13 березня 2017 року на апаратній нараді у голови облдержадміністрації розглянуто питання про основні завдання розвитку галузі агропромислового комплексу області на 2017.
В своєму виступі директор Департаменту агропромислового розвитку Фролов С.О. зазначив що в минулому році у галузі сільського господарства Полтавської області збережені позитивні тенденції розвитку. На разі постає питання що маємо робити, щоб не втратити досягнуте в умовах змін податкового законодавства.
В галузі рослинництва актуальними напрямками роботи залишаться розвиток селекції та насінництва.
В галузі тваринництва одним із напрямків роботи на 2017 рік залишається співпраця з суб’єктами племінної справи, організація селекційно-племінної роботи, що дасть можливість забезпечити високу продуктивність тварин та стабілізувати обсяги виробництва в умовах зменшення поголів’я худоби.
Буде і надалі проводитись робота по популяризації органічного виробництва.
За останнім моніторингом вже 16 сільськогосподарських та переробних підприємств мають відповідні органічні сертифікати.
Також в цьому році Департаментом спільно з Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області розроблено «Програму фіто санітарних заходів щодо боротьби з амброзією та ліквідації регульованих шкідливих організмів на території Полтавської області на 2017-2021 роки». Дана Програма винесена на обговорення з місцевими громадами та сільгоспвиробниками області.
Департаментом буде продовжено серію практичних семінарів щодо системи гарантування безпеки продуктів харчування (НАССР)
Ці семінари відбуваються в рамках проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні», який впроваджується за підтримки Міністерства аграрної політики.
В Україні застосування процедур заснованих на принципах НАССР з 01.01.2019 р. буде обов’язковим для всіх підприємств, що займаються виробництвом або введенням в обіг харчових продуктів, навіть для крупорушок і олійниць. Цього вимагає Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».
За даними моніторингу станом на 01.01.2017 року 72 підприємства області, які здійснюють виробництво харчових продуктів, впровадили або розпочали роботу з впровадження міжнародних систем управління якістю та безпечністю (за стандартами, що базуються на принципах НАССР).
Одним з перспективних напрямків розвитку сільськогосподарського виробництва є рибництво.
За підсумком 2016 року область знаходиться на 11 місці серед регіонів України з видобування водних біоресурсів.
З 2757 водних об’єктів на сьогодні юридичним і фізичним особам надано в користування на умовах оренди 782 водних об’єкти.
За 2016 рік орендарями водних об’єктів сплачено орендну плату в сумі 751 тис. грн., в тому числі до обласного бюджету 637 тис. грн. Але це далеко не та сума яку б могли отримувати місцеві бюджети. Зараз триває обстеження водних об’єктів, яке організовують управління та відділи агропромислового розвитку райдержадміністрацій.
На 2017 рік подано запит до Департаменту екології та природних ресурсів на виділення коштів на паспортизацію 120 водних об’єктів відповідно до заявок потенційних орендарів.
Другим стримуючим фактором є неузгодженість діючого земельного та водного законодавства і різне їх трактування розробниками технічної земельної документації та підрозділами Держгеокадастру.
Зараз Департаментом розробляється проект Програми розвитку галузі рибництва в Полтавській області на період до 2021 року.
Одним з пріоритетних завдань є розвиток сільських територій.
У рамках реалізації Концепції розвитку сільських територій спільно з Міністерством аграрної політики України розпочато роботу зі створення агрорекреаційного кластеру „Диканька цілий рік”, функціонування якого дасть можливість розвивати зелений туризм, буде новим поштовхом для розвитку малого та середнього бізнесу в сільській місцевості.
Крім того, проводиться робота з відновлення діяльності та створення нових сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК).
Відповідно на 2017 рік пріоритетними напрямками діяльності Департаменту, управлінь та відділів агропромислового розвитку райдержадміністрацій визначено:
- підтримку малих фермерських та особистих селянських господарств з метою забезпечення ефективного і стабільного їх функціонування та підвищення конкурентоспроможності продукції;
- збільшення рівня зайнятості сільського населення шляхом сприяння розвитку сімейних ферм, що дасть можливість покращити якість продукції та модернізувати виробництво;
- підвищення якості та закупівельної ціни на сільськогосподарську продукцію селянських господарств, збільшення її доданої вартості через налагодження власної переробки за рахунок розвитку сільськогосподарської кооперації;
- задоволення потреб сільськогосподарських товаровиробників та сільського населення у розширенні професійних знань і вдосконаленні практичних навичок, підвищенні ефективності господарювання за рахунок підтримки сільськогосподарської дорадчої діяльності;
- забезпечення потреб населення області, особливо загальноосвітніх, спеціалізованих та дошкільних закладів, будинків-інтернатів, медичних та соціальних закладів в плодово – ягідній та овочевій продукції через підтримку розвитку садівництва, ягідництва і овочівництва.
В результаті впровадження обласної Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини в 2017 році буде створено понад 100 робочих місць, мережу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів за різними напрямками діяльності, модернізовано 50 сімейних ферм, закладено понад 50 га плодово-ягідних насаджень.
В 2017 році Департамент спільно з управлінням Держгеокадастру забезпечить механізм підтримки садівництва і стимулювання виробництва органічної продукції шляхом проведення спеціалізованих земельних аукціонів для надання земельних ділянок за пільговими орендними ставками.
Поряд з цим є необхідність у підтримці службами Держгеокадастру в районах селян які створили сімейні ферми і потребують виділення сінокосів і пасовищ.
На сьогодні старт на виконання поставлених завдань вже дано.
Сесією обласної ради визначено фінансування обласної програми підтримки АПК області на перше півріччя. Районні управління і відділи агропромислового розвитку райдержадміністрацій ініціюють таку підтримку з місцевих бюджетів. З обласного бюджету очікується підтримка в сумі 3,4 млн. грн. та з місцевих бюджетів біля 2,8 млн. грн.
В області розпочато весняно-польові роботи по виконанню виробничих програм.
Для забезпечення якісного проведення весняно-польових робіт в області закладена відповідна база: проведено навчання агрономічних служб області, відпрацьована структура посівних площ, ведеться постійний моніторинг забезпеченості господарств основними матеріально технічними ресурсами.
Розроблено рекомендації по проведенню комплексу весняно-польових робіт в агроформуваннях Полтавської області, які розміщено на сайті Департаменту та направлено на райони.
Згідно оперативних даних насіння ярих зернових та зернобобових для посіву засипано в повному обсязі. Сьогодні викликає нарікання аграріїв на недостатню кількість насіннєвих лабораторій та інспекторів держтехнагляду. Наразі ці питання Департамент опрацьовує з Міністерством аграрної політики та Держпродслужбою.