Ви є тут

Аграрії та сільські громади: як підготуватися до членства в ЄС

20.05.2024

17 травня 2024 року в селі Сергіївка Миргородського району Полтавської області відбувся семінар на тему «Аграрії та сільські громади: як підготуватися до членства в ЄС».

Директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації Сергій Фролов та його заступник Віктор Скриль взяли участь у цьому заході.

Участь у семінарі також взяли: представники Мінагрополітики Україні, посольства Латвії в Україні, органів місцевого самоврядування, територіальних громад, аграрного бізнесу, наукових та освітніх закладів, дорадчих служб, міжнародні експерти, представники громадських організацій та ЗМІ.

Під час семінару обговорювалися такі питання:
- Вступ України до ЄС та його вплив на аграрний сектор;
- Внесок Полтавської області до євроінтеграційних процесів;
- Вимоги ЄС до виробництва та переробки сільськогосподарської продукції;
- Програми підтримки сільського господарства;
- Впровадження євронорм і євростандартів;
- Розвиток сімейних молочних ферм;
- Можливості для малого агробізнесу;
- Інструменти підтримки аграріїв з боку ЄС;
- Прийняття законів та нормативно-правових актів, які відповідають Спільній аграрній політиці (САП);
- Експорт сільськогосподарської продукції;
- Можливості для українських аграріїв на ринку ЄС;
- Досвід Латвії в адаптації до норм ЄС.

В ході обговорення Сергій Фролов зазначив, що одним із головних завдань для галузі агропромислового виробництва в процесі євроінтеграції є адаптація виробництва харчових продуктів до вимог Європейського Союзу. В рамках євроінтеграції аграрна сфера Полтавщини активно адаптується до стандартів ЄС. Переробні підприємства впроваджують систему НАССР, а для експорту молочної продукції до ЄС потрібна відповідність євростандартам не лише заводів, а й постачальників сировини. З цією метою в області впроваджується пілотний проєкт «Програма контролю сирого молока» на базі програмного забезпечення «Молочний модуль». Завдяки співпраці виробників, лабораторій та Держпродспоживслужби здійснюється відбір проб та лабораторні дослідження молока на відповідні показники. Цей проект, що фінансується Швейцарією, охоплює 4 області, й має допомогти українським виробникам молочної продукції успішно виходити на ринок ЄС.

Одним з ключових етапів інтеграції України до ЄС є адаптація національного законодавства до норм Спільної аграрної політики (САП). Це передбачає створення системи збору даних про діяльність фермерських господарств, що дозволить оцінювати ефективність заходів САП. В рамках цієї ініціативи в Полтавській області розпочато пілотний проект з впровадження FADN. Ця нова модель обліку, яка раніше не використовувалась в Україні. До реалізації проекту залучені Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації, аграрний університет та дорадчі служби області. За підсумками пілотного проекту Мінагрополітики планує внести зміни до законодавства та поступово імплементувати FADN по всій Україні. Проект розрахований на 3 роки, адже потребує значних ресурсів, як фінансових, так і людських.

За підсумками семінару учасники відзначили важливість євроінтеграції для розвитку агропромислового комплексу України та висловили готовність до співпраці.

Отримані знання про вимоги ЄС до аграрного сектору допоможуть аграріям та сільським громадам краще підготуватися до членства України в ЄС.

Семінар став важливим кроком на шляху євроінтеграції України.