Ви є тут

Аграрні розписки

18.02.2022


Перелік постачальників товарів та послуг під аграрні розписки

 

«Аграрна розписка для фермера, нотаріуса, кредитора – інструкції
зі швидкого оформлення»
 - інтерв’ю з засновником онлайн сервісу
земельного моніторингу Feodal.Оnline

 

 


АГРАРНІ РОЗПИСКИ

 


Посібник
"Операції з аграрними розписками"

 


Карта Матеріалів з Аграрних розписок

 

Бюлетень проекту Аграрні розписки в Україні

ПОТОЧНІ РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ АГРАРНИХ РОЗПИСОК НА РИНКУ У 2019 РОЦІ

У 2019 році продовжується позитивна динаміка використання аграрних розписок на ринку: від початку року вже видано 1212 аграрних розписок на загальну суму 7,8 млрд грн.

Загалом, з 2015 року українські агровиробники видали 2063 аграрні розписки на загальну суму 14,2 млрд грн, а всього інструментом скористалося 995 сільгоспвиробників, 90% з яких – невеликі за розміром. Це стало можливим, зокрема, завдяки активному залученні кредиторів до роботи з інструментом.

Від початку 2019 року кількість кредиторів, що надавали фінансування за аграрними розписками, зросла більше ніж вдвічі. Якщо раніше з розписками працювали 62 кредитори, то зараз їх вже більше 130. Більше інформації можна дізнатися за посиланням.

МАЙБУТНІ ЗАХОДИ ПРОЕКТУ

1.    9 вересня, Київ – перший з серії нових семінарів для кредиторів за аграрними розписками, що поєднують підсумок найкращих практик та вивчених уроків для різних бізнес-моделей роботи з інструментом, оподаткування операцій з розписками та примусового виконання. Програма заходу у файлі.

За деталями та реєстрацією звертайтеся до Олександра Муляра omuliar@ifc.org.

2.    12 вересня, Київ -  форум «Фінансування на Сході: способи та можливості». Проект запрошує представників кредиторів, щоб визначити практичні та доступні рішення, що спрощують та забезпечують умови ведення бізнесу у східних областях.

За деталями та реєстрацією звертайтеся до Ірини Шевчук ishevchuk@ifc.org.  

РЕГІОНАЛЬНІ КООРДИНАТОРИ ПРОЕКТУ

До уваги партнерів: оновлена структура регіональної команди Проекту та актуальні контакти координаторів у файлі.

РОЗ’ЯСНЕННЯ ДФС ЩОДО ОПОДАТКУВАННЯ ОПЕРАЦІЙ З РОЗПИСКАМИ

Наприкінці серпня ДФС видала індивідуальний лист-роз’яснення у відповідь на запит компанії-постачальника щодо оподаткування операцій з фінансовими аграрними розписками податком на додану вартість та податком на прибуток підприємств. У листі ДФС підтвердила, що:

·         Для цілей ПДВ аграрні розписки є борговим інструментом

·         Обіг агарних розписок не є об’єктом оподаткування ПДВ та податку на прибуток

·         ПДВ нараховується на постачання товарів, робіт послуг за звичайними правилами (договірна вартість, правило першої події)

Повний текст роз’яснення (знеособлений) можна переглянути у файлі.

 


ТОВАРНА АГРАРНА РОЗПИСКА

Товарна аграрна розписка – це вид аграрної розписки, що передбачає здійснення фермером поставки сільгосппродукції на визначених умовах для погашення заборгованості перед кредитором за розпискою.

Товарні аграрні розписки націлені на використання у бізнес-моделях співпраці фермерів з трейдерами, переробниками, агрегаторами сільгосппродукції тощо, оскільки можуть використовуватися як гарантія поставок, для планування закупівлі сировини тощо. На практиці товарні розписки також застосовують і постачальники та дистриб’ютори матеріально-технічних ресурсів для традиційного товарного кредитування, або для співпраці з фермерами з використанням інноваційних умов у контрактах.

«ТАК» У РОБОТІ З ТОВАРНИМИ АГРАРНИМИ РОЗПИСКАМИ

  • Коректно гармонізуйте умови розписки та супутніх договорів - слідкуйте, щоб аграрна розписка забезпечувала безспірність вимог кредитора за нею, водночас не створюючи подвійного зобов’язання фермера.

