Ви є тут

Ситуація щодо африканської чуми свиней в Полтавській області

02.09.2016

02 вересня 2016 року об 11.00 годині в відеостудії Укртелекому під головуванням Першого віце-прем’єр-міністра – Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубіва відбулася республіканська селекторна нарада з питання «Вжиття заходів щодо стабілізації епізоотичної ситуації з африканською чумою свиней».

В нараді взяли участь в.о. голови облдержадміністрації А.А. Пісоцький, директор Департаменту агропромислового розвитку С.О. Фролов та керівники обласних служб.

А.А. Пісоцький поінформував про ситуацію щодо заходів із запобігання поширення вірусу африканської чуми свиней в Полтавській області.

Станом на 01.08.2016 року в Полтавській області в усіх категоріях господарств налічується 432,9 тис. голів свиней, в т.ч. в сільськогосподарських підприємствах 305,4 тис. голів, в господарствах населення 127,5 тис. голів.

В Полтавській області нараховується 135 сільськогосподарських підприємств, які займаються галуззю свинарства. В 65 користувачів мисливських угідь та на території господарств природно – заповідного фонду обліковується понад 2 тисячі диких свиней. Планово, в свиногосподарствах, проводиться вакцинопрофілактика класичної чуми свиней, при цьому забезпечено 346,4 тис. головообробок.

З початку року керівникам свиногосподарств направлені приписи з вимогою дотримання «закритого» режиму роботи ферм, забезпечення виконання ветеринарно-санітарних правил та забороною використання відходів харчування для годівлі сільськогосподарських тварин без попередньої термічної обробки.

Заходи щодо попередження занесення та розповсюдження збудника африканської чуми свиней на території області під постійним контролем головного управління Держпродспоживслужби та територіальними його органами. Зокрема, постійно проводиться роз’яснювальна робота серед суб’єктів господарювання, щодо небезпеки виникнення даного захворювання та обов’язкові заходи біологічного захисту висвітлено в місцевих засобах масової інформації. З початку 2016 року проведено бесід – 63615, роздано 40309 листівок та 33456 пам’яток, надруковано в засобах масової інформації 66 статей, проведено 18 виступів по радіо та 13 по місцевому телебаченню. Фізичні та юридичні особи попереджені, що при підозрі захворювання чи загибелі свиней у власних господарствах слід негайно про це повідомляти фахівців ветеринарної медицини.

З початку 2016 року в Полтавській області зареєстровано 4 неблагополучних пункти по АЧС (1 дикий кабан та 3 – домашні свині), а саме:
- мисливські угіддя поблизу с. Єньки, Хорольського району (дикий кабан);
- с. Рокита Великобагачанського району (приватний сектор);
- с. Великі Кринки Глобинського району (приватний сектор);
- с. Литвяки Лубенського району (приватний сектор).

Завдяки оперативній та злагодженій роботі всіх задіяних служб, після проведення комплексу оздоровчих заходів в Хорольському, Великобагачанському та Глобинському районах своєчасно знято карантин.

На сьогодні залишається один неблагополучний пункт в с. Литвяки Лубенського району (рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Лубенській райдержадміністрації 23.08.2016р №3 встановлено карантин). В неблагополучному пункті проведено заходи з вилучення та умертвіння свинопоголів’я, встановлено два ветеринарно-поліцейські пости де проводиться цілодобове чергування фахівцями державної служби ветеринарної медицини та співробітниками поліції. Станом на 01.09.2016 року через ветеринарно-поліцейські карантинні пости виїхало 1443 одиниць транспортних засобів (за 31.08.2016р. – 182 од.), які були піддані дезінфекції та оглянуті на предмет вивезення забороненої продукції. Фактів перевезення забороненої продукції не виявлено.

З метою моніторингу клінічного стану поголів’я свиней, що утримуються в особистих селянських господарствах зони нагляду, проведено обхід всіх населених пунктів, всього обійдено 1748 дворів в населених пунктах зони нагляду, зареєстровано 986 гол. свиней , розповсюджено 1107 листівок.

Перед обласними та районними службами в.о. голови облдержадміністрації А.А. Пісоцький поставив першочергові завдання, а саме:
- забезпечити проведення широкої роз’яснювальної роботи серед населення, власників тварин про небезпеку африканської чуми свиней та про заходи біозахисту у приватних господарствах громадян та підприємствах, діяльність яких пов’язана з обігом свиней;
- всі сільськогосподарські підприємства, що вирощують, реалізують свиней повинні працювати в «закритому режимі» з дотриманням ветеринарно-санітарних заходів;
- заборонити торгівлю живими свинями та продуктами свинарства в несанкціонованих місцях;
- в усіх мисливських угіддях, господарствах природно-заповідного фонду продовжувати відстріл диких кабанів до щільності 5 голів на стації їх перебування. При невиконанні даного заходу відкриття сезону полювання на парнокопитних не буде дозволено. В районах області, де зареєстровані випадки африканської чуми свиней проводити депопуляцію;
- забезпечити співпрацю ланок державних, виконавчих служб з залученням підприємств та організацій всіх форм власності, підприємців, волонтерів та представників громадських організацій області в вирішені та подоланні небезпеки в питанні виникнення та розповсюдження африканської чуми свиней.

За поданням Департаменту агропромислового розвитку рішенням сесії Полтавської обласної ради виділено 1900,0 тис. грн. для локалізації та ліквідації осередків африканської чуми свиней на випадок її виникнення на території Полтавської області.