22 лютого 2016 року на щотижневій апаратній нараді у голови Полтаської облдержадміністрації директор Департаменту агропромислового розвитку Фролов С.О. прозвітував про підсумки роботи агропромислового комплексу в 2015 році та основні напрямки діяльності на 2016 рік.
Зокрема Він наголосив, що в галузі сільського господарства Полтавщини зайнятий кожен п’ятий з числа економічно активного населення, формується понад 14 % ВВП області.
Маючи 5 % сільськогосподарських угідь країни, в 2015 році всі категорії господарств області виробили 9 % – зернових та зернобобових культур (виробництво кукурудзи складає 15,7 % від загальнодержавного обсягу), 13,6 % – цукрових буряків, 7,6 % – соняшнику, 12,2 % – сої.
В 2015 року індекс обсягу сільськогосподарського виробництва порівняно з відповідним періодом 2014 року склав 107,4 % (по Україні – 95,3 %), у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – 110,3 %, у господарствах населення – 102,5 %. За темпами та обсягом виробництва валової продукції Полтавська область займає 2 місце серед регіонів України.
В цілому в структурі обсягу валової продукції сільського господарства переважає галузь рослинництва – 77,5 %, продукція тваринництва займає 22,5 %.
Рослинництво.
В структурі посівних площ зернові культури займають 54,5 % технічні культури 33,2 %.
В структурі зернової групи найбільшу частку займає кукурудза – 52 % площ, пшениця – 32 % площ. Площі таких культур як: овес, горох, просо, гречка, жито у міру низької продуктивності та незацікавленості трейдерів втратили свою привабливість та обсяги посівів. Але при цьому ці культури мають високу соціальну значимість з огляду на продовольчу безпеку.
У звітному році Полтавщина є найбільшим виробником зерна в Україні. Валовий збір склав – 5,4 млн. тонн (Харківська (4,20 млн.), Дніпропетровська (3,86 млн.), Вінницька (3,76 млн.), Сумська (3,74 млн. тонн) ).
Найбільший валовий збір отримали Миргородський – 287 тис. тонн, Машівський –263 тис. тонн, Новосанжарський – 250 тис. тонн, Гадяцький – 247 тис. тонн, Лохвицький – 238 тис. тонн райони. Середня урожайність зернових культур склала 57,5 ц/га, що є другим показником в державі.
В розрізі районів найвищі результати по врожайності зернових та зернобобових культур (враховуючи кукурудзу на зерно) мають Новосанжарський – 74,7 ц/га, Машівський – 73,8 ц/га, Миргородський – 73,4 ц/га, Решетилівський – 68,4 ц/га, Лохвицький – 66,9 ц/га.
В тому числі зібрано пшениці 1,3 млн. тонн, що більше до попереднього року на 314 тис. тонн. Зараз в області є в наявності 388 тис. тонн продовольчої пшениці при річній потребі для хлібопечення 140 тис. тонн. Найбільша питома вага посівних площ під пшеницею в Кобеляцькому, Зіньківському та Оржицькому районах, найменша в Великобагачанському, Машівському та Новосанжарському районах. З огляду на те що нам прийдеться навесні пересівати озимі в межах 90 тис. га, питання моніторингу наявності та руху пшениці за межі області набуває важливого значення.
Збільшилось виробництво сої – на 46,6 %. Рекордними для області є як врожайність, так і валовий збір цієї культури. Слід зазначити, що Полтавщина входить до трійки лідерів в Україні по виробництву сої (займає 2 місце після Хмельницької області). Це важливо враховуючи що соя здатна акумулювати азот в грунті в еквіваленті до 20 тонн гною на гектар.
Цукрових буряків накопано 1,4 млн. тонн при середній врожайності 486,5 ц/га, що є досить високим показником враховуючи минулорічну засуху із червня по листопад місяць.
