Ви є тут

Реалізація повноважень, проблеми та результат здійснення державного контролю за використанням та охороною земель територіальними громадами Полтавщини

06.10.2023

5 жовтня 2023 року відбулася нарада з питання "Реалізація повноважень, проблеми та результат здійснення державного контролю за використанням та охороною земель територіальними громадами Полтавщини" за участю директора Департаменту агропромислового розвитку облвійськадміністрації (далі – Департамент) Сергія Фролова, заступника директора Департаменту Віктора Скриля, начальника відділу моніторингу земельних і водних ресурсів Департаменту Алли Косик та інспекторів територіальних громад області.

На нараді були обговорені питання: ефективного управління землями та здійснення територіальними громадами заходів контролю за використанням та охороною земель.

За інформацією директора Департаменту Сергія Фролова передача повноважень та ресурсів територіальним громадам у процесі децентралізації вимагає від органів місцевого самоврядування раціонального використання та контролю за земельним фондом громад, забезпечення заходів охорони та збереження сільськогосподарських земель з метою вирішення соціально-економічних потреб, залучення інвестицій базуючись на принципах сталого розвитку.

Заступник директора Департаменту В. Скриль проінформував, що за сприяння Департаменту 19 територіальних громад області використали своє право з набуття повноважень виконавчими комітетами по здійсненню державного контролю за використанням та охороною земель. Прийнято рішення щодо створення служби з контролю за використанням та охороною земель Лубенською, Хорольською, Миргородською, Карлівською, Кобеляцькою, Решетилівською міськими, Опішнянською, Скороходівською селищними, Білоцерківською, Терешківською, Великосорочинською, Петрівсько-Роменською, Новоселівською, Щербанівською, Великорублівською, Котелевською, Сергіївською, Гоголівською, Мачухівською сільськими територіальними громадами. Одним із суттєвих джерел наповнення місцевих бюджетів є земельний податок.

Органи місцевого самоврядування недоотримують до бюджету кошти через неоформлене право, самовільне зайняття, нецільове використання, порушення заходів з охорони земель, розорення сіножать і пасовищ біля водойм, на схилах більше 3-5 градусів, самовільне вирубування лісосмуг. Для ефективного регулювання земельними відносинами держава і надала територіальним громадам повноваження з контролю за використанням і охороною земель.

Інспектор має право вести претензійну та договірну роботу з відшкодування збитків і недоотриманої плати за землю, окрема увага приділяється моніторингу використання земельних ресурсів громад, наданню землекористувачам консультацій із земельного законодавства, заходам по стягненню грошових коштів із юридичних та фізичних осіб, які не оформили документально земельні відносини з органами місцевого самоврядування або ухиляються від оформлення таких відносин.

Набувши повноваження із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель територіальних громад по результатах проведеного моніторингу земель та претензійної роботи отримали до бюджету: Миргородської – 540,0 тис. грн, Хорольської – 30,0 тис. грн міських рад та очікують надходжень: Карлівська міська рада – 400,0 тис. грн, Великосорочинська сільська рада – 10,0 тис. грн.

Начальником відділу моніторингу земельних і водних ресурсів Департаменту А. Косик надано алгоритм дій щодо можливості виконання повноважень з контролю за використанням та охороною земель в період воєнного стану та методичні рекомендації з метою захисту інтересів міської територіальної громади, забезпечення реалізації принципу платності використання земельних ділянок комунальної форми власності на території громади, встановлення механізму здійснення державного контролю за використанням земель з порушенням вимог законодавства та добровільного відшкодування безпідставно збережених коштів за їх використання, для недопущення втрат місцевого бюджету, відповідно до законодавчих актів – Конституції України, Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", Закону України "Про правовий режим воєнного стану", враховуючи Постанову Кабінету Міністрів України № 303 від 13.03.2022 року "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Наголошено на партнерстві та взаємодії між облвійськадміністрацією, правоохоронними органами, фіскальною службою, Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області та органами місцевого самоврядування, що дасть змогу ефективно управляти ресурсами.