Ви є тут

Результати роботи аграрної галузі Полтавщини в 2016 році

18.01.2017

Сільське господарство – одна з провідних галузей Полтавщини.

У 2016 році виробництво валової сільськогосподарської продукції порівняно з 2015 роком збільшилось на 3,1 %, в тому числі в сільгосппідприємствах на 6,0 %.

За обсягами виробництва валової продукції в сільському господарстві область займає 2 місце серед регіонів України, в розрахунку на одну особу – 4 місце.

Маючи 5 % сільськогосподарських угідь країни, в 2016 році всі категорії господарств області виробили 8,7 % зернових та зернобобових культур (включаючи кукурудзу) від загальнодержавного обсягу, 15,1 % – цукрових буряків (фабричних), 6,2 % – соняшнику на зерно, 11,4 % – сої.

Полтавщина продовжує залишатися лідером в Україні з виробництва зерна. Рекордними для області є як урожайність, так і валовий збір (5,8 млн. тонн).

Кукурудзи на зерно отримано 4,2 млн. тонн, це також найвищий показник в державі.

Валовий збір сої – 496,9 тис. тонн (1 місце в Україні).

За оперативними даними на цукрові заводи надійшло 2,1 млн. тонн буряків з урожаю 2016 року (друге місце серед регіонів), що на 51 % перевищує показник попереднього маркетингового року. Виробництво цукру очікується в обсязі близько 300 тис. тонн, що більше, ніж в минулому році на 43%.

Основними пріоритетами в розвитку галузі тваринництва є молочне скотарство та свинарство.

Полтавська область на протязі останніх 5 років займає лідируючі позиції в Україні з виробництва продукції тваринництва.

За 2016 рік у господарствах усіх категорій вироблено: молока 796,4 тис. тонн (100,2% до 2015 року), м'яса – 114,0 тис. тонн (104,0 % до 2015 року), яєць – 726,3 млн. шт. (108,8% до 2015 року).

Полтавщина посідає перше місце серед регіонів України з виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах (15,8% валового надою в державі).

Завдяки цілеспрямованій селекційно-племінній роботі область посідає 3 місце серед регіонів України з молочної продуктивності корів. За 2016 рік надій молока на одну корову склав 6258 кг (по Україні – 5658 кг).

Станом на 1 січня 2017 року в усіх категоріях господарств налічується 243,6 тис. голів великої рогатої худоби, в тому числі 127,2 тис. голів корів, 398,2 тис. голів свиней, 5,0 млн. голів птиці.

Загальнодержавна тенденція зменшення поголів’я тварин присутня і в області. Поголів’я великої рогатої худоби зменшено на 4,8 %, в тому числі корів на 3,3 %, свиней – на 2,7%, птиці на – 0,6 %.

Однак за поголів’ям ВРХ та корів у сільськогосподарських підприємствах область продовжує посідати перше місце в Україні, за поголів’ям свиней – четверте.

За оперативною інформацією районів в 2016 році сільгосппідприємствами області укладено 130 кредитних угоди на суму 887,8 млн. грн., що на 117,2 млн. грн. менше 2015 року.

Альтернативним способом кредитування агросектору є аграрні розписки. Полтавщина стала першою серед українських регіонів, яка реалізувала пілотний проект з відпрацювання технологій введення в обіг аграрних розписок. В минулому році в області оформлено 9 аграрних розписок (4 фінансові та 5 товарних) на суму понад 67 млн. грн.

За оперативною інформацією суб’єкти господарювання в агропромисловому комплексі області виплатили власникам земельних часток (паїв) орендну плату за користування землею 2682,1 млн. грн., що становить 99,5 % до взятих договірних зобов’язань 2016 року.

Середній розмір орендної плати за земельні частки (паї) по області становить 7,2 % вартості землі визначеної відповідно до законодавства.

З метою підтримки зайнятості сільського населення, створення додаткових можливостей для розвитку індивідуальних домогосподарств, малого та середнього аграрного бізнесу, поліпшення розвитку села та якості життя в сільській місцевості Департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації спільно з райдержадміністраціями розроблено Програму розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року, яка затверджена рішенням сесії обласної ради від 29.04.2016 № 108.

В 2016 році на виконання заходів Програми з обласного бюджету виділено 1,2 млн. грн. з передбачених 6,7 млн. грн.

Більшістю структурних підрозділів райдержадміністрацій з питань агропромислового розвитку (в 21 районі) розроблено та затверджено районні Програми, в яких передбачено співфінансування заходів обласної Програми. В 24 районах створені районні комісії, які приймають відповідні документи та заявки на участь у Програмі.