В поточному (2015/16) маркетинговому році переробку цукрового буряка і виробництво цукру з нього здійснювали чотири цукрових заводи області. Вироблено 209,7 тис. тонн цукру (потреба області 84,0 тис. тонн). В 2016 році ми очікуємо розширення площ посіву цукрових буряків за рахунок відновлення роботи Кобеляцького цукрового заводу після реконструкції.
Серед пріоритетів в діяльності Департаменту в галузі рослинництва були в минулому і залишаються на 2016 рік питання насіннєвої політики, впровадження ефективних технологій вирощування культур, збереження грунтів та оптимальної структури посівних площ для забезпечення продовольчої безпеки області. Вважаю вдалими в минулому році і такими що матимуть позитивний вплив на результати поточного року такі заходи як семінари з інноваційних технологій обробітку грунту та посіву озимих культур в ПП Агроекологія, по сортовій політиці на базі Полтавської державної сільськогосподарської дослідної станції ім. М.І. Вавилова, демонстраційні польові покази технологій вирощування в семи районах області, спільні заходи з Асоціаціями виробників насіння та інтенсивного садівництва, обласною дорадчою службою.
Тваринництво.
Основними пріоритетами в розвитку галузі тваринництва є молочне скотарство і свинарство.
Але в останні роки суттєво знижується кількість сільгосппідприємств, що утримують поголів’я тварин.
Лише 39 фермерських господарств, що складає 2% загального їх числа, займаються тваринництвом.
Значна частина потенціалу тваринництва сконцентрована в особистих селянських господарствах.
Фактично в галузі тваринництва посилюється спеціалізація. Хоча коло сільгосппідприємств, які займаються тваринництвом зменшується, але вони нарощують концентрацію та обсяги виробництва, перед усім за рахунок впровадження технологій утримання та годівлі худоби, підвищення її продуктивності.
За підсумками 2015 року в сільськогосподарських підприємствах області нарощено виробництво молока (101,2 %), м'яса (100,1 %) і яєць (109,3 %). Сьогодні сільськогосподарськими підприємствами Полтавщини виробляється майже 16 % обсягу молока що виробляється в підприємствах України.
Завдяки цілеспрямованій селекційно-племінній роботі (до якої можна віднести навчання спеціалістів племінних господарств, діяльність нашої комісії з атестації суб’єктів племінної справи у тваринництві, співпраця з науковими установами та провідними компаніями – постачальниками обладнання для тваринницьких комплексів) область посідає 4 місце серед регіонів України з молочної продуктивності корів. Надій молока на одну корову (за середнім поголів’ям корів) в сільськогосподарських підприємствах становить 6154 кг (по Україні 5426 кг). Область вперше подолала цей рубіж.
Станом на 01.01.2016 року Кременчуцький район області має продуктивність понад вісім тисяч кг молока на корову, Карлівський та Котелевський райони – понад сім тисяч кг молока. Також необхідно відмітити, що дванадцять районів області мають – понад шість тисяч кг молока, але сім районів – понад п’ять тисяч кг молока, два райони – понад чотири тисячі кг молока.
Як бачимо ми реально маємо можливість нарощування обсягів виробництва м’яса та молока. В області продовжується позитивна тенденція по співвідношенню вирощування і реалізації худоби та птиці в живій вазі. За 2015 рік вирощено м’яса худоби і птиці в живій вазі в сільськогосподарських підприємствах 74,6 тис. тонн, а реалізовано – 70,4 тис. тонн. Однак ми маємо тенденцію до зменшення виробництва продукції тваринництва в господарствах населення, яка на нашу думку буде продовжуватись якщо не вживати заходи стимулювання цього виробництва.
Сільськогосподарські підприємства мають кращий доступ до ринкових ресурсів, каналів збуту, фінансової підтримки. За таких обставин, для того щоб забезпечити конкурентоспроможність, малі сільськогосподарські виробники (а це 200 тисяч ОСГ та біля 2 тисяч СФГ, які обробляють 475 тис га) потребують підвищення своєї ефективності та посилення ринкової ваги шляхом кооперації, маркетингу, постачання матеріально технічних ресурсів, переробки продукції. Певні напрацювання з цього ми маємо в рамках впровадження обласної Програми сільськогосподарської дорадчої діяльності.
