Ви є тут

Відбулась апаратна нарада у голови облдержадміністрації

30.07.2018

30 липня 2018 року директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Олександрович Фролов під час апаратної наради в голови облдержадміністрації проінформував про хід проведення жнив та забезпеченість області ресурсами продовольчого зерна.

Він доповів, що Жнива в області наближаються до завершення, характерною ознакою цьогорічних жнив є високий рівень організації та технологічного забезпечення. В хід збиральних робіт вносять свої корективи погодні умови.

Затяжні опади дещо стримали темпи збирання ранніх зернових культур, що може вплинути на якість зерна пшениці.

Департаментом агропромислового розвитку проведено ряд заходів по організованому проведенню жнив та забезпечення продовольчої безпеки області (навчання, практичні семінари, розробка рекомендацій).

Зокрема в лютому проведено навчання агрономів насіннєвих господарств та спеціалістів агрономічних служб області.

Протягом березня в кожному районі області проведено семінари, щодо державної та регіональної програм підтримки сільськогосподарських та фермерських господарств.

Спільно з Полтавською державною сільськогосподарською дослідною станцією ім. М.І. Вавилова Інституту свинарства і АПВ НААН України розроблено та доведено до сільгоспвиробників практичні рекомендації з вирощування озимих культур та ефективного проведення комплексу весняно-польових робіт.

Проведено сортовипробування зернових культур вітчизняної та зарубіжної селекції, перелік кращих сортів та гібридів найбільш адаптованих до умов Полтавської області рекомендовано до впровадження сільгоспвиробникам.

Сформовано державний реєстр суб'єктів насінництва та розсадництва Полтавської області на 2018 рік.

Протягом червня - липня проведено семінари по сортовій політиці та підготовці сільськогосподарських підприємств області до збирання врожаю ранніх зернових культур.

Створено базу даних про наявність мехзагонів гіо збиранню врожаю ранніх зернових культур, яка розміщена на сайті Департаменту та направлена на райони. 85 одиниць техніки можна залучити з 29 мехзагонів області і щодня залучалось від 40 та більше одиниць.

До збирання врожаю ранніх зернових культур підготовлено 2647 зернозбиральних комбайнів.

Навантаження на 1 зернозбиральний комбайн по сільгосппідприємствах в середньому становить 134 га.

За 6 місяців поточного року сільськогосподарськими підприємствами області придбано 506 одиниць сільськогосподарської техніки на загальну суму 469 млн. грн. з них по державній програмі часткової компенсації 127 одиниць на суму 37 млн. грн (другий результат в Україні).

Площа ранніх зернових культур до збирання по всіх категоріях господарств становить 356 тис. га. З них основні площі займають пшениця - 237 тис. га, ячмінь - 93 тис. га, горох - 17 тис. га.

Загальний валовий збір ранніх зернових в цьому році прогнозуємо на рівні 1,4 млн. тонн що більше ніж на 100 тис. тонн від минулого року.

Станом на 30 липня 2018 року в області зібрано понад 1 млн. тонн зерна ранніх зернових культур на площі 262 тис. га (74 % від прогнозованої).

Озимої пшениці зібрано 800,0 тис. тонн на площі 200,0 тис. га (89% площ до збирання), середня урожайність склала 40,2 ц/га, прогнозуємо її зібрати біля 1 млн. тонн. Згідно оперативних даних зерно пшениці прийняте хлібоприймальними підприємствами до дощів в основному 3 та 2 класу.

Згідно проведеного моніторингу посівів, враховуючи погодні умови, в цьому році відсоток продовольчого зерна очікується в межах 60 %.

Жита зібрано на 48 % площ від прогнозованих, середня урожайність вища минулорічної на 1,6 ц/га.

По районах урожайність ранніх зернових варіює від 30,3 ц/га в Кременчуцькому районі до 56,1 ц/га в Шишацькому.

