Ви є тут

Проведення комплексу весняно-польових робіт 2016 року та застосування пестицидів і агрохімікатів, їх негативний вплив на галузь бджільництва

14.04.2016

13 квітня 2016 року під головуванням директора Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації відбулася обласна селекторна нарада з питань проведення комплексу весняно-польових робіт 2016 року та застосування пестицидів і агрохімікатів, їх негативний вплив на галузь бджільництва.

В нараді взяли участь керівники: управління Державного нагляду Державної фітосанітарної інспекції у Полтавській області, Головного управління ветеринарної медицини в Полтавській області, ГУ санепідемслужби у Полтавській області, Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації; голова Полтавської обласної громадської організації «Спілка пасічників»;.заступники голів райдержадміністрації; начальники управлінь (відділів) агропромислового розвитку райдержадміністрацій; спеціалісти з питань рослинництва та тваринництва управлінь (відділів) агропромислового розвитку райдержадміністрацій; представники ЗМІ.

В ході наради Сергій Фролов поінформував присутніх про хід проведення весняно-польових робіт в цьому році, а саме: станом на 12.04.2016 року в області посіяно 131,0 тис. га ярих культур з них 76,9 тис. га ранніх зернових та зернобобових культур, або 57% до прогнозу.

Непокоять темпи посіву ранніх зернових та зернобобових культур, сприятливі погодні умови для посіву настали 5 квітня, і на сьогодні, за останній тиждень, в області посіяно лише 21,6 тис. га, що становить в середньому 3,5 тис. га в день. За останні 3 дні сіялось в середньому лише по 2,0 тис. га. при тому, що за наявних технічних можливостях маємо можливість засівати по 8-10 тис. га. за день.

Протягом останніх 4 днів в Лохвицьком та Чорнухинському районах взагалі не посіяно жодного гектара ранніх зернових культур, а в Глобинському, Козельщинському та Решетилівському за 4 дні посіяно лише по 100 га.

З 25 районів області уточнені прогнозні площі посіву ранніх зернових лише В.Багачанським районом.

Завершили посів ранніх зернових та зернобобових культур в В.Багачанському районі.Бблизькі до завершення в Пирятинському районі (92%), Шишацькому (89%), Оржицькому (88%).

Низькі темпи посіву ранніх зернових в Лохвицькому районі, де посіяно лише 0,2 тис. га (17%) до прогнозу, Козельщинському – 0,4 тис. га (25%), Гребінківському – 0,4 тис. га (31%), Гадяцькому, Карлівському, Чорнухинському, Зіньківському посіяли лише 33-34% площ.

До кінця цього тижня в області необхідно завершити посів ранніх зернових культур.

Всі райони включились в посів цукрових буряків та соняшника, яких посіяно відповідно 20,0 та 36,6 тис. га. 12 районів області розпочали посів кукурудзи, якої посіяно 7,3 тис. га. Найбільша площа посіяна в Машівському районі 1,8 тис. Н. Санжарському 1,3 тис. га.

12.04.2016 року, за результатами проведення республіканської селекторної наради, дано доручення щодо уточнення структури посівних площ. З метою виконання даного доручення, управлінням (відділами) агропромислового розвитку райдержадміністрацій, 14 квітня до 12.00 год. необхідно передати до Департаменту уточнені площі посіву основних сільськогосподарських культур та уточнені площі озимих культур, які залишаться.

Кожній області доведено завдання розширення посівних площ цукрових буряків та гречки. Відповідно до листа Мінагрополітики в Полтавській області необхідно посіяти 6,5 тис. га гречки та 36,2 тис. га цукрових буряків.

Запропонував вжити організаційних заходів щодо розширення площ посіву цих культур.

Другим, розглянуто питання щодо застосування пестицидів і агрохімікатів та їх негативний вплив на галузь бджільництва. Бджільництво – це добре розвинена, рентабельна галузь сільського господарства. Україна входить до п’ятірки країн – найбільших виробників меду, у світі її визнають як батьківщину культурного бджільництва, а Полтавська область є лідером в Україні.

Станом на 01.01.2015 року в Полтавській області налічувалось 148,4 тис. бджолосімей в господарствах всіх форм власності, в тому числі в сільськогосподарських підприємствах 5,2 тисяч та 143,2 тисячі в індивідуальному секторі. В 2014 р. вироблено 4170 тонн меду, зокрема в сільськогосподарських підприємствах вироблено 121 т., в господарствах населення 4049 т.

Станом на 1.01.2016 в сільськогосподарських підприємствах налічується 4,9 тис. бджолосімей, вироблено меду 111,4 тонн. Не дивлячись на те, що Полтавська область займає лідируючі позиції в Україні по виробництву меду та кількості бджолосімей, за 2015 рік (в сільськогосподарських підприємствах) спостерігається зменшення даних показників. На жаль, в області фіксуються випадки отруєння та загибелі бджіл, здебільшого в індивідуальному секторі.

Минулого року з метою попередження отруєння та загибелі бджіл на пасіках в господарствах всіх форм власності Департаментом агропромислового розвитку спільно з Головою Полтавської обласної громадської організації «Спілка пасічників» Сенчук Н.Д. розроблено «Порядок проведення заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами». Порядок затверджений обласною державною адміністрацією та доведений до відома управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрацій для подальшої роботи з керівниками сільгосппідприємств, фермерських господарств та безпосередньо пасічниками.