Сесія Полтавської обласної ради 14 лютого 2019 року прийняла «Програму фітосанітарних заходів по ліквідації регульованих шкідливих організмів на території Полтавської області на 2019-2023 роки»

15.02.2019

Питання боротьби з амброзією і небезпеки її поширення підіймалось на сесіях обласної ради, засіданнях депутатських комісій та НПК. Тому Департаменомт агропромислового розвитку спільно з Управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області та Полтавською державною аграрною академією була розроблена «Програма фітосанітарних заходів по ліквідації регульованих шкідливих організмів на території Полтавської області на 2019 – 2023 роки».

Ця Програма повинна стати генератором дій органів влади, місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання і громад по боротьбі карантинними організмами, зокрема амброзії полинолистої - природнього, але досить шкідливого для населення алергена.

Станом на 01.01.2019 в Полтавській області зареєстровано чотири види регульованих шкідливих організмів:
1. Американський білий метелик – 279,023 га;
2. Амброзія полинолиста – 10 216,273 га;
3. Повитиця польова – 1,52 га;
4. Бактеріальне в’янення кукурудзи – 50 га.

Карантинний режим по американському білому метелику запроваджено в 8 районах, 45 населених пунктах та 26 господарствах; по повитиці польовій в 3 районах і 4 населених пунктах; по амброзії полинолистій в 25 районах, 240 населених пунктах, 3013 присадибних ділянках та 175 господарствах.

Програма містить практичні заходи з локалізації шкідливих організмів, завдання для всіх суб’єктів управління територіями і господарювання та визначений рівень відповідальності відповідно до закону України Про карантин рослин.

Посилюється організаційна роль надзвичайних протиепізоотичних комісій в цьому питанні.

Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів обласного, районного та місцевих бюджетів, землевласників та землекористувачів, а також з інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.

Кошти обласного бюджету спрямовуються районним бюджетам та бюджетам сільських, селищних, міських рад утворених відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» на виконання заходів Програми у вигляді субвенцій місцевим бюджетам, як відшкодування витрат по організації благоустрою населених пунктів на умовах співфінансування місцевими бюджетами не менше половини вартості робіт та матеріалів, що підтверджується рішенням відповідних місцевих громад про виділення коштів.

Програма містить розрахунки потреби в коштах для проведення ліквідаційних робіт по знищенню амброзії сільгоспвиробниками, службами автомобільних доріг, а також в населених пунктах. Так на 2019 рік загальна вартість таких робіт оцінюється на рівні 32,2 млн грн. Але обласний і місцеві бюджети будуть задіяні лише на роботи виконані в межах населених пунктів, зважаючи на шкодочинність амброзії полинолистної здоров’ю людей. За розрахунками виходячи з даних Держпродслужби про карантинні вогнища поширення амброзії в населених пунктах, а це майже 3,4 тис. га, потреба в коштах обласного бюджету в поточному році може скласти близько 7 млн. грн при умові співфінансування з місцевих бюджетів в таких же розмірах.