Ви є тут

Всеукраїнський круглий стіл «Правовий режим полезахисних лісових смуг. Хто реальний господар?»

12.03.2016

11 березня 2016 року в м. Києві Навчально-науковим інститутом лісового і садово-паркового господарства Національного університету біоресурсів і природокористування України на базі кафедр лісової меліорації і оптимізації лісоаграрних ландшафтів та кафедри дендрології і лісової селекції, громадською організацією «Незалежне експертне партнерство» проведено Всеукраїнський круглий стіл, на якому обговорювались актуальні проблеми полезахисного лісорозведення, законодавчо-нормативного забезпечення імплементації Концепції розвитку агролісомеліорації в Україні, збереження, охорони та ведення господарства в полезахисних лісових смугах.

У роботі круглого столу взяли участь народні депутати України, відповідальні працівники секретаріатів комітетів Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; з питань аграрної політики та земельних відносин; представники Міністерства аграрної політики і продовольства України; Міністерства екології і природних ресурсів України; Міністерства юстиції України; Державного агентства лісових ресурсів України; Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру; керівники департаментів агропромислового розвитку та екології обласних державних адміністрацій; представники громадської спілки «Аграрний союз України»; асоціації фермерів та приватних землевласників; асоціації сільських та селищних Рад; Світового банку; міжнародних організацій; науковці, освітяни та представники засобів масової інформації. Учасники круглого столу представили різні точки зору на сучасний стан полезахисного лісорозведення, законодавчо-нормативне забезпечення імплементації Концепції розвитку агролісомеліорації в Україні, лісомеліоративної освіти і науки.

Полтавську область представили директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації – Фролов С.О. та перший заступник начальника Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства – Тенянко О.Г.

Вітрова ерозія щорічно поширюється на площі понад 6 млн. га, а в роки з пиловими бурями – до 20 млн. га. Все частіше пилові бурі мають не локальний, а зональний рівень, як, наприклад, буря 2007 р., на площі 125 тис. км2, або майже 20% південної території України.

В Україні створено близько 1,4 млн. га захисних лісових насаджень різних категорій, зокрема 446,1 тис. га полезахисних лісових смуг, які забезпечують агролісомеліоративний захист близько 30% ріллі. Вагомою складовою є і економічна сторона захисного впливу: додаткова сільськогосподарська продукція від уже створених 350 тис. га тільки полезахисних смуг оцінюється близько 3,4 млн. т в перерахунку на зерно. Середньорічний приріст виробництва продукції на лісомеліоративному орному фонді за рахунок подвоєння площ полезахисних лісонасаджень може досягти 7-25%.

У результаті земельної реформи, сільськогосподарські угіддя передані у приватну власність (розпайовані), а полезахисні лісосмуги, які не підлягали паюванню, лишились в складі земель запасу або загального користування на балансі селищних рад. Фактично лісові смуги залишилися без господаря. В цих лісосмугах охорона, догляд та поновлення не здійснюються, наслідком чого стає їхня руйнація та втрата ними захисних функцій. Часто лісові смуги стають місцем для випасання худоби, звалищ сміття, розсадниками бур’янів, страждають від пожеж під час паління стерні, вирубаються тощо.

У результаті обговорення наукових доповідей, обміну думками з проблем полезахисного лісорозведення, сталого розвитку аграрного сектору, учасники круглого столу прийняли рекомендації з врегулювання даного питання на законодавчому рівні.