На території області із 2331 водного об’єкта придатні для риборозведення 1474, з них 968 розташовані за межами населених пунктів, розпорядником яких є Полтавська облдержадміністрація.
Станом на 01.01.2021 за межами населених пунктів в оренді у 401 орендаря перебуває 468 водний об’єкт.
Орендна плата за користування водними об’єктами нараховується відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти, затвердженої наказом Міністерства екології та природніх ресурсів України від 28.05.2013 №236.
Плата за оренду земель водного фонду нараховується відповідно до ст. ст. 288.5.1 288.5.2 Податкового кодексу України, яка не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території (3 відсотки) та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
При відсутності розробленої технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки під водним об’єктом орендна плата розраховується у відсотках від нормативної грошової оцінки ріллі по області (30390 грн) і повинна становити від 911,7 грн за 1 га.
Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 11.03.2020 №135 для сприяння у здійсненні повноважень облдержадміністрації в галузі земельних відносин, ефективного використання земельних ділянок, забезпечення захисту економічних та соціальних інтересів громадян та юридичних осіб, поповнення місцевих бюджетів та дотримання чинного законодавства, об’єктивності встановлення розмірів орендної плати під час укладання договорів оренди, створено Комісію із земельних питань, яка на сьогоднішній день розглядає питання надання в оренду земельних ділянок та розташованих на них водних об’єктів, в тому числі на конкурентних засадах шляхом проведення земельних торгів, припинення дії та розірвання договорів оренди, повернення водних об’єктів орендодавцю.
В 2013-2020 роках паспортизовано 463 водних об'єктів, які розташовані за межами населених пунктів, із яких 335 паспортів водних об’єктів розроблено за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області через систему закупівель „Прозоро”.
Так в 2020 році було розроблено 121 паспорт водних об'єктів, в тому числі 97 паспортів за рахунок коштів фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області. У порівнянні з 2019 роком кількість паспортизованих водних об’єктів в області збільшено на 12,2%.
На 2021 рік заплановано проведення паспортизації 212 таких об’єктів за рахунок Фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області.
Розрахунок орендної плати відповідно до Методики визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти з використанням даних Паспорта водного об’єкта збільшує надходження коштів до обласного бюджету у 2,8-3,2 рази. Це дає змогу прогнозувати, що витрачені на паспортизацію кошти повернуться до бюджету області у вигляді орендної плати за надані в оренду водні об’єкти протягом трьох років.
Право на користування на умовах оренди земельними ділянками водного фонду з розташованими на них водними об’єктами для рибогосподарських потреб із земель державної власності не наданими у власність чи в користування продається на земельних торгах (аукціоні).
Для упорядкування, утримання і безпечної експлуатації гідротехнічних споруд на штучно створених водних об’єктах проводиться їх інвентаризація.
Згідно з даними інвентаризації, проведеної на підставі розпорядження голови облдержадміністрації, станом на 01.05.2020 загальна кількість водних об’єктів із гідроспорудами у Полтавській області становить 2163.
За дорученням облдержадміністрації Регіональним Офісом водних ресурсів у Полтавській області надіслано райдержадміністраціям, міським радам міст обласного значення, органам місцевого самоврядування ,,Алгоритм дій щодо взяття на баланс безгосподарних гідротехнічних споруд органами місцевого самоврядування відповідно до їх розташування”.
З метою належного інформування всіх фізичних та юридичних осіб для залучення бажаючих до ведення господарювання в галузі рибного господарства Департамент агропромислового розвитку в 2020 році першим в Україні запустив Інтерактивну карту водних об’єктів державної власності, придатних для рибогосподарських потреб, на території Полтавської області.
Нині в ній доступна інформація про водні об’єкти державної власності, придатні для рибогосподарських потреб, які знаходяться на території Полтавської області, за межами населених пунктів.
З метою збільшення надходжень та недопущення виникнення заборгованості з орендної плати постійно проводиться інформаційно-претензійна робота з орендарями.
В результаті у 2020 році надходження до бюджету збільшено з 629,66 тис. грн до 999,62 тис. грн, або на 369,95 тис. грн.
На 2021 рік в Полтавській області заплановано проведення аудиту земель водного фонду з розташованими на них водними об’єктами.
Програмою розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2027 року (далі – Програма) передбачено підтримку розвитку галузі рибництва, а саме кредитування фермерських господарств, що займаються рибництвом.
Ознайомитись з Програмою можна на сайті Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації за посиланням https://drive.google.com/file/d/16Ff3L9Hm8mdGY0wCEUKxqKHNX6Ge3C6o/view