Ви є тут

Відбулась відкрита дистанційна конференція - круглий стіл з питань земельної реформи та реформи Держгеокадастру

22.04.2021

В рамках реалізації «Програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами», що впроваджується в рамках «Програми USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО)» Всеукраїнською асоціацією громад 22 квітня 2021 року із представниками територіальних громад Полтавської області проведено відкриту дистанційну конференцію-круглий стіл з питань земельної реформи та реформи Держгеокадастру.

Метою проведення заходу є сприяння органам місцевого самоврядування сільських громад у розширенні їх участі у формуванні державної політики у сфері земельних відносин, проведенні інституційної реформи Держгеокадастру, підтримці комплексної земельної реформи та децентралізації в Україні, а також у захисті інтересів органів місцевого самоврядування у сфері землеустрою; налагодження комунікації між представниками Держгеокадастру та органами місцевого самоврядування; вирішення проблемних питань в сфері земельних відносин які виникають на місцевому рівні. Підтримка земельної реформи на етапі впровадження ринку земель.

До учасників  заходів із відео зверненнями щодо ефективної реалізації земельної реформи України звернулись Роман Лещенко, Міністр аграрної політики продовольства України, Тарас Висоцький, заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України, Сергій Завадський, в.о. голови Держгеокадастру Украни, Сергій Кубах, керівник напрямку земельної реформи Програми USAID, Іван Фурсенко перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад.

Директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації Сергій Фролов відмітив ініціативу Всеукраїнської асоціації громад щодо проведення таких он-лайн заходів по роз'ясненню земельного законодавства, як необхідну ланку в реалізації земельної реформи.

Питання ефективності використання земельних ресурсів знаходиться на постійному контролі облдержадміністрації. Протягом останніх двох років обласна державна адміністрація спільно з райдержадміністраціями і місцевими громадами здійснювали аудит використання земель сільськогосподарського призначення, за результатами якого виявлено порушення у використанні понад 20 тис. га . На сьогодні про всі факти порушень поінформовано територіальні громади. Департаментом проведено аналіз  договорів оренди земель державної власності, укладених райдержадміністраціями до 2013 року. Є договори, які укладені на 30-50 років, з орендною платою 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.  

«Ми готові направити таку аналітику територіальним громадам. Відповідно до рішення колегії облдержадміністрації і в 2021 році ми продовжимо такий аудит у співпраці з громадами. Окрім цього, буде здійснено аудит використання земель промисловості і водного фонду. Для цього в Департаменті створено підрозділ з моніторингу використання земельних та водних ресурсів» зазначив пан Сергій.

Окремої уваги потребує проблема збереження і використання полезахисних насаджень. Позитивний досвід напрацьований Сергіївською територіальною громадою. Але понад 15 тис. га таких насаджень в області без господарів.

Департамент буде залучати до співпраці з громадами дорадчі служби і не тільки із земельних питань, а і в цілому з розвитку сільських територій.

«Ми будемо Вас постійно інформувати про державні і обласні програми підтримки сільгоспвиробників, особливо представників малого аграрного бізнесу. Впевнений, що від нашої співпраці залежить як розвиватимуться кооперативи, сімейні фермерські господарства, пасічники, зелений туризм» звернувся до представників територіальних громад Сергій Фролов.

Людмила Остапенко, заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області озвучила основні показники діяльності Головного управління, надала роз’яснення щодо налагодження комунікації між управлінням та територіальними громадами з питань передачі земельних ділянок із державної в комунальну власність. Відповідаючи на питання з боротьби із розореннями пасовищ та сінокосів запропонувала звертатись до Головного управління для вжиття заходів реагування держаного контролю, та нагадала про можливості органів місцевого самоврядування у здійсненні самоврядного контролю.

Андрій Мартин, старший проектний менеджер Офісу реформу КМУ фахівець з питань земельної політики, землеустрою, оцінки земель, земельного кадастру, дозвільної системи та земельного права, розказав про новели земельного законодавства, і яких змін очікувати у найближчий час.

Костянтин Самойленко, адвокат, експерт-консультант Всеукраїнської асоціації громад, Владислав Гуленко, регіональний координатор Програми AGRO в Полтавській області надали роз’яснення з актуальних питань врегулювання земельних відносин, які виникали в учасників заходу.

Наприкінці заходу модератор відкритої дистанційної конференції-круглого столу Катерина Резнікова подякувала учасникам за плідну роботу і запропонувала представникам територіальних громад до другого етапу круглих столів, який планується на червень 2021 року, напрацювати шляхи вирішення проблем, які викають в ході реалізації земельної реформи для  подальшого обговорення.