Ви є тут

Хід підготовки та збирання ранніх зернових і зернобобових культур в сільськогосподарських підприємствах області

18.07.2016

18 липня 2016 року на щотижневій нараді у голови облдержадміністрації було розглянуто питання «Про хід підготовки та збирання ранніх зернових і зернобобових культур в сільськогосподарських підприємствах області».

Фролов Сергій Олександрович – директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації доповів що структура ранніх зернових урожаю 2016 року має наступний вигляд: найбільший сегмент це пшениця – 240,0 тис. га, ячмінь – 104,9 тис. га, гороху – 7,8 тис. га. Крім того озимого та ярого ріпаку 3,7 тис. га.

Департаментом агропромислового розвитку проведено певну організаторську роботу, щодо підготовки до збирання та збирання ранніх зернових культур. Проведено ряд семінарів та нарад.

Зокрема в червні на базі Полтавської державної сільськогосподарської дослідної станції ім. Вавилова Інституту свинарства і АПВ НААН проведено семінар по сортовій політиці та підготовці до збирання ранніх зернових та зернобобових культур за участю обласних служб, профільних спеціалістів Держсільгоспінспекції та Держпродспоживслужби в Полтавській області, керівників та агрономів сільськогосподарських підприємств представників науковців та спеціалістів.

Також питання організації збирання ранніх зернових та зернобобових культур розглянуто на районних семінарах.

Підготовлено розпорядження голови облдержадміністрації «Про організацію збирання ранніх зернових та зернобобових культур урожаю 2016 року» з визначенням складу робочої групи, та заходів для забезпечення своєчасного та якісного збирання урожаю ранніх зернових та зернобобових культур. Основним завданням обласної робочої групи визначено координацію дій із забезпечення якісного збирання урожаю, обліку, транспортування та зберігання.

Райдержадміністраціям доручено розробити і затвердити в установленому порядку відповідні заходи та утворити робочі групи в районах.

(Проблеми вже є з транспортуванням зерна та пересуванням с.г. техніки. Співпраця в районах з представниками поліції. Координаційна рада з розвитку фермерства при голові облдержадміністрації).

До збирання врожаю ранніх зернових культур підготовлено 2261 зернозбиральних комбайнів. Крім того 158 одиниць техніки можна залучити з мехзагонів області. Середня вартість послуг – від 700 до 1000 гривень за 1 га в залежності від обсягу робіт та марки комбайну.

Навантаження на 1 зернозбиральний комбайн по сільгосппідприємствах в середньому становить 98 га (від 50 га в Чорнухінському до 163 га в Глобинському).

В Департаменті агропромислового розвитку створено базу даних про наявність мехзагонів по збиранню врожаю ранніх зернових культур яка розміщена на сайті Департаменту.

Пально-мастильними матеріалами сільськогосподарські виробники забезпечені.

Охорона праці та пожежна безпека

Департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації спільно з Головним Управлінням ДСНС України у Полтавській області розроблено та доведено до управлінь (відділів) агропромислового розвитку райдержадміністрацій та сільгосптоваровиробників Комплексний план забезпечення протипожежного захисту об’єктів аграрного сектору економіки Полтавської області на 2016 рік, де передбачено заборону спалювання стерні, укомплектування техніки та господарських будівель засобами первинного пожежогасіння, у відповідності з рекомендаціями Правил пожежної безпеки України, підготовки полів до збирання урожаю, проведення постійного контролю за станом пожежної безпеки.

Станом на 18 липня 2016 року в області ранні зернові та зернобобові культури зібрано на площі 129,4 тис. га, або 34% до прогнозу, намолочено 537,4 тис. тонн зерна, середня врожайність склала 41,5 ц/га, що на рівні минулого року. Озимої пшениці обмолочено 109,5 тис. га, або 44% площ, намолочено 471,8 тис. тонн, при середній врожайності 43,1 ц/га.

Розпочали збирання ярого ячменю, якого вже зібрано 11,1 тис. га, або 11% площ, намолочено 37,8 тис. тонн, при середній врожайності 34,1 ц/га.

Проблем при збиранні врожаю ранніх зернових не виникало.

Обсяги площ ранніх зернових мають забезпечити валовий збір в межах 1 млн. 300 тис. тонн. В тім числі пшениці 900 тис. тонн та жита біля 12,0 тис. тонн. Згідно оперативних даних хлібоприймальних підприємств зараз 84% прийнятого зерна пшениці є продовольчим. Згідно наших прогнозів в цьому році відсоток продовольчого зерна буде в межах 70-72 % (пояснення).

Цього цілком достатньо для забезпечення продовольчих потреб області, зокрема для хлібопечення потреба 140 тис. тонн. Крім цього перехідні залишки продовольчого зерна пшениці на 1 липня становили 173,9 тис. тонн та жита 3,6 тис. тонн.

Як і в попередні роки виробництво соціально значимих видів продукції таких як пшениця, жито, гречка, просо по районах області має значні коливання і вимагає більш предметної роботи з сільгоспвиробниками з боку Департаменту та районних адміністрацій.

В розрізі районів найбільший відсоток пшениці в структурі зернових культур в Зіньківському (40,2%), Кобеляцькому (38,7%), Диканському (37,4%). Найменший в Машівському (10,9%), Полтавському (14,8%), В.Багачанському (15,2%).

Підготовлено розпорядження голови облдержадміністрації «Про затвердження заходів щодо забезпечення продовольчої безпеки та стабільності соціальної ситуації на ринку хліба області на 2016/2017 маркетинговий рік.

Розпорядженням передбачено спільні дії структурних підрозділів облдержадміністрації, центральних органів виконавчої влади та райдержадміністрацій, зокрема постійний моніторинг ситуації на ринку хліба, зустрічі з виробниками продовольчого зерна та хліба щодо забезпечення сировинної бази та визначення спроможності хлібопеків безперебійного постачання хліба,контроль за ціновою ситуацією та подальша співпраця з Аграрним фондом щодо постачання борошна. За перше півріччя 2016 року ПАТ Аграрний фонд було реалізовано 7-ми хлібопекарським підприємствам області 7,5 тис. тонн борошна.

Обсяги поставок зерна по форвардних закупівлях

На умовах форвардних закупівель зерна урожаю 2016 року ПАТ «Аграрний фонд» було укладено з сільгосптоваровиробниками області 12 контрактів на придбання 42,9 тис. тонн пшениці (переважно 2 класу – 90%). Це реальні обсяги які залишаться в області.

Загальна вартість законтрактованого зерна становить 149,4 млн. гривень.

Попередня оплата (аванс) проведена в розмірі 65% від загальної вартості поставки за договором і склала 97,1 млн. грн.

В даний час проводиться робота погашення заборгованості по форвардним закупівлям.

Формування насіннєвого фонду для посіву під урожай 2017 року. (Робота насіннєвих інспекцій. Подано заявок на інспектування 10,97 тис. га озимої пшениці. Проінспектовано 10,6 тис га).