Виконання за аграрною розпискою = виконання фермером умов супутнього договору, а не навпаки

  • Чітке визначення зобов’язання фермера -додайте в товарну аграрну розписку формулу перерахунку кількості продукції в залежності від якості

Наприклад, 1 т. пшениці 3 класу = 1.2 т. пшениці 6 класу

  • Хеджуйте валютні і цінові ризики - врахуйте курсові різниці і можливу зміну ціни на агропродукцію, передбачте можливий перегляд остаточної вартості обсягу продукції, зафіксованого в товарній агарній розписці.
  • Попередньо погодьте умови майбутнього індосаменту.

Для кредиторів: узгодьте умови передачі та розписки з вашими партнерами, яким ви плануєте передати права за агарною розпискою

«НІ» ПРИ РОБОТІ З ТОВАРНИМИ АГРАРНИМИ  РОЗПИСКАМИ

  • Не включайте в аграрну розписку більше одного виду сільгосппродукції. Потрібно видати аграрні розписки окремо під кожен вид продукції.
  • Не включайте в текст розписки додаткову заставу, окрім застави майбутнього врожаю. Якщо виникла така потреба - оформіть додаткову заставу окремим договором.
  • Для кредиторів, які розглядають отримання аграрної розписки через індосамент: не приймайте на себе товарні аграрні розписки за яку фермером було одержано передоплату – ви не матимете права на ПДВ кредит при отриманні продукції від фермера.

 


ФІНАНСОВА АГРАРНА РОЗПИСКА

Фінансова аграрна розписка –  це вид аграрної розписки, що передбачає здійснення фермером оплати грошових коштів на визначених умовах для погашення заборгованості перед кредитором за розпискою.

Фінансові аграрні розписки націлені на використання у бізнес-моделях співпраці з банками, кредитними спілками та іншими представниками фінансового сектору, а також у співпраці з будь-якими кредиторами, котрі готові надавати фінансування, але не зацікавлені в отриманні фізичної поставки сільгосппродукції для закриття заборгованості фермера.

З лютого 2019 року, завдяки відповідним законодавчим змінам, фінансові аграрні розписки стали доступні до роботи в міжнародному форматі, дозволяючи залучати кошти чи імпортувати товари у співпраці з нерезидентами України.

«ТАК» У РОБОТІ З ФІНАНСОВИМИ АГРАРНИМИ РОЗПИСКАМИ

  • Чітке визначення зобов’язання фермера –

визначте одну суму зобов’язання за фінансовою аграрною розпискою. Переконайтеся, що формула розрахунку зобов'язання враховує кількість агропродукції.

  • Хеджуйте валютні і цінові ризики –

врахуйте курсові різниці і можливу зміну ціни на агропродукцію, додайте відповідні коефіцієнти в формулу розрахунку зобов’язання за фінансовою аграрною розпискою.

  • Коректно гармонізуйте умови розписки та супутніх договорів –

слідкуйте, щоб аграрна розписка забезпечувала безспірність вимог кредитора за нею, водночас не створюючи подвійного зобов’язання фермера.

Виконання за аграрною розпискою = виконання фермером умов супутнього договору, а не навпаки

  • Попередньо погодьте умови майбутнього індосаменту.

Для кредиторів: узгодьте умови передачі та розписки з вашими партнерами, яким ви плануєте передати права за агарною розпискою

  • Закривайте виконані аграрні розписки.

«НІ» ПРИ РОБОТІ З ФІНАНСОВИМИ АГРАРНИМИ  РОЗПИСКАМИ

  • Не включайте в аграрну розписку більше одного виду сільгосппродукції.Потрібно видати аграрні розписки окремо під кожен вид продукції.
  • Не включайте в текст розписки додаткову заставу, окрім застави майбутнього врожаю. Якщо виникла така потреба - оформіть додаткову заставу окремим договором.
  • Не включайте до тексту розписки жодних умов, які можуть вплинути на її безспірність.Не зазначайте в розписці зустрічні зобов’язання кредитора перед фермером – передбачайте їх лише в тексті супровідного договору.

 

IFC відіграє важливу роль у розширенні доступу до фінансування для малих і середніх сільськогосподарських підприємств в Україні. За підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO), у 2015 році IFC  розпочала п'ятирічну програму, яка дозволить українським агровиробникам використовувати аграрні розписки, щоб отримати фінансування для поповнення оборотного капіталу, придбання техніки, високоякісного насіння та інших виробничих ресурсів. До 2020 року Проект IFC має на меті сприяти залученню в аграрний сектор за допомогою аграрних розписок фінансування в розмірі до $ 0,5 мільярдів доларів США. IFC тісно співпрацює з Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством юстиції України, комерційними банками, приватними компаніями та з міжнародними організаціями в аграрному секторі.

В партнерстві з:

cid:image004.png@01D45FF5.CAC918F0       cid:image003.jpg@01D45FF5.CAC918F0