Ви є тут

Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи

15.04.2016

Розвиток сільських територій є пріоритетним напрямом реформування аграрного сектора, створення та функціонування громадських, професійних, неприбуткових організацій, діяльність яких спрямована на розв’язання соціально-економічних проблем сільських територій набуває особливого значення. Чільне місце серед цих організацій посідають сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи при сільських громадах як підприємства особливого типу, що створюються дрібними сільськогосподарськими товаровиробниками – власниками особистих селянських та невеликих фермерських господарств, які мають подібний матеріально-технічний стан, спільні господарські проблеми та однакову мотивацію вступу до кооперативу.

Проводиться робота з відновлення діяльності та створення нових сільськогосподарських кооперативів. Станом на 01.04.2016 зареєстровано 39 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК). Більшість кооперативів зареєстровані з надією на обіцяну державну підтримку, якої на жаль немає. Керівники не діючих сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів не поспішають знімати з реєстрації свої кооперативи, сподіваються на відновлення державної підтримки або/та започаткування місцевих програм підтримки СОК.

Тому діючих кооперативів лише 12, з яких 8 молочарських, з обробітку землі та збирання врожаю – 3, плодоовочевих – 1. З них, по два в Кременчуцькому та Решетилівському і по одному в Глобинському, Диканському, Зіньківському, Козельщинському, Машівському, Новосанжарському, Оржицькому та Семенівському районах.

Кооперативи налічують 406 членів та 44 працівника. В 2015 році ними сплачено понад 220 тис. грн. податків та зборів (за 2014 рік – понад 200 тис. грн.).

Результати опитування голів сільських/селищних рад в області показали необхідність створення до 800 СОК. Лідери місцевих громад вважають що це дасть можливість створити додаткові робочі місця, підтримати соціальну сферу, вигідно реалізовувати надлишки сільськогосподарської продукції виробленої в особистих селянських господарствах, спрощенню доступу до агросервісних послуг та каналів збуту, вирішити питання ефективного зберігання та переробки сільськогосподарської продукції.

Молочарські сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи є найбільш поширеним напрямком такої діяльності в Полтавській області. На сьогодні їх діє 8 (понад 360 членів). У кооперативах утримується понад 800 голів великої рогатої худоби, у тому числі корів майже 600. За 2015 рік ними реалізовано 2,4 тис. тонн молока на загальну суму майже 7,6 млн. грн.

За безпосередньої участі Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби за період 2011-2015 роках створено 5 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів по збору молока серед населення із залученням коштів іноземних та вітчизняних інвесторів. Загальний обсяг інвестицій в організацію цих кооперативів та формування їх матеріальної частини склав 2,5 млн. грн. За умовами інвестора після 5 років роботи кооперативів обладнання залишається громадам.

Завдяки реалізації проекту «Розвиток молочних кооперативів в Україні» за підтримкою міжнародного благодійного фонду «Добробут громад» вдалося залучити громади області до участі в проекті USAID/Партнерство заради інновацій: «Розвиток сімейних ферм, об’єднаних в сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи», який спрямований на посилення ланцюгів доданої вартості шляхом створення сімейних ферм та об’єднання ОСГ навколо сімейних ферм, а також зміцнення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

На сьогодні при створенні 5 ферм сімейного типу отримано обладнання та тварин на загальну суму 1,6 млн. грн.

Таким чином, загальна сума інвестицій в розвиток тваринництва в особистих селянських господарствах за проектами, супровід якого здійснює Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба, на сьогодні склала 4,1 млн. грн.

Діючі ферми сімейного типу забезпечені поїлками, доїльними апаратами, клімат контролем, освітленням, електропастухами. Крім цього їм передано на утримання по два племінних високопродуктивних нетеля.

В Решетилівському районі розпочато будівництво з «0» демонстраційної ферми сімейного типу на 20 корів з дотриманням сучасних технологій утримання. Орієнтовна вартість проекту складає 650,0 тис. грн.

В 2016 році заплановано створення ще як мінімум 12 сімейних ферм за фінансовою підтримкою МБФ «Добробут громад». Орієнтовні інвестиції близько 1,8 млн. грн.

СОК в розвитку соціальної сфери

Протягом останніх років в с. Сушки Козельщинського району розвитком соціальної сфери села опікується сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Молочник-Сушки».

В липні 2015 року кооператив «Молочник-Сушки» завершив капітальний ремонт фельдшерсько-акушерського пункту за кошти соціального гранту МБФ «Добробут громад». Кооператив реалізував уже третій соціальний проект, спочатку було облаштовано дитячий майданчик та частково проведено освітлення сільських вулиць у Сушках.

СОК «Молочник-Сушки» спільно з місцевим фермерам: які фінансами, власною працею та особистими зусиллями допомогли реалізувати такий важливий соціальний проект. Відтепер приміщення ФАПу відповідає усім сучасним вимогам, що дає можливість значно покращити як надання допомоги, так і проведення профілактичних заходів мешканцям – є система водовідведення, зроблено реконструкцію системи опалення, встановлено металопластикові вікна та нові двері.