: молока 792,8 тис. тонн (2 місце в Україні), м'яса – 103,8 тис. тонн, яєць – 745,7 млн. шт.

Область посідає перше місце серед регіонів України з виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах (15,4 % валового надою).

Полтавщина має одну із найбільших племінних баз в Україні.

Завдяки цілеспрямованій селекційно-племінній роботі область посідає 5 місце серед регіонів України з молочної продуктивності корів. Надій молока від однієї корови за минулий рік становить 6560 кг (по Україні – 6012 кг), приріст складає 4,8 %.

Агропромисловий комплекс області має значний експортний потенціал.

За січень-листопад 2017 року загальний експорт продукції сільського господарства та продуктів його переробки склав 559,4 млн. дол. США, що становить 33 % загального експорту області.

За оперативною інформацією за 2017 рік сільськогосподарські підприємства виплатили власникам землі 3294,2 млн. грн. орендної плати, що становить 102,3% до суми, передбаченої договорами оренди землі. Середній розмір орендної плати за земельні частки (паї) по області складає 8,9% вартості землі визначеної відповідно до законодавства (в 2016 році – 7,2%). На даний час цей показник залишається найвищим в Україні.

Регіон має значний досвід в розвитку органічного землеробства.

На сьогодні 23 суб’єкти господарювання мають сертифікати виробників органічної продукції.

14 сільгосппідприємств мають статус спеціальної сировинної зони та виробляють високоякісну продукцію для виробництва продуктів дитячого і дієтичного харчування.

У 2017 року в Диканському районі введено в дію сучасний високотехнологічний комплекс з виробництва соняшникової та соєвої органічних олій ТОВ «Укролія» – «Укролія Органік». Підприємство сертифіковане за стандартом органічних продуктів Європейського Союзу № 17-0773-01.

«Укролія Органік», яке спеціалізуватиметься виключно на переробці органічної сировини, планує щорічно переробляти 18 тис. тонн соняшнику та 50 тис. тонн соєвих бобів, з яких виробляти по 7 тис. тонн соняшникової та соєвої органічних олій. Завод оснащений сучасним обладнанням українського виробництва, ступінь автоматизації є максимальним, а сам процес виробництва – безвідходний.

Третій рік поспіль аграрії області мають змогу користуватися аграрними розписками. За час дії Проекту в області оформлено 44 аграрні розписки на суму понад 511 млн. грн., в тому числі за 2017 рік оформлено 25 аграрних розписок на суму понад 393 млн. грн.

Активізовано інвестиційну діяльність. Область входить в першу п’ятірку регіонів, в яких впроваджується найбільша кількість інвестиційних проектів в АПК.

За оперативною інформацією у 2017 році завершено впровадження 45 інвестиційних проектів кошторисною вартістю 319,9 млн. грн. Із них 21 об’єкт в галузі тваринництва кошторисною вартістю 42,5 млн. грн., 18 об’єктів в галузі рослинництва вартістю 212,5 млн. грн., 6 об’єктів з переробки сільськогосподарської продукції кошторисною вартістю 64,8 млн. грн.. Це дало змогу створити 332 нових робочих місць.

У 2017 році на фінансування Державних програм, спрямованих на підтримку агропромислового комплексу, в області використано – 32,5 млн. грн.

За Державними програмами підтримки АПК станом на 01.01.2017 по Полтавській області обліковувалася кредиторська заборгованість в сумі 15,4 млн. грн. За звітний рік вона зменшилась на 10,3 млн. грн.

В 2017 році на виконання заходів Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року використано 2,6 млн. грн. з обласного та 1,1 млн. грн. – з місцевих бюджетів і інших джерел.