Ви є тут

Агропромисловий комплекс

10.02.2022

Сільське господарство – одна з провідних галузей Полтавщини.

За 2021 рік індекс обсягу сільськогосподарського виробництва порівняно з 2020 роком склав 109,6 %, в тому числі в сільгосппідприємствах – 113,5 %, в господарствах населення – 100,8 %.

За обсягом виробництва валової продукції область займає 4 місце, частка Полтавщини в загальному обсязі валової продукції становить 5,9 %.

В області обробляється 2,2 млн. га сільськогосподарських угідь, з них 1,8 млн. га ріллі. Сільгосппідприємствами засівається 1,3 млн. га, господарствами населення –  418 тис. га.

Маючи 5,5 % сільгоспугідь в Україні аграрії Полтавщини вирощують 7 % від загальнодержавного обсягу зернових культур, 10,4 % – кукурудзи, 9,6 % – цукрових буряків, 7 % – сої, 6 % - соняшнику.

Сільськогосподарське виробництво на Полтавщині здійснюють 3,5 тис. сільськогосподарських підприємств, у тому числі 2,5 тис. фермерських господарств та 185,7 тис. особистих селянських господарств.

Фермерські господарства. В Полтавській області зареєстровано 2505 фермерських господарств в обробітку яких 281,9 тис. га сільськогосподарських угідь.

Фермерські господарства області виробляють 11,4 % до загального обсягу продукції сільського господарства, або 16,5% до сільськогосподарських підприємств.

Рослинництво. На протязі останніх років Полтавщина залишається серед лідерів з виробництва основних сільськогосподарських культур.

Аграріями області намолочено зернових культур 6,0 млн. тонн зерна, при середній урожайності 59,2 ц/га. В тому числі валовий збір кукурудзи на зерно становить 4,4 млн. тонн. Отриманий вал продовольчого зерна дає змогу в повному обсязі забезпечити потреби споживання населення та харчових підприємств області, а також реалізувати збіжжя в інші регіони та на зовнішні ринки.

Для забезпечення нормативних споживчих потреб населення області хлібопродуктами на 2021/2022 маркетинговий рік необхідно 156,6 тис. тонн зерна. Найбільше зернових ресурсів, 132,1 тис. тонн або 84%, потребує хлібопечення.

Наявність продовольчого зерна з урахуванням перехідних залишків на підприємствах області, які займаються його зберіганням та переробкою, становить 205 тис. тонн, у тому числі пшениці складають 203 тис. тонн. Залишки пшениці на підключених до Реєстру зерносховищах порівняно з минулим роком збільшилися на 81%, у тому числі за класами: 2 класу – на 119%, 3 класу – на 62 %, 4 класу – на 79%.

Валовий збір соняшнику склав 996,2 тис. тонн, сої – 247,7 тис. тонн. Цукрових буряків накопано понад 1,0 млн. тонн.

За валовим збором зернових культур та кукурудзи на зерно область посідає 2 місце по Україні, цукрових буряків – 3 місце, сої та соняшнику – 6 місце.

В 2021 році призупинена тенденція зменшення площ озимих зернових. Під урожай 2022 року посіяно 273,5 тис. га озимих на зерно, із них: пшениці – 257,0 тис. га, жита – 4,7 тис. га, ячменю – 11,2 тис. га. Усі посіви знаходяться в доброму та задовільному станах.

Область має значні можливості для розвитку органічного землеробства. Загальна площа земель, зайнятих під органічним виробництвом, по області становить 33,2 тис. га, або 2,5 % орних земель.

На сьогодні в області сертифіковані 32 виробники органічної продукції.

Тваринництво. Полтавська область посідає лідируючі позиції в Україні з виробництва продукції тваринництва. Основними пріоритетами в розвитку галузі тваринництва є молочне скотарство і свинарство. За кількістю поголів’я великої рогатої худоби в усіх категоріях господарств та у сільськогосподарських підприємствах область посідає перше місце в Україні, за кількістю корів у сільськогосподарських підприємствах – перше місце, за поголів’ям свиней – четверте.

Серед регіонів України з виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах (понад 14% валового надою в державі) область посідає перше місце.

Полтавщина має одну з найбільших племінних баз в Україні. 70 сільськогосподарських підприємств мають статус суб’єкта племінної справи у тваринництві.

Полтавська область є лідером серед регіонів України за кількістю племінного поголів’я великої рогатої худоби – 32079 голів або 10,2% від загального племінного поголів’я в Україні.