В розрізі районів по сільськогосподарським підприємствам найвища врожайність озимої пшениці в Шишацькому 57,6 ц/га, Лохвицькому 51,0 ц/га, Миргородському 50,0 ц/га.

Така строкатість урожайності пов'язана із вологозабезпеченістю регіонів, але також відповідає і рівню технології вирощування. Значна кількість підприємств має урожайність понад 60 ц/га. Тому і надалі Департамент буде працювати над поширенням кращих технологій виробництва.

Залишилося зібрати ранніх зернових та зернобобових культур на площі 95 тис. га, За сприятливих погодних умов жнива в області можливо завершити за 6 - 7 днів.

Проблем із забезпеченням господарств області матеріально- технічними ресурсами на період проведення збирання врожаю ранніх зернових культур не зафіксовано.

Проте до Департаменту надходили звернення сільгоспвиробників, щодо складнощів у взаємовідносинах з патрульною поліцією при переміщенні великогабаритної сільськогосподарської техніки. Питання оперативно відпрацьовано з заступником начальника управління Національної поліції в Полтавській області Захарченко Денисом Анатолійовичем та керівником патрульної поліції в області.

Також було зафіксовано 4 випадки пошкодження вогнем посівів зернових культур на площі 51 га.

Окремі проблемні питання, що виникали під час жнив розглянуті оперативним штабом захисту представників аграрного бізнесу від рейдерів.

Для забезпечення нормативних споживчих потреб населення області хлібопродуктами на 2018/2019 маркетинговий рік необхідно 177 тис. тонн зерна. Найбільше зернових ресурсів, а це 137 тис. тонн (77 відсотків) потребує хлібопечення.

Станом на 01.07.2018 року загальний обсяг перехідних залишків продовольчого зерна в усіх категоріях господарств області та підприємств, тцо здійснюють його зберігання і перероблення становив 92 тис. тонн, в тому числі пшениці - майже 85 тис. тонн, жита - 5,5 тис. тонн.

Продовольчого зерна цьогорічного урожаю вистачить для потреб області.

В цьому ми переконались під час об'їзду разом із заступником голови облдержадміністрації Товстим Р.І. північних районів де зараз зосереджені основні площі які ще підлягають до збирання (стан посівів, якість зерна організація збирання, дощі і зелений підгон).

По завершенню збиральних робіт в області очікується наявність близько 700 тис. тонн продовольчого зерна з врахуванням перехідних залишків. Нами проведені зустрічі з керівниками найбільших хлібопекарських підприємств з метою моніторингу умов для безперебійного постачання хлібобулочних виробів, в тому числі наявності власних ресурсів продовольчого зерна, та партнерських взаємовідносин з сільгоспвиробниками. Спільно з підрозділами агропромислового розвитку райдержадміністрацій ми створили реєстр сільгосппідприємств які мають зерно продовольчих якостей для постачання хлібопекарським підприємствам області.

Традиційно резервні обсяги борошна підтримуються ПАТ Аграрний фонд. В поточному році товариством було реалізовано хлібопекарським підприємствам області майже 1500 тонн борошна. На умовах форвардних закупівель зерна урожаю 2018 року ПАТ «Аграрний фонд» укладено з сільгоспвиробниками області контракти на придбання 33 тис. тонн пшениці 3 та 2 класів. Під час засідання комісії в Мінагрополітики з питань відновлення діяльності Полтавського КХП відбулись перемовини з головою правління ПАТ Аграрний фонд щодо поставок борошна. ПАТ зацікавлене у відновленні роботи підприємства і внесло Міністерству пропозиції своєї участі.

Обласні потужності по виробництву борошна дозволяють виробляти його близько 90 тис. тонн (потреба 96 тис. тонн). Крім цього сільськогосподарські підприємства мають 29 власних пекарень з власною переробкою зерна , на яких можуть за рік виробити понад 6,5 тисяч тонн хлібобулочних виробів. Слід визнати що ряд цих потужностей потребують модернізації і це є важливим напрямком залучення інвестицій в області.