Сільське господарство – одна з провідних галузей Полтавщини, яке формує біля 16% валової доданої вартості регіону, а в сукупності з переробною промисловістю – 28,5%. В загальному обсязі валової продукції України валова продукція Полтавщини становить біля 8 %. За виробництвом валової продукції протягом останніх років область посідає 2 місце (1 місце Вінницька область).
Аграрії області завершили збирання ранніх зернових та зернобобових культур. З площі 347,5 тис. га згідно оперативних даних зібрано 1,6 млн тонн зерна, що менше минулорічного показника на 152,1 тис. тонн. Середня урожайність – 47,1 ц/га, що менше минулорічного показника на 7,2 ц/га. В тому числі намолочено пшениці 1,3 млн тонн, (на рівні минулого року). Середня урожайність – 51,3 ц/га (у 2023 році – 58,7 ц/га). Згідно оперативних даних 52 % зібраного зерна є продовольчим, якого достатньо для забезпечення потреб області (річна потреба – 180 тис. тонн).
Пізніх сільськогосподарських культур належить до збирання 1,3 млн га, з них: кукурудзи на зерно – 498,4 тис. га, соняшнику – 393,2 тис. га, сої – 204,1 тис. га, цукрових буряків – 29 тис. га.
Сільгосппідприємства розпочали підготовку ґрунту під посів озимих культур урожаю 2025 року.
Полтавщина залишається лідером серед регіонів по виробництву продукції тваринництва. Основним пріоритетним напрямом в розвитку галузі тваринництва є молочне скотарство. Понад 160 суб’єктів господарювання агропромислового комплексу області утримують поголів’я великої рогатої худоби.
Важливість подальшого розвитку молочної галузі говорить і те, що дане питання в грудні минулого року було розглянуто на засіданні Ради національної безпеки і оборони України. На своєму засіданні РНБО розглянула питання використання тваринниками для інвестицій та модернізації галузі частини сплачених коштіву вигляді ПДВ. Данна пропозиція буде врахована при формуванні Концепції державної цільової програми розвитку тваринництва до 2033 року.
Станом на 01.07.2024 року в усіх категоріях господарств налічується 188,8 тис. голів ВРХ, що на 4,4 % (або 8,7 тис. гол.) менше відповідного періоду минулого року, з них: 92,1 тис. голів корів (менше на 5,1 %, або 5,0 тис. гол.), 313,5 тис. голів свиней (більше на 23,2 %, або 59,1 тис. гол.), 6683,1 тис. голів птиці (менше на 6,7 %, або 483,5 тис. гол). Зменшення поголів’я головним чином відбувається в господарствах населення.
За кількістю поголів’я великої рогатої худоби та корів у сільськогосподарських підприємствах область посідає перше місце в Україні, свиней – 3 місце.
Запорука стабільного виробництва молока – генофонд тварин. Полтавська область є лідером серед регіонів України за кількістю племінного поголів’я великої рогатої худоби –10% від загального племінного поголів’я в Україні. 25 сільськогосподарських підприємств мають статус суб’єкта племінної справи у тваринництві з розведення великої рогатої худоби.
В області здійснюється реалізація Пілотного проєкту із запровадження програми контролю сирого молока на базі програмного забезпечення «Молочний модуль», для перевірки сирого молока із відбором зразків для проведення лабораторних досліджень на визначені показники.
Пілотний проєкт «Програма контролю сирого молока» реалізовується у чотирьох областях: Харківська, Вінницька, Миколаївська та Полтавська.
Одним з пріоритетних напрямків для розвитку молочної галузі є підтримка малого підприємництва, шляхом створення сімейних ферм. На сьогодні працює 10 сімейних ферм та 1077 сімей в області тримають від 3 і більше корів. Зважаючи на труднощі із працевлаштуванням в сільській місцевості, за умови державної та грантової підтримки, домогосподарства готові розвиватись, утримувати поголів’я великої рогатої худоби та запроваджувати переробку власної продукції.
В області діє 11 сільськогосподарських обслуговуючих кооператив (СОК), з яких 5 молочарських.
За підтримки Департаменту агропромислового розвитку облвійськадміністрації створено кластер «Milk Local Product» та підписаний меморандум про співпрацю. Мета об’єднання – підготовка фахівцівкрафтового виробництва кисломолочної продукції та сирів у Полтавському регіоні.
До партнерства долучилися Департамент агропромислового розвитку облвійськадміністрації, Полтавський державний аграрний університет, Полтавська обласна громадська організація «Офіційна сільськогосподарська дорадча служба», фермерські господарства і виробники молочної продукції Полтавщини.
На Полтавщині сільськогосподарське виробництво здійснюють3,9 тис. підприємств, зокрема 2,6 тис. фермерських господарств, а також 173,8 тис. особистих селянських господарств. Значна частина продукції сільського господарства виробляється мікро - та малими підприємствами. Своєчасне поповнення обігових коштів, можливість залучення кредитних ресурсів в разі потреби сприятиме подальшому розвитку і становленню цих підприємств.
507 аграріїв Полтавщини отримали понад 3,4 млрд грн. банківських кредитів на розвиток господарств. Із них, за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» 244 сільськогосподарських підприємств залучили 1,1млрд грн., у тому числі під державні гарантії понад 302,0 млн грн.
В минулому році за 7 місяців 331 аграрій отримав 1,9 млрд грн. банківських кредитів. За державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» 223 сільськогосподарських підприємства залучили 1,2млрд грн., у тому числі під державні гарантії понад 763,7 млн грн.
Для залучення додаткових фінансових ресурсів аграрії Полтавщини використовують механізм аграрних розписок. З початку року в області оформлено 35 аграрних розписок, що дало змогу залучити біля 187,0 млн грн. додаткових фінансових ресурсів.