На виконання заходів Програми в 2016 році виплати по відшкодуванню понесених витрат зі штучного осіменіння маточного поголів’я великої рогатої худоби (350 гол. корів та телиць) проведено 96 особистим селянським господарствам в 7 районах області (Зіньківський, Кобеляцький, Лохвицький, Лубенський, Решетилівський, Чорнухинський, Шишацький), які утримують більше 3 голів корів. Сума відшкодування – 53,0 тис. грн.

В перспективі це дозволить збільшити надій молока на корову в особистому селянському господарстві (ОСГ) до 7000 кг молока на корову. Крім того, значно знижується ризик інфекційних захворювань тварин.

Власникам ОСГ відшкодовано придбання доїльного обладнання, що дало змогу завдяки модернізації обладнання перевести роботу на більш організований рівень, покращити умови праці.

В Оржицькому районі в особистому селянському господарстві (Денисівська сільська рада в с. Чмихалове), завдяки дії Програми, з’явилась можливість залучити додаткові кошти МБФ «Добробут громад» та відкрити показову сімейну ферму європейського типу, на базі якої будуть проводитись навчальні семінари для власників особистих селянських господарств. У створення даної сімейної ферми було інвестовано близько 450,0 тис. грн., зокрема з обласного та районного бюджету 9,6 тис. грн.

На момент відкриття ферми в господарстві утримувалось 9 голів маточного стада ВРХ, зокрема 3 голови корів. В даний час поголів’я ВРХ нарощено до 20 голів, в тому числі утримується 12 голів корів.

За минулий рік в Полтавській області завдяки дії Програми посаджено 14,8 га нових садів по інтенсивних технологіях, в тому числі закладено 9,7 га ягідника для вирощування органічної продукції.

В садівництво вкладено біля 1,3 млн. грн. інвестицій, з них: власних коштів – 1,2 млн. грн., коштів обласного бюджету – 127,8 тис. грн.

В «Решетилівському професійно-аграрному ліцеї ім. І.Г. Боровенського» закладено 1,7 га ягідних насаджень (малина та смородина), це дасть можливість учням коледжу вивчати на практиці інтенсивні технології вирощування плодово-ягідних насаджень, а закладу вести кваліфікаційну підготовку кадрів для садівничих підприємств області, отримати додаткове фінансування для організації навчального процесу.

В цілому за даним напрямком створено 10 постійних робочих місць.

Через 1-2 роки для збору врожаю будуть створені тимчасові робочі місця (2-3 місяці на рік) в кількості до 80 чоловік.

Програма дала поштовх до створення сільськогосподарських кооперативів. В 2016 році було зареєстровано 7 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи: СОК «Гадяч сад» Гадяцького району, СОК «Діброва-Агро» Диканського району, СОК «Медовий край» Кобеляцького району, СОК «Бузова-Агро» Шишацький район, СОК «Вишенька», СОК «Пирятинський степ» та СОК «Смотриківський» Пирятинського району. На сьогодні вони формують матеріально-технічну базу, наймають працівників і розпочинають свою діяльність.

За напрямком Програми «Розвиток сільськогосподарської обслуговуючої кооперації», де передбачено фінансову підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів шляхом компенсації 90 % вартості придбаної сільськогосподарської техніки, обладнання та устаткування, в 2016 році прийняли участь 4 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи (з Гадяцького, Диканського та Пирятинського районів), яким надано кошти з обласного бюджету в сумі 471 тис. грн. та залучено з місцевих бюджетів 588,7 тис. грн.

Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи створять від 2 до 6 робочих місць, та використовуватимуть офіційно найману працю з сплатою відповідних податків в місцеві бюджети.

ТОВ «Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба», як учасник Програми, за рахунок коштів обласного бюджету проведено 100 семінарів та 6 демонстраційних покази, забезпечено постійне консультування сільського населення, членів фермерських і особистих селянських господарств, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та сільськогосподарських товаровиробників. Спільно з Полтавським обласним центром зайнятості проведено цикл заходів (25 навчальних семінарів) на тему «Ефективне ведення сільського господарства», в яких прийняли участь 397 безробітних громадян.

В рамках заходів Програми з метою стимулювання розвитку органічного землеробства та виробництва органічних продуктів харчування два підприємства Козельщинського та Миргородського районів отримали компенсацію в розмірі 100 % понесених витрат у зв’язку із проведенням та підтвердженням відповідності виробництва органічної продукції (сировини) та отриманням сертифіката відповідності на суму 42,2 тис. грн.

Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації спільно із структурними підрозділами агропромислового розвитку райдержадміністрацій розпочато формування заходів по виконанню Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року у 2017 році.