Ви є тут

Про виконання обласної Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року

29.12.2020

Для покращення зайнятості сільського населення, розвитку малого та середнього аграрного бізнесу в області з 2016 року діє Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року. Метою цієї Програми є підтримка зайнятості сільського населення, створення додаткових можливостей для розвитку індивідуальних домогосподарств, малого та середнього аграрного бізнесу, поліпшення розвитку села та якості життя в сільській місцевості.

Департаментом агропромислового розвитку забезпечувалась постійна співпраця з депутатським корпусом обласної ради, органами державної влади та місцевого самоврядування в процесі впровадження Програми. За ініціативи її учасників неодноразово вносились зміни до напрямків підтримки селян. Про хід виконання Програми регулярно інформувалась громадськість.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, що передбачався для реалізації Програми, складав 83,30 млн. грн. в тому числі: кошти обласного бюджету – 54,165 млн. грн. (65%), кошти місцевих бюджетів та інших джерел – 29,135 млн. грн. (35%). Фактично на фінансування Програми було виділено 28,3 млн. грн., з яких використані 25,9 млн. грн. та залучено 3,4 млн. грн. з місцевих бюджетів та інших джерел.

На виконання заходів Програми за напрямом «Галузь тваринництва» увага приділялася індивідуальному сектору.

В 2016-2020 роках з обласного бюджету проведено відшкодування 3 381,3 тис. грн, зокрема відшкодовано:
- за проведене штучне осіменіння телиць та корів (1 940 гол.) 484 особистим селянським господарствам на суму 372,6 тис. грн.;
- за придбання рибопосадкового матеріалу і зариблення водних об’єктів відшкодовано в сумі 204,4 тис. грн.;
- за придбання вакцини для ветеринарного обслуговування хутрових тварин (120 голів) відшкодовано особистому селянському господарству 0,6 тис. грн.;
- за нарощених 403 гол. корів молочного напряму продуктивності дотацію отримали 48 суб’єктів господарювання (фермерські та особисті селянські господарства) на загальну суму 1 209,0 тис. грн.;
- за придбання доїльного обладнання та обладнання для переробки, зберігання молока – 68 особистим селянським господарствам на суму 327,9 тис. грн.;
- на розвиток галузі бджільництва – 932,2 тис. грн., з них на підтримку пасічників початківців 245,6 тис. грн. 15 особистим селянським господарствам, та за закупівлю племінного матеріалу та створення племінних пасік 38 особистим селянським господарствам на суму 686,6 тис. грн.;
- вартість доїльного обладнання та обладнання для переробки, зберігання молока, обладнання для заготівлі та переробки кормів відшкодована 5 соціальним закладам, сума фінансової підтримки склала 334,6 тис. грн.

За напрямом «Галузь рослинництва» (Садівництво та ягідництво), на виконання заходу «Компенсація в розмірі 30% вартості витрат, що понесені на посадку плодово-ягідних насаджень, встановлення систем зрошення та спорудження шпалери на площі не більше 2 га» за 2016-2020 роки, отримали компенсацію 19 суб’єктів господарювання, за посадку 30,0 га плодово-ягідних насаджень та за встановлення шпалери і краплинного зрошення. Загальна сума компенсації склала 1 049,0 тис. грн.

На виконання заходу «Компенсація витрат в розмірі 100% при закладенні саду, ягідників, встановлення систем зрошення та спорудження шпалери на ділянках, що знаходяться у використанні загальноосвітніх, професійно-технічних, спеціалізованих та дошкільних закладів, будинків–інтернатів, медичних та соціальних закладів області» за 2016-2020 роки, отримали компенсацію 17 навчальних закладів за закладені сади та ягідники на площі 11,1 га. Загальна сума компенсації склала 653,6 тис. грн.

Загальна сума компенсація за напрямком «Садівництво та ягідництво» склала 1 702,7 тис. грн.;

За напрямком «Технічне переоснащення» в 2018-2020 роках була надана компенсація 42 фермерським господарствам в розмірі 30% вартості придбаної в поточному році нової малогабаритної самохідної сільськогосподарської техніки, виробленої в Україні, в розмірі 6 151,7 тис. грн.

За напрямком «Кредитування фермерських господарств, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та фізичних осіб-підприємців» в 2019-2020 роках було надано право на фінансову підтримку на платній та зворотній основі (кредит) терміном до 5-ти років, під 3% річних, 11 фермерським господарствам та 3 фізичним особам-підприємцям. Сума фінансової підтримки склала 7,0 млн. грн.

За напрямком Програми «Розвиток сільськогосподарської обслуговуючої кооперації», де передбачено фінансову підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів шляхом компенсації 90% вартості придбаної сільськогосподарської техніки, обладнання та устаткування, в 2016-2020 роках прийняли участь 13 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, яким надано кошти з обласного бюджету в сумі 2 317,7 тис. грн. та залучено з місцевих бюджетів і інших джерел 3 353,5 тис. грн.

Завдяки впровадженню Програми було зареєстровано 27 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, в тому числі 10 – молочарських, 10 – плодоовочевих, 3 – з обробітку землі та збирання врожаю та 4 – із заготівлі та переробки продукції бджільництва.

Виконавцями робіт за напрямком «Підтримка сільськогосподарської дорадчої діяльності» були ТОВ «Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба» та Полтавська обласна Громадська організація «Офіційна сільськогосподарська дорадча служба».

За період дії Програми (2016-2020 роках) сума фінансування склала 3 060,7 тис. грн. За рахунок цих коштів було проведено: 411 навчальних семінари, 23 демонстраційних показів та 3 вебінари, проводилося постійне консультування сільського населення, членів фермерських і особистих селянських господарств, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та сільськогосподарських товаровиробників. Оцифровано 909 водних об’єктів площею 8,2 тис. га та внесено їх до інтерактивної Карти водних об’єктів державної форми власності, придатних для рибогосподарських потреб на території Полтавської області.

Навчальні заходи проводилися у всіх районах області. Загальна кількість учасників навчальних заходів склала понад 10,4 тис. осіб та понад 2,3 тис. переглядів вебінарів.

За напрямком «Розвиток органічного землеробства та виробництво органічних продуктів харчування» Програми, на виконання заходу «Компенсація в розмірі 100% понесених витрат у зв’язку із проведенням та підтвердженням відповідності виробництва органічної продукції (сировини) та отриманням сертифіката відповідності у рослинництві, тваринництві та переробці сільськогосподарської продукції, в тому числі у перехідний період (включаючи сертифікацію землі), незалежно від видів сільськогосподарської діяльності та видів продуктів переробки» за 2016-2020 роки, отримали компенсацію 27 суб’єктів господарювання в розмірі 1 744,5 тис. грн.

Всього у Програмі прийняли участь 69 фермерських господарств, 15 фізичних осіб-підприємців та 648 особистих селянських господарств. За час дії Програми створено 204 нових постійних робочих місць та понад 350 сезонних. Створено також умови для залучення додаткових інвестицій в сільський розвиток на суму 27,6 млн. грн.