Ви є тут

Кооперація як один із інструментів створення агрорекреаційного кластеру – складової сільського розвитку

17.02.2017

16.02.2017 в Міністерстві аграрної політики та продовольства України відбулася міжнародна конференція «Кооперація як один із інструментів створення агрорекреаційного кластеру – складової сільського розвитку».

В роботі конференції взяв участь Міністр аграрної політики та продовольства України Тарас Кутовий.

Конференція відбувалась за участі міжнародних експертів та донорів, представників обласних державних адміністрацій, наукових та освітніх установ, бізнесу, громадських організацій, керівників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. Всього, у заході взяло участь понад 80 учасників з різних регіонів України та країн Європи та Канади.

«Від міжнародних експертів дуже цікавим був запропонований досвід ЄС, Франції, Німеччини та Канади. Але ми не можемо безумовно прийняти будь-яку модель, яка успішно реалізувалася за кордоном. Ми можемо вивчити успішний досвід, поглянути на помилки, визначитися з факторами успіху і вже самостійно запропонувати своє власне бачення», – прокоментувала заступник Міністра Олена Ковальова.

За словами Олени Ковальової, в Україні повністю не реалізований потенціал сільськогосподарської кооперації. Кооперація може стати потужним інструментом ефективного розвитку сільських громад та аграрного сектору в цілому.

«Кооперація це ті можливості, які мають бути реалізовані: підвищення зайнятості у сільській місцевості, забезпечення попиту на продовольство, зростання доходів сільських родин, виведення продукції дрібних виробників на організований ринок та на експорт», – зазначила Олена Ковальова.

Також у ході розмови було відзначено необхідність створення цілісної системи розвитку кооперативного руху – від освіти та навчання до зміни підходів у законодавстві та посиленні державної підтримки.

Учасниками конференції було досягнуто домовленості провести широке громадське обговорення законодавчих ініціатив та запровадити регіональні семінари.

Від Полтавської області в роботі конференції взяв участь директор Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Сергій Фролов, який поділився досвідом розвитку кооперації та вніс декілька пропозицій за даним напрямком.

На Полтавщині в рамках реалізації Концепції розвитку сільських територій розпочало роботу зі створення агрорекреаційного кластеру «Диканька цілий рік»», функціонування якого дасть можливість розвивати зелений туризм, стане новим поштовхом для розвитку малого та середнього бізнесу у сільській місцевості.

Проводиться робота з відновлення діяльності та створення нових сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК). На сьогодні в області діє 17 СОК із 45 зареєстрованих. Діючі кооперативи налічують 486 членів та 53 працівника. За 2016 року ними сплачено понад 237 тис. грн. податків та зборів (за 2015 рік – понад 220 тис. грн.).

В області діє Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року (надалі - Програма). Одним із розділів даної Програми є «Розвиток сільськогосподарської обслуговуючої кооперації», де передбачено фінансову підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів шляхом компенсації 90 відсотків вартості придбаної сільськогосподарської техніки, обладнання та устаткування, за умови співфінансування 40% – з обласного бюджету, 50% – з місцевих бюджетів та/або інших джерел і 10% – кошти членів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

Завдяки впровадженню Програми в 2016 році було зареєстровано 7 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи: СОК «Гадяч сад» Гадяцького району, СОК «Діброва-Агро» Диканського району, СОК «Медовий край» Кобеляцького району, СОК «Бузова-Агро» Шишацький район, СОК «Вишенька», СОК «Пирятинський степ» та СОК «Смотриківський» Пирятинського району. Більшість цих кооперативів зареєстровані вкінці минулого року. Зараз вони формують матеріально-технічну базу, наймають працівників і розпочинають свою діяльність.

В 2016 році за даним напрямком Програми прийняли участь 4 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи (з Гадяцького, Диканського та Пирятинського районів), яким надано кошти з обласного бюджету в сумі 470,96 тис. грн. та залучено з місцевих бюджетів 588,7 тис. грн. Ці сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи створять від 2 до 6 робочих місць, використовуватимуть офіційно найману працю з оплатою відповідних податків в місцеві бюджети.

На території області Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба проводить навчальні семінари та надає консультації головам сільських рад, сільському населенню, членам фермерських і особистих селянських господарств з питань організації та функціонування сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

За підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України міжнародний благодійний фонд «Добробут громад» в області впроваджує Проект USAID/Партнерство заради інновацій: «Розвиток сімейних ферм, об’єднаних в сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи». Проект спрямований на посилення ланцюгів доданої вартості шляхом створення сімейних ферм та об’єднання ОСГ навколо сімейних ферм, а також зміцнення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів.

В рамках цього Проекту за підтримки Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, Полтавської обласної сільськогосподарської дорадчої служби, управління агропромислового розвитку Решетилівської райдержадміністрації та відділу агропромислового розвитку Оржицької райдержадміністрації в селі Денисівка Оржицького району і в селах Сухорабівка та Каленики Решетилівського району створено молочні ферми сімейного типу.

З початку впровадження Проекту USAID/Партнерство заради інновацій: «Розвиток сімейних ферм, об’єднаних в сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи», у створення сімейних ферм було інвестовано більше 1 200,0 тис. грн. В рамках цього Проекту, до червня 2017 року, планується створити ще 5 сімейних ферм.