Визнаючи гостру потребу у фінансовій підтримці малих агровиробників, був створений Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, який розпочав свою роботу в кінці січня поточного року.
Старт діяльності Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві відкриває нові можливості як для аграріїв так і для банків. Аграрії зможуть розширити свої можливості у доступі до фінансування, банки зменшують свої ризики, що сприяє зацікавленість їх до співпраці з малими підприємствами.
У рамках урядової грантової програми підтримки малого та середнього бізнесу єРобота 5 агропідприємств отримали 35,0 млн грн коштів на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства, та на розвиток тепличного господарства.
В результаті реалізації програм буде створено 19 постійних робочих місць та 498 сезонних.
В Державному аграрному реєстрі зареєстровано 5,6 тис. агровиробників Полтавської області, з яких: юридичних осіб – 2,2 тисячі, фізичних осіб-підприємців – 1,2 тисяча, фізичних осіб – 2,2 тисячі.
В 2024 році 367 аграріїв Полтавської області подали заявку в Державний аграрний реєстр на отримання бюджетної допомоги для утримання поголів’я корів. Це на 112 заявок більше ніж в 2022 році. На бюджетну допомогу для утримання поголів’я кіз та овець подано 20 заявок. В 2022 році дотація на кіз і овець була відсутня. Завершився другий тур приймання заявок на бюджетну дотацію на 1 га обробляємої площі. За оперативними даними 863 суб’єкта господарювання подали заявки. Розпочата їх перевірка.
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики і продовольства України бюджетна дотація на 1 га нарахована 291 суб’єкту господарювання за 12,0 тис. га в сумі 48,0 млн. грн.; за 1607 голів корів 264 суб’єктам господарювання нараховано 11,2 млн грн.; дотація на кіз і овець нарахована 13 суб’єктам господарювання за 672 гол. в сумі 1,3 млн грн. (162 гол кіз і 510 гол. овець).
Сільське господарства, як один із головних секторів економіки Полтавщини, до російського вторгнення генерувало 25–30 % валютної виручки у загальному обсязі експорту.
На сьогодні в області верифіковано понад 130 суб’єктів агропромислового комплексу, які здійснюють експорт товарів в умовах воєнного стану.
Обсяг експорту товарами сільського господарства і харчової промисловості за І півріччя 2024 року у порівнянні із відповідним періодом 2023 року збільшився на 31,2 % і склав 560,5 млн. дол. США. В структурі загального обсягу експорту товари сільського господарства та харчової промисловості складають 52,0 %.
Не зважаючи на воєнні дії, зниження ціни на українські зернові та олійні культури одним із основним видів сільськогосподарської експортної продукції області залишаються зернові культури – 287,9 млн. дол. США. В структурі експортної сільськогосподарської продукції вони складають 51,4 %.
Також, слід відмітити, збільшення на 40 % обсягів експорту готових харчових продуктів (за рахунок цукру – обсяг збільшено в 60 разів).
В І півріччі 2024 року розроблена і затверджена Програма розвитку рибного господарства Полтавщини на 2024-2028 роки. Програма передбачає реалізацію заходів по зарибленню Кременчуцького, Кам’янського водосховищ, інших водойм, в тому числі річок протягом 2024-2028 років.
Виконання заходів Програми забезпечить щорічне вселення 64,0 тис екземплярів цінних видів риб у водосховища та 3,6 тис екземплярів у річки та одержати щорічні обсяги вилову риби від 2344 т у 2024 році до 2444 т у 2028 році.
У поточному році вже відбулося чотири зариблення водойм області. Всього було випущено 56 тис екземплярів товстолоба, коропа та білого амура, загальною вагою понад 11 тонн.
В області діє „Програма ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років”.
Реалізація Програми дасть можливість проведення моніторингу та інвентаризації земель на території Полтавськоїобласті, встановлення місця розташування земельних ділянок, їх меж, розмірів, правового статусу, кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для наповнення та ведення Державного земельного кадастру.
Департаментом агропромислового розвитку облвійськадміністрації був розроблений та впроваджений у двох пілотних громадах (Великорублівській та Мачухівській) алгоритм дій для додаткового залучення коштів через мінімальне податкове зобов’язання.
Процесом було передбачено формування переліку земельних ділянок, які були передані для узагальнення до Головного управління ДПС у Полтавській області та нарахування МПЗ. При виявленні розбіжностей чи відмінностей даних у ході формування податкового повідомлення – рішення порівнювалися та опрацьовувалися актуальні дані на момент створення повідомлення.
У ході проведення роботи були виявлені 351 земельна ділянка площею 1,6 тис. га, які підлягають залученню до оподаткування, сформовано податкові повідомлення -рішення на суму 2,5 млн грн.
Завдяки проведеним заходам до бюджетів різних рівнів надійшло додатково 602,0 тис. грн.
Департаментом агропромислового розвитку облвійськадміністрації було проведено нараду з метою маштабування заходів проведених в пілотних громадах.
Відповідно вже 38 територіальних громад надали 5325 ділянок площею 15,0 тис. га які опрацьовані та передані до Головного управління ДПС у Полтавській області для залучення до оподаткування.
У межах виконання зобов’язань у рамках Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, а також положень Ukraine Facility Plan, Міністерством аграрної політики і продовольства Україниза підтримки Проекту ЄС «Інституційна та політична реформа дрібномаштабного сільського господарства» в Полтавський області розпочалася реалізація пілотного проекту з запровадження Мережі збору даних сталого розвитку аграрних підприємств (FADN) для моніторингу їх доходів та розуміння впливу заходів, вжитих в рамках Спільної Аграрної Політики (САП).