За період дії «Обласної програми сільськогосподарської дорадчої діяльності на період до 2015 року» Полтавською обласною сільськогосподарською дорадчою службою було проведено 205 навчальних семінари, 64 демонстраційних показів, надано більш ніж 12 тис. год. Консультацій. В цих заходах прийняло участь понад 8000 осіб. В 2015 році навчальними заходами дорадчої служби охоплено жителів 39 сіл в 16 районах.
Завдяки проведеним заходам:
1. Відпрацьовано інноваційні технології в овочівництві, садівництві, ягідництві;
2. Створено Асоціацію розвитку інтенсивного садівництва Полтавщини;
3. Створено 5 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів по збору молока серед населення із залученням коштів іноземних та вітчизняних інвесторів. В 2012 році – «Молочник Сушки» (с. Сушки, Козельщинський район), в 2013 році – «Молочний світанок» (с. Сухорабівка, Решетилівський район) та «Молочник Лівенське» (с. Лівенське, Новосанжарський район), в 2014 році – «Бугаївський молочар» (с. Бугаївка, Глобинський район) та «Веселка» (с. Сазонівка, Оржицького району).
Дані кооперативи є платниками Єдиного податку 4 групи (4-5 % від обсягу доходу).
Всі вони використовують офіційно найману працю з оплатою відповідних податків і створили: по 5 робочих місць – в Козельщинському та Решетилівкому районах, по 4 робочих місця – в Оржицькому і Глобинському районах, 3 робочих місця – в Новосанжарському районі. До створення кооперативів всі ці працівниками перебували на обліку в службі зайнятості та отримували виплати по безробіттю.
Кооперативи, що створені за ініціативою та супроводом дорадчої служби сплатили податків (Єдиний податок та нарахування і податки на заробітну плату) за період функціонування на суму 646,9 тис. грн.
Завдяки реалізації проекту по створенню сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів за підтримкою МБФ «Добробут громад» вдалося залучити громади області до участі в проекті по створенню в окремих районах області сімейних ферм.
На сьогодні при створенні 5 ферм сімейного типу отримано обладнання та тварин на загальну суму 1,6 млн. грн.
Таким чином, загальна сума інвестицій в розвиток тваринництва в особистих селянських господарствах за проектом, супровід якого здійснює Дорадча служба, на сьогодні склала 4,1 млн. грн. що в три рази перевищує фінансування Програми.
В Решетилівському районі розпочато будівництво з «0» демонстраційної ферми сімейного типу на 20 корів з дотриманням сучасних технологій утримання. Орієнтовна вартість проекту складає 650 тис. грн.
В 2016 році заплановано створення ще як мінімум 12 сімейних ферм за фінансовою підтримкою МБФ «Добробут громад». Орієнтовні інвестиції близько 1,8 млн. грн.
З огляду на високу питому вагу ОСГ та СФГ у валовому виробництві продукції сільського господарства, що необхідно розглядати як важливий фактор, сприяючий зайнятості населення (по розрахунках тільки 11,0 % сільського населення працездатного віку працює в сільськогосподарських підприємствах) розвитку сільських територій Департаментом агропромислового розвитку розроблено проект Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року. Даний проект оприлюднено на сайті Департаменту для обговорення. Ми вже розпочали консультації з депутатами-аграріями обласної ради, громад кістю та управліннями АПР райдержадміністрацій.
Проектом Програми не враховано напрямок рибництва так як його фінансування пропонується здійснити за рахунок коштів екологічного фонду зокрема на паспортизацію водних об’єктів.
