Ви є тут

Полтавщина

01.02.2018

Полтавщина - це аграрно-промисловий регіон, відомий своїми надбаннями, культурно-мистецькою та історичною спадщиною.

Доля поставилась до Полтавщини з особливою щедрістю, наділивши її безцінними природними дарами та працелюбними людьми. Родючі чорноземи, цілющі мінеральні води, мальовничі краєвиди, багаті дичиною ліси, дивовижні за своєю красою річки та озера створюють неповторний полтавський колорит.

Основу аграрно-промислового комплексу області складає сільське господарство, яке характеризується розвинутим виробництвом зерна, молока, технічних культур.

За територією Полтавщина посідає 7 місце в Україні, але при цьому обіймає 2 місце за виробництвом валової продукції в сільському господарстві.

Чисельність наявного населення становить 1438,9 тис. осіб, в тому числі міське – 891,7 тис. осіб (62 %), сільське – 547,2 тис. осіб (38 %).

Ґрунти – переважно чорноземи, на долю яких припадає 93 % ріллі. Середній показник вмісту гумусу – 3,26 %. В цілому по області близько 57 % ґрунтів відносяться по забезпеченню гумусом до високого та майже половина - до підвищеного класу.

Клімат області помірно-континентальний. Середньорічна кількість опадів – близько 500 міліметрів. Регіон розташований в лісостеповій зоні. Лісами зайнято 7,4 % території.

За обсягом сільськогосподарського виробництва регіон належить до групи областей із високим рівнем сільської економіки.

Аграрний сектор економіки області представляють:
- 430 сільськогосподарських підприємств (використовують 1325,3 тис. га, середній розмір підприємства – 3000 га);
- 2020 фермерських господарств (використовують 242,8 тис. га, середній розмір господарства – 120 га);
- 199,9 тис. особистих селянських господарств (використовують 279,4 тис. га).

Загалом в області обробляється 1,8 млн. га сільськогосподарських угідь, з них 1,7 млн. га ріллі. На сьогодні сільгосппідприємствами засівається 1,3 млн. га, господарствами населення – 427,6 тис. га (33,5 %).

Сільське господарство – одна з провідних галузей Полтавщини.

У 2017 році за обсягом виробництва валової продукції область займає 4 місце серед регіонів України. Питома вага регіону в загальнодержавному виробництві сільгосппродукції склала майже 6%.

Минулий рік для аграріїв Полтавської області виявився засушливим, спекотним та непередбачуваним по погоднім умовам. В зв’язку із повітряною і ґрунтовою посухами та високими температурами в літній період ускладнилася ситуація по пізніх культурах, особливо на посівах сої, кукурудзи, соняшнику та цукрових буряків.

Але незважаючи на це аграріями Полтавщини збережено лідируючі позиції в державі по виробництву сільськогосподарських культур. Всіма категоріями господарств вирощено майже 7 % від загальнодержавного обсягу зернових культур, 10% – цукрових буряків, 8 % - сої.

За 2017 рік область займає 3 місце серед регіонів України по валовому збору зернових культур (4,2 млн. тонн), 4 місце по виробництву сої (315,2 тис. тонн) та цукрових буряків (1,4 млн. тонн).

Кукурудзи на зерно отримано 2,9 млн. тонн, це найвищий показник в державі.

Лідируючі позиції Полтавська область займає в Україні і з виробництва продукції тваринництва.

Серед регіонів України по поголів’ю ВРХ та корів в сільськогосподарських підприємствах область займає 1 місце, по поголів’ю свиней – 4 місце.

За 2017 рік у господарствах усіх категорій вироблено: молока 792,8 тис. тонн (2 місце в Україні), м'яса – 103,8 тис. тонн, яєць – 745,7 млн. шт.

Область посідає перше місце серед регіонів України з виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах (15,4 % валового надою).

Полтавщина має одну із найбільших племінних баз в Україні.

Завдяки цілеспрямованій селекційно-племінній роботі область посідає 5 місце серед регіонів України з молочної продуктивності корів. Надій молока від однієї корови за минулий рік становить 6560 кг (по Україні – 6012 кг), приріст складає 4,8 %.

Агропромисловий комплекс області має значний експортний потенціал.

За січень-листопад 2017 року загальний експорт продукції сільського господарства та продуктів його переробки склав 559,4 млн. дол. США, що становить 33 % загального експорту області.

За оперативною інформацією за 2017 рік сільськогосподарські підприємства виплатили власникам землі 3294,2 млн. грн. орендної плати, що становить 102,3% до суми, передбаченої договорами оренди землі. Середній розмір орендної плати за земельні частки (паї) по області складає 8,9% вартості землі визначеної відповідно до законодавства (в 2016 році – 7,2%). На даний час цей показник залишається найвищим в Україні.

Регіон має значний досвід в розвитку органічного землеробства.

На сьогодні 23 суб’єкти господарювання мають сертифікати виробників органічної продукції.

14 сільгосппідприємств мають статус спеціальної сировинної зони та виробляють високоякісну продукцію для виробництва продуктів дитячого і дієтичного харчування.

У 2017 року в Диканському районі введено в дію сучасний високотехнологічний комплекс з виробництва соняшникової та соєвої органічних олій ТОВ «Укролія» – «Укролія Органік». Підприємство сертифіковане за стандартом органічних продуктів Європейського Союзу № 17-0773-01.

«Укролія Органік», яке спеціалізуватиметься виключно на переробці органічної сировини, планує щорічно переробляти 18 тис. тонн соняшнику та 50 тис. тонн соєвих бобів, з яких виробляти по 7 тис. тонн соняшникової та соєвої органічних олій. Завод оснащений сучасним обладнанням українського виробництва, ступінь автоматизації є максимальним, а сам процес виробництва – безвідходний.

Третій рік поспіль аграрії області мають змогу користуватися аграрними розписками. За час дії Проекту в області оформлено 44 аграрні розписки на суму понад 511 млн. грн., в тому числі за 2017 рік оформлено 25 аграрних розписок на суму понад 393 млн. грн.

Активізовано інвестиційну діяльність. Область входить в першу п’ятірку регіонів, в яких впроваджується найбільша кількість інвестиційних проектів в АПК.

За оперативною інформацією у 2017 році завершено впровадження 45 інвестиційних проектів кошторисною вартістю 319,9 млн. грн. Із них 21 об’єкт в галузі тваринництва кошторисною вартістю 42,5 млн. грн., 18 об’єктів в галузі рослинництва вартістю 212,5 млн. грн., 6 об’єктів з переробки сільськогосподарської продукції кошторисною вартістю 64,8 млн. грн.. Це дало змогу створити 332 нових робочих місць.

У 2017 році на фінансування Державних програм, спрямованих на підтримку агропромислового комплексу, в області використано – 32,5 млн. грн.

За Державними програмами підтримки АПК станом на 01.01.2017 по Полтавській області обліковувалася кредиторська заборгованість в сумі 15,4 млн. грн. За звітний рік вона зменшилась на 10,3 млн. грн.

В 2017 році на виконання заходів Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року використано 2,6 млн. грн. з обласного та 1,1 млн. грн. – з місцевих бюджетів і інших джерел.