Сільське господарство – одна з провідних галузей Полтавщини.
В області обробляється 2,2 млн. га сільськогосподарських угідь, з них 1,8 млн. га ріллі. Сільгосппідприємствами засівається 1,3 млн. га, господарствами населення – 418 тис. га. Площа земель зайнятих під органічним виробництвом становить 24,3 тис. га.
Сільськогосподарське виробництво на Полтавщині здійснюють 3,7 тис. підприємств, у тому числі 2,6 тис. фермерських господарств, та 185,7 тис. особистих селянських господарств.
За січень - серпень 2023 року індекс обсягу сільськогосподарського виробництва порівняно з відповідним періодом 2022 року склав 106,8%, в тому числі в сільгосппідприємствах – 115,2 %.
Для сприяння проведенню весняно-польових та збиральних робіт в області за ініціативи Департаменту створено обласний Штаб сприяння підготовці та проведенню комплексу польових робіт, впроваджено онлайн-чат для забезпечення безперебійної цілодобової роботи сільгосппідприємств, в тому числі в комендантську годину.
У 2023 році площа збирання сільськогосподарських культур в області складає 1,7 млн га. Відповідно до щотижневого моніторингу, який проводиться Департаментом, станом на 23 жовтня зібрано 54,6 % площ. Намолочено зернових та зернобобових культур 2,9 млн тонн.
Зокрема, пшениці намолочено 1,2 млн тонн, з якої близько 50 % має продовольчі якості (зерно 3 та 4 класу). Для забезпечення продовольчої безпеки області цього об’єму цілком достатньо.
В області продовжується збирання пізніх сільськогосподарських культур. Кукурудза зібрана на 25,1 %, соя – 99,5 % площ, соняшник –99,0 % площ. Цукрові буряки викопані на 34,1 % площі.
В поточному році планується посіяти озимих зернових культур на площі 238,3 тис. га (6 місце в державі), в тому числі пшениці – 225,3 тис. га. Станом на 23.10.2023 посіяно 234,0 тис. га (98,2%).
Полтавщина залишається лідером серед регіонів по виробництву продукції тваринництва. За кількістю поголів’я великої рогатої худоби в усіх категоріях господарств та у сільськогосподарських підприємствах область посідає перше місце в Україні, за кількістю корів у сільськогосподарських підприємствах також перше місце.
Полтавщина має одну із найбільших племінних баз в Україні. Наразі в області налічується 41 суб’єкт племінної справи у тваринництві з розведення ВРХ, свиней, овець, коней, птиці, бджіл та племпідприємства, що забезпечують відтворення. Область є лідером серед регіонів України за кількістю племінного поголів’я великої рогатої худоби, що становить понад 10,0% від загального племінного поголів’я в Україні.
Харчова промисловість
На сьогодні в області здійснюють діяльність 10 потужних молокозаводів (загальна потужність 1220 тонн на добу), 6 м’ясокомбінатів (загальна потужність 345 тонн на добу), 10 хлібозаводів, 3 цукрових заводи із 5 існуючих (вироблено цукру 147,2 тис. тонн), 2 птахофабрики, 2 виробники олії.
Обсяг реалізації продукції підприємствами галузі за 2022 рік становить 42,4 млрд грн.
Індекс промислової продукції у виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів за 2022 рік в порівнянні з 2021 роком становить 98,6 %.
Органічне виробництво
Область має значний досвід в розвитку органічного землеробства та входить в першу п’ятірку регіонів України, котрі займаються органічним виробництвом. Загальна площа земель, зайнятих під органічним виробництвом, становить 24,3 тис. га, або 1,3% орних земель.
Від початку повномасштабної війни Україна втратила 12 % кількості сертифікованих виробників органічної продукції. В області на даний час сертифіковано 43 суб’єкти господарювання органічної продукції, що на 30 % більше ніж на початок року. Найбільш популярним напрямком є рослинництво, його сертифіковано у 29 підприємствах, в т.ч. 20 з них експортують вироблену продукцію.
13 підприємств займаються переробкою органічних продуктів харчування. Зокрема, виробляють різноманітні органічні види круп, пластівців, борошна, вівсяне толокно, соєве та нутове пюре, шоколад, соєву та соняшникову олію, кормові суміші для курей-несучок, макуху, сублімовані ягоди і фрукти, ядро волоського горіха, добрива.
Зрошувальні системи
У Полтавській області обліковується 50,8 тис. га зрошувальних земель, 64 стаціонарні поливні системи, з яких: 11 систем (31,6 тис. га) – міжгосподарські, з державною часткою основних фондів та 19,2 тис. га – внутрішньогосподарські зрошувальні системи.
Якщо у 1990 році полив здійснювався на площі 40,3 тис. га (79% від усіх зрошуваних угідь), то у 2022 році 6123 га.