Інвестиції. В 2021 році агропромисловому комплексі області впроваджувалося 75 інвестиційних проєктів кошторисною вартістю 4,0 млрд. грн. Із них: 45 об’єктів в галузі рослинництва кошторисною вартістю 2,5 млрд. грн., 15 об’єктів в галузі тваринництва вартістю 0,5 млрд. грн., 15 об’єктів з переробки сільськогосподарської продукції кошторисною вартістю 1,0 млрд. грн. Це дасть змогу створити 555 нових робочих місць.

Протягом 2021 року впроваджено 43 інвестиційних проєкта на суму 2,3 млрд. грн., створено 195 робочих місць.

Аграрії Полтавщини активно залучають додаткові фінансові ресурси через механізм аграрних розписок.

З початку року в області оформлено 87 аграрних розписок, що дало змогу залучити 610,9 млн. грн. додаткових фінансових ресурсів. Фермерськими господарствами укладено 20 аграрних розписок на 105,0 млн. грн. Полтавщина входить у топ регіонів-лідерів, які найактивніше користуються залученням фінансування за аграрними розписками.

В поточному році в області розпочала діяти Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2027 року (далі – Програма). Вона спрямована на збільшення доданої вартості в аграрній сфері, підтримку зайнятості сільського населення, створення додаткових можливостей для зростання доходів індивідуальних домогосподарств, малого та середнього аграрного бізнесу, поліпшення розвитку села та якості життя в сільській місцевості.

Для фінансування заходів Програми використано 5,1 млн. грн.

Реалізація напрямків Програми дасть можливість додатково створити 19 постійних робочих місць та 40 сезонних. 22 сімейні ферми отримали можливість скористатись фінансовою підтримкою в межах Програми.

770 малих та середніх сільськогосподарських товаровиробників та 1695 особистих селянських господарств Полтавщини отримали державну підтримку в сумі 223,3 млн. грн. Область посіла 6 місце серед регіонів України за обсягом отриманих державних коштів.

Крім того 7 фермерських господарств отримали кредитні ресурси на суму 3,2 млн. грн.

Земельні ресурси. З метою проведення обліку земель та внесення даних до автоматизованої системи Державного земельного кадастру згідно розпорядження голови Полтавської облдержадміністрації проведена інвентаризація земель запасу лісового фонду державної власності загальною площею майже 1,0 тис. га та земель державної власності лісогосподарського призначення загальною площею майже 7,0 тис. га. за рахунок коштів обласного бюджету, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва.

В ході моніторингу земельних ресурсів із застосування цифрових технологій протягом серпня-листопада 2021 року Департаментом опрацьовано території 41 громади області та виявлено 12358 га самозаліснених (малопродуктивних) земельних ділянок, які не використовуються в сільському господарстві, та які доцільно використовувати для лісогосподарських потреб.

На виконання рішень Ради національної безпеки і оборони України від 15 квітня 2021 року „Про заходи державної регіональної політики на підтримку децентралізації влади”, введеного в дію Указом Президента України від 29 квітня 2021 року № 180, схваленого на засіданні Кабінету Міністрів України від 15 травня 2021 року (протокол №66) інформація щодо площинних водних об’єктів (озер, ставків, водосховищ, водойм), річок та струмків Полтавської області, наданих районними комісіями, опрацьована та передана Департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації до Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області для опрацювання, з метою нанесення водних об’єктів на картографічний матеріал на території 60 територіальних громад.

За дорученням облдержадміністрації Департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації розроблено Програму ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років з метою збереження і відтворення земельних ресурсів Полтавської області, яка прийнята сесією Полтавської обласної ради.

Реалізація Програми дасть можливість проведення моніторингу земельних ресурсів Полтавщини, здійснення державного контролю за використанням та охороною природних ресурсів, захист ґрунтів від виснаження, деградації, забруднення, відтворення та збереження їхньої родючості, створення екологічно безпечних умов проживання населення і ведення господарської діяльності, збереження ландшафтного і біологічного різноманіття, підвищення продуктивності земель лісового фонду, сприяння в реалізації державної політики в сфері земельних відносин, спрямованої на збалансоване забезпечення потреб населення і галузей економіки у земельних ресурсах. А також, встановлення місця розташування земельних ділянок (лісогосподарського призначення загальною площею 40,1 тис. га; водного фонду 16,6 тис. га; під полезахисними смугами комунальної форми власності загальною площею 20 тис. га), меж земельних ділянок, їх розмірів, правового статусу, кількісних та якісних характеристик земель.

До Державного земельного кадастру буде занесено 76,7 тис. га земельних ділянок. Крім того, буде розроблено паспортів 648 водних об’єктів та нанесено на інтерактивну карту 2228 водних об’єктів.

Виконання заходів Програми сприятиме збільшенню надходжень до місцевих бюджетів від орендної плати за земельні ділянки та водні об’єкти орієнтовним обсягом до 27,0 млн грн.