22 квітня 2016 року в залі засідань Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Дослідним інститутом органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) спільно з Департаментом, Спілкою виробників органічних продуктів «Органічна Україна» та сертифікаційним органом «Органік Стандарт» проведено регіональний Форум «Органічна Україна 2016»: органічне землеробство як стратегія розвитку сільських територій». Участь у Форумі взяли виробники органічних продуктів, представники Громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства», Полтавської державної аграрної академії, Полтавського Національного Технічного Університету, Центру органічного землеробства «Полтава-органік», керівники обласних організації та асоціацій. Під час Форуму учасники мали змогу обговорити основні, важливі питання розвитку органічного сектору в Україні, зокрема на Полтавщині та можливості розвитку виробництва органічної продукції.
Полтавська область активно підтримує впровадження органічного виробництва, цьому сприяє й обласна влада. Директор Департаменту АПР Сергій Фролов наголосив про важливість розвитку сільських територій через впровадження органічного виробництва та державну підтримку органічного напрямку. Департаментом агропромислового розвитку розроблено Програму розвитку аграрного комплексу Полтавщини до 2020 року, окремим напрямом якої є розвиток органічного виробництва. Йдеться про компенсацію вартості сертифікації усім бажаючим виготовляти органічну продукцію. Також Програма передбачає налагодження механізму постачання органічної продукції у навчальні медичні та соціальні заклади області.
Про міжнародний досвід та поради для України щодо розвитку органічного сільського господарства в областях, присутнім розповів спеціальний гість заходу Іржі Урбан – керівник Департаменту рослинництва Державної інспекції Чеської Республіки – Центрального інституту нагляду та перевірки у сфері сільського господарства (UKZUZ).
Окрім міжнародного досвіду органічного сільського господарства, обговорювали розвиток та досвід впровадження органічного виробництва Полтавської області та стабільний прибуток в органічному бізнесі.
Окремим питанням в обговоренні та дискусіях стало питання захисту сертифікованих земель. Сертифікація за органічними стандартами сільськогосподарського виробника підтверджується шляхом регулярних інспекцій та сертифікацій уповноваженими та акредитованими сертифікаційними структурами, слід чітко уявляти, що перехід від звичайних (інтенсивних) технологій агровиробництва до органічного землеробства (так званий конверсійний період) є досить тривалим процесом (2-3 роки). Цей період залежить від того як правильно велась історія полів та чи відповідають допустимому рівню хімічні показники грунту.
В державі прийнято Закон «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини», але не жаль немає нормативних актів, які б забороняли вилучення сертифікованих земель із органічного виробництва. Тому, виникають питання пов’язані з збереженням вищевказаних земель, як це сталось з ТОВ «Кварк» в Семенівському районі, коли ці землі були вилучені з органічного виробництва.
Наприкінці зустрічі, під час панельної дискусії, говорили про важливість регіональних ініціатив та їхній вплив на формування органічного сектору. Робили наголос, що органічне виробництво та виробництво органічної продукції повинно стати пріоритетним напрямом в Україні.