Ви є тут

Підсумки виконання обласної Програми сільськогосподарської дорадчої діяльності на період до 2015 року

20.02.2016

Сільськогосподарське дорадництво – як нове суспільне явище, має на меті відродити сільське господарство та забезпечити його стабільний прибутковий розвиток, на основі специфічних методів (підвищення рівня знань та практичних навичок на основі активних методів навчання; забезпечити найновішою інтегрованою інформацією з різних сфер буття; індивідуальними практичними порадами, демонстраційними показами), формувати нового селянина з новим типом економічного мислення, новою ринковою мотивацією та поведінкою і надає можливість цим ключовим факторам прогресу формувати нове сільське виробництво і нове село.

В області діяла «Обласна Програма сільськогосподарської дорадчої діяльності на період до 2015 року». За період дії (2010-2015 рр.) даної програми на виконання її заходів з обласного бюджету було виділено 1 130,0 тис. грн., зокрема в 2015 році з обласного бюджету (рішення сесії обласної ради від 30.04.2015) виділено 200,0 тис. грн. Конкурсна комісія з визначення в 2015 році виконавців обласної програми визначила переможцем конкурсу ТОВ «Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба».

Головною метою Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби є стимулювання підприємництва в сільській місцевості області та працює за такими напрямками:

  1. Розвиток садівництва, ягідництва;
  2. Створення і супровід діяльності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;
  3. Розбудова мережі ферм сімейного типу;
  4. Розвиток картоплярства, овочівництва, в тому числі, закритого ґрунту;
  5. Допомога у впровадженні альтернативного тваринництва: рибництво, бджолярство, кролівництво, птахівництво тощо;
  6. Поширення та впровадження наукових розробок у виробничій діяльності підприємств середнього та дрібного аграрного бізнесу.

З цією метою проведено цикл заходів (семінари, демонстраційні покази, індивідуальні консультації), в яких приймали участь фермерські господарства, підприємці, особисті селянські господарства, представники органів місцевої влади та самоврядування, сільські громади.

Поряд з практичними заходами проводиться активна інформаційна робота щодо поширення інноваційних знань серед сільськогосподарських товаровиробників та сільського населення через підтримку функціонування веб-ресурсу (http://porada.biz.ua/), на якому постійно розміщується актуальна інформація для сільськогосподарських товаровиробників, переробних підприємств, сільського населення. Виробники сільськогосподарської продукції можуть безкоштовно розмістити інформацію щодо купівлі-продажу власної вирощеної продукції.

За період дії «Обласної програми сільськогосподарської дорадчої діяльності на період до 2015 року» Полтавською обласною сільськогосподарською дорадчою службою було проведено 205 навчальних семінари (38 в 2015 році), 64 демонстраційних показів (7 в 2015 році), надано більш ніж 12 тис. год. консультацій та 49 інформаційних куточків передано сільським радам з вкрай важливих тематик, що є пріоритетними – створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК) та сприяння стабільному функціонуванню вже діючих СОК, що займаються постачанням та переробкою молока, м’яса, овочів, заготівлею кормів, обробітком ґрунту, відпрацювання технологій вирощування стратегічних для Полтавщини культур тощо. В цих заходах прийняло участь понад 8000 осіб.

Завдяки проведеним заходам:

  1. Відпрацьовано інноваційні технології в овочівництві, садівництві, ягідництві;
  2. Створено галузеві асоціації, що на фаховому рівні захищають інтереси аграріїв (Асоціація розвитку інтенсивного садівництва Полтавщини та Полтавська обласна асоціація з ведення рибництва);
  3. Регулярно доводяться вимоги до якості продукції, що виробляється аграрними підприємствами, з врахуванням вимог СОТ;
  4. Створено 5 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів по збору молока серед населення із залученням коштів іноземних та вітчизняних інвесторів. В 2012 році – «Молочник Сушки» (с. Сушки, Козельщинський район), в 2013 році – «Молочний світанок» (с. Сухорабівка, Решетилівський район) та «Молочник Лівенське» (с. Лівенське, Новосанжарський район), в 2014 році – «Бугаївський молочар» (с. Бугаївка, Глобинський район) та «Веселка» (с. Сазонівка, Оржицького району).

Такі кооперативи є юридичними особами із створенням нових робочих місць, що надають послуги по збору, охолодженню молока, доведенню його до кондицій, що відповідають вимогам чинного законодавства та євростандартам.

Загальний обсяг інвестицій в організацію кооперативів та формування їх матеріальної частини склав 2,5 млн. грн. За умовами інвестора після 5 років роботи кооперативів обладнання залишається громадам.

Дані кооперативи зареєстровані в області як юридичні особи і є платниками Єдиного податку 4 групи (4-5% від обсягу доходу).

Всі вони використовують офіційно найману працю з оплатою відповідних податків і створили: по 5 робочих місць – в Козельщинському та Решетилівкому районах, по 4 робочих місця – в Оржицькому і Глобинському районах, 3 робочих місця – в Новосанжарському районі. До створення кооперативів всі ці працівниками перебували на обліку в службі зайнятості та отримували виплати по безробіттю.

За період функціонування всі вищенаведені кооперативи надали послуг своїм членам по прийомці молока, проведенню досліджень, охолодженню, обліку на загальну суму 3,5 млн. грн.