Відповідно до протоколів-намірів господарств планова площа поливу у 2023 році склала 6,5 тис. га, що на 7% більше до показника 2022 року. Полив здійснювався на Градизькій та Карпівській зрошувальних системах Кременчуцького району.
Із 11 міжгосподарських зрошувальних систем державної частки основних фондів на сьогодні працюють тільки 2, інші 9 – не задіяні, а їх відновлення потребує значних фінансових ресурсів.
Інфраструктура зернового ринку
На даний час в області налічується 72 елеваторних комплекси загальною потужністю 4,4 млн. тонн, які підключені до ДП «Держреєстри України». Крім того, за оперативною інформацією в сільськогосподарських підприємствах області налічується 30 зерноскладів, загальною місткістю близько 1,0 млн. тонн зерна.
Для повного забезпечення аграріїв потужностями для зберігання зерна в області необхідно додатково побудувати елеваторні комплекси місткістю 1,1 млн тонн.
Зовнішня торгівля
Загальний обсяг експорту товарами сільського господарства і харчової промисловості за 7 місяців 2023 року склав 456,9 млн дол. США, що на 59,1 % більше відповідного періоду 2022 року.
Обсяг експорту продукції агропромислового комплексу області в 8,5 рази перевищує обсяг її імпорту, а саме експорт складає 456,9 млн дол. США, а обсяг імпорту – 53,8 млн дол. США.
В структурі загального обсягу експорту товари сільського господарства та харчової промисловості складають 55,9 %.
Не зважаючи на воєнні дії, одним із основним видів сільськогосподарської експортної продукції області залишаються зернові культури – 209,6 млн дол. США. В структурі експортної сільськогосподарської продукції вони складають 25,6 %.
За підсумками 7 місяців 2023 року імпорт продукції сільського господарства та продуктів його переробки склав 53,8 млн дол. США, що становить 12,1 % загального імпорту області (443,2 млн дол. США).
В товарній структурі імпорту продукції сільського господарства та продуктів його переробки найбільший обсяг займають готові харчові продукти – 46,1 % (24,8 млн. дол. США).
Програми
З 2021 року в області діє Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2027 року. Головною метою Програми є підтримка зайнятості сільського населення, створення додаткових можливостей для зростання доходів індивідуальних домогосподарств, малого та середнього аграрного бізнесу, поліпшення розвитку села та якості життя в сільській місцевості.
На 2023 рік Програмою передбачено виділення коштів з обласного бюджету в сумі 18,75 млн грн., виділено 4,8 млн грн. Фактично використано кошти в сумі 923,0 тис. грн. за напрямком «Підтримка сільськогосподарської дорадчої діяльності».
Суб’єкти дорадчої діяльності протягом липня – вересня надавали дорадчі послуги малим агровиробникам в територіальних громадах області. Проведено 39 навчальних заходів у 28 територіальних громадах.
Залишок нерозподілених коштів – 3,5 млн грн. планується розподілити на кредитування фермерських господарств та використати до кінця року.
Рішенням обласної ради затверджено Програму ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років.
Реалізація Програми дасть можливість проведення моніторингу земельних ресурсів Полтавщини, здійснення державного контролю за використанням та охороною природних ресурсів.
На фінансування Програми ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на 2023 рік виділено 3,2 млн грн., в тому числі за рахунок субвенції з місцевих бюджетів (територіальних громад) – 2,0 млн грн.
Наразі проведено процедуру відкритих торгів щодо закупівлі послуг, проводяться роботи по укладання договорів.
Департамент надає методичну допомогу з питань регулювання земельних відносин, здійснення повноважень з контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства.
Протягом ІІ кварталу 2023 року проведено зустрічі з головами територіальних громад та спеціалістами по земельних питаннях з виїздами у райони області. Надано алгоритм дій щодо створення служби з контролю за використанням та охороною земель
За даними Держгеокадастру по Україні у 13 областях виконавчими комітетами територіальних громад створено 50 служб з державного контролю за використанням та охороною земель, найбільше в Полтавській області -20.
Агроіндустрія 4.0
Департаментом проводиться координація роботи по створенню регіонального кластеру «Агроіндустрія 4.0» та впровадження цифрових технологій в агросекторі Полтавської області. Проведено опитування серед 220 малих суб’єктів підприємництва, яке показало, що впровадження технологій Індустрії 4.0 перебуває на початковому етапі.
Створено інформаційну базу інноваторів Індустрії 4.0, яка включає 118 підприємств.
Проведено регіональний круглий стіл за участі координаторів проєкту USAID Agro та понад 100 представників територіальних громад області.
Внесено зміни до Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2027 року щодо впровадження інновацій в аграрному секторі та створення Центру підготовка операторів БПЛА. Центр підготовки операторів БПЛА планується створити на базі Центру впровадження Індустрії 4.0 Полтавського державного аграрного університету.