Всього в області налічується 2757 водних об’єктів, з них придатних для риборозведення – 1622. Станом на 01.02.2016 року знаходиться в оренді всього 814 водних об’єктів. Розпорядженням голови облдержадміністрації № 504 від 18.11.2014 року «Про організаційні заходи щодо надання у користування на умовах оренди водних об’єктів та земельних ділянок водного фонду» на Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації покладено організацію роботи щодо надання водних об’єктів та земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб, цілей аквакультури, що знаходяться за межами населених пунктів та в межах міст обласного значення у користування на конкурентних засадах (земельних торгах), поновлення та розірвання договорів оренди водних об’єктів та земельних ділянок.
В 2015 році розглянуто понад 130 звернень фізичних та юридичних осіб з приводу передачі водних об’єктів в оренду, поновлення договорів оренди, їх розірвання та виготовлення паспортів за рахунок коштів обласного Фонду охорони навколишнього природного середовища.
В зв’язку з цим, створено конкурсну комісію із закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкурентних засадах, якою проведено 11 засідань з питань передачі водних об’єктів в оренду шляхом виставлення їх на земельні торги та проведення конкурсного відбору виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавця земельних торгів. Визначено виконавців земельних торгів для продажу права оренди 23 лотів, по яких в даний час виконавцями проводиться робота по підготовці для продажу на земельних торгах (аукціоні).
Рішенням сесії Полтавської обласної ради від 30.04.2015 Департамент агропромислового розвитку визнаний головним розпорядником коштів за програмою «Охорона та раціональне використання природних ресурсів» та затверджені кошторисні призначення в сумі 900 тис. грн.
Відповідно до вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель» проведено відкриті торги по закупівлі послуг інженерних (паспортизація водних об’єктів, розташованих на території Полтавської області).
Переможцем відкритих торгів визначено Полтавське обласне управлінням водних ресурсів, яким надано інженерних послуг з паспортизації водних об’єктів на суму 839,5 тис. грн. та виготовлено 27 паспортів водних об’єктів.
В 2016 році Департаментом подано Запит про виділення коштів з Фонду охорони навколишнього природного середовища на суму 1176,0 тис. грн. для виготовлення 66 паспортів водних об’єктів.
Про роботу харчової і переробної промисловості області
Галузь в області представлена вісімнадцятьма її підгалузями і налічує майже 120 великих та середніх підприємств та більше 500 малих підприємств та міні цехів, які здійснюють переробку сільськогосподарської продукції.
При середньорічному обсязі реалізації в останні п’ять років понад 16 млрд. грн., за 2015 рік підприємствами галузі було реалізовано продукції на суму 25,5 млрд. гривень. В структурі загального обсягу реалізації промислової продукції області частка харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів зросла за останні три роки до 22-23 % проти 17-18 % – в 2011-2012 рр.
Аналізуючи динаміку виробництва основних видів харчових продуктів слід зазначити наступне.
Суттєвий приріст зафіксовано у борошномельно-круп’яній промисловості. Тут збільшено виробництво борошна проти минулого року на 22 % і це найбільший обсяг за 5 років. На 11 % збільшилося виробництво круп.
Молокопереробні підприємства збільшили випуск цільномолочного асортименту: молока рідкого обробленого на 14,6 %, сиру свіжого та кисломолочного – на 46,4 %, кисломолочних продуктів (кефір, сметана, йогурти та т.і.) – майже на 2 %. При цьому зменшено виробництво масла вершкового – на 14 %, сирів жирних – на 8,7 %.
М’ясопереробні підприємства в минулому році зменшили обсяги основних видів продукції: по м’ясу (свіжому, охолодженому) ВРХ – на 31,9 %, свиней – на 2,5 %, по виробах ковбасних – на 10,6 %.
Збереглася тенденція зменшення виробництва хліба та хлібобулочних виробів. За минулий рік їх було вироблено проти попереднього року на 10,5 %.
На 2,5% зменшено випуск олії соняшникової нерафінованої, хоча показник менший лише проти 2014 року, коли виробництво було найбільшим за останні 5 років.
