30 жовтня 2023 року відбулася зустріч з аграріями Кобеляцької територіальної громади з питання „Використання та інвентаризації лісосмуг” за участю заступника директора Департаменту агропромислового розвитку облвійськадміністрації (далі – Департамент) В.Скриля, начальника відділу моніторингу земельних і водних ресурсів Департаменту А.Косик, заступника голови ГО „Полтавська обласна Асоціація фермерів і приватних землевласників імені Героя України, Героя Небесної сотні Віктора Чміленка” В.Гордійка, заступника Кобеляцької територіальної громади С.Омельченка.
У зв’язку з відсутністю догляду за захисними насадженнями та недбайливим відношенням до лісозахисних смуг, їх несанкціонованим випилюванням, розростанням порослі на рільні землі землекористувачів та землевласників призводить до того, що лісові смуги втрачають свої агролісомеліоративні функції.
Працівниками Департаменту рекомендовано територіальній громаді в першу чергу провести інвентаризацію земель під полезахисними смугами та передати їх у користування на умовах оренди землекористувачам прилеглих земельних ділянок до лісосмуг. Решту лісосмуг, які залишаться у власності територіальної громади, обслуговувати територіальною громадою створивши комунальне підприємство.
За інформацією заступника директора Департаменту Віктора Скриля в області діє „Програма ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років”, яка передбачає інвентаризацію земельних ділянок зайнятих полезахисними смугами, розташованих на землях сільськогосподарського призначення та інвентаризацію земель водного фонду на умовах співфінансування за рахунок обласного бюджету.
Начальник відділу моніторингу земельних і водних ресурсів Департаменту Алла Косик надала роз’яснення щодо права фермерів викуповувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення, яким належить право постійного користування чи право довічного успадкованого володіння земельною ділянкою державної чи комунальної власності передбачено п. 6-1 Прикінцевих та перехідних положень Земельного кодексу.
Земля може бути продана у розстрочку до 10 років. Право власності переходить після першого платежу, стосується це і тих користувачів, які переоформили право оренди до 18.02.2016.
Абзацом другим зазначеного пункту передбачено що покупець має право на розстрочення платежу із сплати ціни земельної ділянки з рівним річним платежем з урахуванням індексу інфляції, за умови встановлення заборони на продаж або інше відчуження та надання у користування земельної ділянки до повного розрахунку покупця за договором купівлі-продажу.
Строк розстрочення платежу становить щодо земель сільськогосподарського призначення – 10 років, щодо земель несільськогосподарського призначення – 30 років, якщо покупець не ініціює встановлення меншого строку.
Покупець має право на дострокове погашення всієї або частини суми ціни продажу земельної ділянки з розстроченням платежу з урахуванням індексу інфляції.