Ви є тут

Розвиток кооперативного руху, державна та регіональна підтримка агровиробників, реалізація програми U-LEAD – ключові теми семінару «Практики сільського розвитку: сімейні ферми, кооперація, дорадництво та ОТГ»

02.04.2018

Державна політика сільського розвитку має широкий спектр інструментів для економічного зростання малих виробників. Окрім фінансової підтримки та інформаційного забезпечення ефективним є об’єднання особистих селянських господарств та дрібних виробників у кооперативи. Таку думку висловив заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віктор Шеремета під час дводенного семінару «Практики сільського розвитку: сімейні ферми, кооперація, дорадництво та ОТГ» у Львові 29-30 березня.

Захід пройшов у рамках реалізації програми «U-LEAD з Європою» за участі Голови Львівської ОДА Олега Синютки, представників Мінагрополітики, директорів департаментів агропромислового розвитку обласних державних адміністрацій, Офісу підтримки реформ Мінагрополітики, Мінрегіону, проекту «U-LEAD з Європою», членів Групи радників з впровадження державної регіональної політики в Україні, Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, сільськогосподарських підприємств, кооперативів. Полтавщину на заході представляв – Роман Прокопенко – заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА.

Досвід Львівщини щодо дорадництва, кооперації, створення оптового ринку, сімейного фермерства, аудиту земельних ділянок сільськогосподарського призначення, функціонування громад були ключовими на семінарі.

«Об’єднання агровиробників є дієвим способом отримання належної системи збуту сільськогосподарської продукції та можливості одержання реальної ціни за неї. Окрім того, кооперація зміцнить позиції дрібних виробників серед великих аграрних гравців, а також позитивно вплине на збільшення зайнятості місцевого населення, розвиток сільської інфраструктури», – зауважив Віктор Шеремета.

Олег Синютка повідомив, що на Львівщині успішно проводять аудит земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Як виявилось більше 25% земель знаходилося в «тіні», вони оброблялись, але місцеві бюджети не отримували жодних платежів.

«Ми провели повністю аудит земель сільськогосподарського призначення на території Львівської області. Сьогодні повинні виступити єдиним фронтом щоб не допустити будь-яких рейдерських речей, що стосуються землі і забезпечити реальну оціночну вартість», – зазначив Олег Синютка.

В рамках практичної роботи семінару учасники ознайомились з роботою ОРСП «Шувар». Директор ринку Ігор Плотиця провів екскурсію по рибному, м’ясному та овочевому терміналах, а також ознайомив з дотриманням вимог безпечності харчових продуктів, яку на ринку забезпечує лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи.


Ринок «Шувар»


Ринок «Шувар»


Ринок «Шувар»

Учасники семінару відвідали Львівську аграрну дорадчу службу, де ознайомились з історією створення та діяльністю дорадчої служби. «Основною функцією аграрного дорадництва сьогодні є підвищення рівня компетенції фермерів для того, щоб вони мали можливість грамотно приймати власні управлінські рішення та робити ці рішення успішними» – наголосив, директор Львівської аграрної дорадчої служби Іван Паньків.

Цікавий був досвід по створенню кооперативів, сімейних ферм та громадських пасовищ, облаштованих установками автоматичного доїння та молокоприймальними пунктами.


Сімейна молочна ферма в с. Голосковичі


Установка автоматичного доїння на пасовищі


Заболотцівська ОТГ

Також учасники ознайомились з роботою сучасної лабораторії аналізу молока, яка запрацювала завдяки реалізації канадського проекту «Розвиток молочного бізнесу в Україні». Як розповіли представники проекту, за місяць лабораторія проводить 2 тисячі проб, проте у перспективі заплановано аналізувати 10 тисяч зразків. Загальна потужність лабораторії складає 200 проб на годину. Усі розрахунки здійснює комп’ютерна програма, а дані для аналізу та обробки інформації надсилають до Канади. Звідти висновки електронним варіантом отримує лабораторія. Опісля результати розміщують на спеціальному сайті, доступ до якого отримує замовник. Слід зазначити, що вся інформація є закодованою і лаборант не знає, з якого господарства досліджує молоко. Усі лаборанти проходили стажування у Канаді.


Лабораторія аналізу молока

Окрім показників якості молока, зокрема вмісту жиру, білка та лактози, можна визначити і наявність захворювання у корови. Завдяки таким дослідженням можна не тільки зберегти поголів’я худоби, а й значно підвищити продуктивність тварин.

Полтавські аграрії теж можуть скористатися послугами цієї лабораторії, та їх радо чекають на сучасному оптовому ринку «Шувар». В разі виявлення зацікавленості, Департамент агропромислового розвитку Полтавської ОДА надасть необхідний супровід та контакти.