Щодо стану впровадження систем управління безпечністю підприємствами-виробниками харчових продуктів та нові законодавчі вимоги
За результатами моніторингу, проведеного Департаментом, станом на 1 січня поточного року в області 52 підприємства з перероблення сільськогосподарської продукції та виробництва харчових продуктів уже запровадили систему менеджменту безпечністю харчової продукції відповідно до вимог ІSO 22000 та ДСТУ 4161. Найбільше з них молокопереробних – 16, кондитерських – 10, олійно-жирової галузі – 7, м’ясопереробної – 5, цукрової – 4.
За 2015 рік кількість збільшилася на 3 підприємства. І на даний час ще на 9-тьох здійснюються роботи по розробці та впровадженню ISO 22000.
Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (стаття 20) встановлена обов’язковість запровадження операторами ринку постійно діючих процедур, що засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, під час виробництва та обігу харчових продуктів (системи НАССР).
При цьому невиконання обов’язку щодо впровадження на потужностях постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи НАССР, - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб – у розмірі від тридцяти до сімдесяти п’яти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб-підприємців – у розмірі від трьох до п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат та зупинення роботи потужності (стаття 64).
Законом встановлені кінцеві терміни запровадження системи НАССР, а саме:
- потужностями (підприємствами), які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких є необроблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей) – до 20 вересня 2017 року;
- потужностями (підприємствами), які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких відсутні необроблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей) – до 20 вересня 2018 року;
- малі потужності – до 20 вересня 2019 року.
Зважаючи на обов’язковість застосування операторами ринку системи управління безпечністю за принципами НАССР, а також обмеження у термінах впровадження, Департаментом агропромислового розвитку заплановано проведення навчального семінару для фахівців промислових підприємств, цехів (сільськогосподарських, фермерських господарств) з перероблення та виробництва харчових продуктів.
Як результат досягнутого рівня сільськогосподарського виробництва:
згідно статистичних даних протягом 2015 року сільськогосподарські підприємства області заборгованості із заробітної плати не мають.
Станом на 01.02.2016 на 7 підприємствах переробної промисловості заборгованість із заробітної плати склала 8,9 млн. грн., що на 1,6 млн. грн. менше, ніж на початок місяця. Понад 90 % складає заборгованість ТОВ «Гадячсир» та ТОВ «Техмолпром».
Середній розмір орендної плати за земельні частки (паї) по області складає 5,5 % вартості землі визначеної відповідно до законодавства. Для порівняння в 2010 році цей показник становив 3,5 %, а в 2005 році лише 1,4 %.
Слід зауважити, що саме цей показник є найвищим серед областей України. Як приклад: розмір орендної плати в Черкаській області складає 4,6 %, Рівненській, Житомирській і Харківській областях по 4,2 %. Середній розмір орендної плати по Україні становить 3,2 %.
Що стосується суми виплаченої орендної плати по області, то простежується позитивна тенденція щодо її збільшення. На сьогодні сума виплаченої орендної плати по області складає 1798,8 млн. грн., що в 12 разів більше ніж в 2005 році (2005 р. – 145,9 млн. грн.). При цьому середня сума виплаченої орендної плати за 1 га орендованої землі в 2015 році склала 1637 грн., що в 10 разів більше в порівнянні з 2005 роком.
Зростання зазначених показників за останні роки відбулося в основному за рахунок індексації вартості орендованої землі та високої конкуренції серед орендарів області на право використання землі.
За 2015 рік сільськогосподарські підприємства області виплатили орендну плату в розмірі 101,5 % до суми, передбаченої договорами оренди землі.
В структурі орендна плата від загальної суми виплат складає:
- готівка – 78,7 %;
- зерно – 17,2 % (середня ціна за 1 тонну – 2765 грн.);
- інша сільськогосподарська продукція – 3,2 %;
- надано послуг – 0,9 %.