Загальна кількість молока, що прийнята кооперативами від населення, досліджена, охолоджена та реалізована переробним підприємствам області складає 4,5 тис. тонн на загальну суму 16,4 млн. грн.

Лише за 2015 рік, коли всі 5 кооперативів працювали на протязі всіх місяців року, обсяг заготовленого молока, що пройшло дослідження, охолоджене та реалізоване за офіційними договорами складає 1796 тонн на загальну суму 7,7 млн. грн.

Фінансування дорадчої служби за період 2012-2015 роки з обласного бюджету склало 800,0 тис. грн. Так лише кооперативи, що створені за ініціативою та супроводом дорадчої служби сплатили податків (Єдиний податок та нарахування і податки на заробітну плату) за період функціонування на суму 646,9 тис. грн. І ці кооперативи продовжують працювати. І продовжують сплачувати кошти до місцевих бюджетів.

Протягом останніх років в с. Сушки Козельщинського району розвитком соціальної сфери села опікується сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Молочник-Сушки».

В липні 2015 року кооператив «Молочник-Сушки» завершив капітальний ремонт фельдшерсько-акушерського пункту за кошти соціального гранту МБФ «Добробут громад». Кооператив реалізував уже третій соціальний проект, спочатку було облаштовано дитячий майданчик та частково проведено освітлення сільських вулиць у Сушках.

Кооператив спільно з місцевими фермерами: які фінансами, власною працею та особистими зусиллями допомогли реалізувати такий важливий соціальний проект. Відтепер приміщення ФАПу відповідає усім сучасним вимогам, що дає можливість значно покращити як надання допомоги, так і проведення профілактичних заходів мешканцям – є система водовідведення, зроблено реконструкцію системи опалення, встановлено металопластикові вікна та нові двері.

Такі кооперативи потребують постійного дорадчого супроводу, так як не мають власних фахівців по відпрацюванню технологій годівлі в особистих домогосподарствах, режимів утримання тварин, підвищення якості продукції, покращення та збалансування раціонів годівлі.

В кінцевому підсумку, це безпосередньо впливає на добробут простих селянських родин, адже якісне молоко, доведене в коротші терміни до переробного підприємства, має більшу ціну і таке молоко є безпечним для споживання кінцевими споживачами.

Кооперація селян також «розбиває» монополію ділків, які роками закупляли молоко у селян за безцінь і паразитували на селянській праці.

Завдяки реалізації проекту по створенню сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів за підтримкою МБФ «Добробут громад» вдалося залучити громади області до участі в проекті по створенню в окремих районах області сімейних ферм.

На сьогодні при створенні 5 ферм сімейного типу отримано обладнання та тварин на загальну суму 1,6 млн. грн.

Таким чином, загальна сума інвестицій в розвиток тваринництва в особистих селянських господарствах за проектом, супровід якого здійснює Дорадча служба, на сьогодні склала 4,1 млн. грн.

Діючі ферми сімейного типу забезпечені поїлками, доїльними апаратами, клімат контролем, освітленням, електропастухами. Крім цього їм передано на утримання по два племінних високопродуктивних нетеля.

В Решетилівському районі розпочато будівництво з «0» демонстраційної ферми сімейного типу на 20 корів з дотриманням сучасних технологій утримання. Орієнтовна вартість проекту складає 650 тис. грн.

В 2016 році заплановано створення ще  як мінімум 12 сімейних ферм за фінансовою підтримкою МБФ «Добробут громад». Орієнтовні інвестиції близько 1,8 млн. грн.

Дорадча служба має дослідні ділянки по картоплі, овочах, сої, кукурудзі.

На цих ділянках представниками малого і середнього бізнесу вивчаються переваги різних сортів. Учасники заходів мають можливість ознайомитись із сучасними технологіями захисту рослин, підживлення, систем зрошення тощо.

Варто зазначити, що у тому факті, що Полтавщина займає лідируючі позиції за обсягом посівних площ сої в державі по обсягах намолоту серед інших регіонів України, Дорадча служба відіграла не аби яку роль, так як, починаючи із 2006 року, коли соя була новою культурою для Полтавщини, Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба заклала перший демонстраційний полігон, на якому було посіяно 82 сорти сої вітчизняної та закордонної селекції. На базі цього полігону було проведено ряд демонстраційних показів, що переконали аграріїв, що соя – це наша культура і кліматичні умови Полтавщини найбільш для цього прийнятні.

На протязі 9 років Дорадча служба на своїх демонстраційних полігонах продовжує навчати товаровиробників сучасним інноваційним технологіям в рослинництві, і це дає можливість фермерам бути більш стійкими економічно. Велика увага приділяється юридичним питанням, проводиться постійне консультування фермерських та особистих селянських господарств в сфері земельного та екологічного законодавства, фіскальної політики.

Після проведення семінарів Дорадчою службою по садівництву громадяни, що займалися вирощуванням саджанців, офіційно зареєструвалися фізичними особами підприємцями та створили питомники.

Напрямки дорадництва різноманітні, але самим головним є те, що всі заходи, що проводяться Дорадчою службою, дають селянам мотивацію до розвитку підприємництва, а вмотивована людина є більш незалежна, більш самостійна і більш заможна, а в кінцевому підсумку заможнішою стає сільська громада, що отримує податки від підприємництва, а в глобальному сенсі стає більш заможною наша Держава.