Сьогодні директор Департаменту агропромислового розвитку прозвітував на апаратній нараді у голови облдержадміністрації про стан готовності сільськогосподарських товаровиробників області до проведення комплексу весняно-польових робіт.
За економічними розрахунками-прогнозами загальна потреба в коштах для проведення комплексу весняно-польових робіт у 2016 році становить 6,1 млрд. грн., що на 700 млн. перевищує фактичні витрати у 2015 році.
Потреба в банківських та комерційних кредитах на комплекс весняно-польових робіт складає 601,8 млн. грн.
Станом на сьогодні за оперативною інформацією районів укладено кредитних угод сільгосппідприємствами області на суму 163,7 млн. грн. З них фактично вже освоєно коштів на суму 98,7 млн. грн. Середньозважена відсоткова ставка по кредитним угодам становить 23,6%. Проте для малих сільськогосподарських підприємств та фермерських господарств не завжди доступні кредити через їх високу вартість або відсутність застави.
Для забезпечення середніх та малих сільськогосподарських підприємств області в кредитних фінансових або матеріально-технічних ресурсах Департамент агропромислового розвитку спільно з Проектом IFC «Аграрні розписки в Україні» провели цикл міжрайонних семінарів, які відбулися з 9 по 18 лютого безпосередньо в Департаменті та в Кобеляцькому, Лохвицькому та Решетилівському районах. Я хочу подякувати головам райдержадміністрацій та начальникам управлінь (відділів) агропромислового розвитку за відповідальне ставлення до впровадження цього механізму підтримки аграріїв в області.
В даний час ведеться робота по залученню компаній постачальників і банківського сектору до аграрних розписок, що дозволить збільшити обсяг комерційних кредитів під залог наступного урожаю. В минулому році цей механізм дав можливість залучити ресурси на суму понад 40 млн. грн. В цьому році крім товарних аграрних розписок плануємо залучити і фінансові аграрні розписки. Зараз перші заявки позитивно розглянуті Агропросреріс банком.
Через механізм форвардних контрактів закупівлі зерна майбутнього врожаю ПАТ «Аграрний фонд» здійснює фінансування сільгосптоваровиробників.
В рамках форвардних закупівель зерна урожаю 2016 року ПАТ «Аграрний фонд» було укладено з аграріями області контракти на придбання 43 тис. тонн пшениці.
Загальна вартість законтрактованого зерна становить 149,4 млн. гривень.
Попередня оплата (аванс) проведена в розмірі 65% відзагальної вартості поставки за договором і склала 97,1 млн. грн.
Певною підтримкою повинна стати державна програма компенсації вартості банківських кредитів, в минулому році область отримала на ці цілі 23 млн. грн. що дало можливість залучити біля 150 млн. грн. кредитів.
Для весняного посіву по всіх категоріях господарств підлягає 1,4 млн. га, із них ранніх зернових та зернобобових культур лише 136,0 тис. га. Решта це пізні культури.
У розрізі пізніх сільськогосподарських культур необхідно посіяти: кукурудзи на зерно – 565,6 тис. га, цукрових буряків – 32,2 тис. га, соняшнику – 295,7 тис. га, сої – 227,4 тис. га, кормових культур – 146,7 тис. га.
Загалом зерновий клин становитиме 914,1 тис. га, або 53,4 % в структурі посівних площ. Найбільша площа відводиться знову під кукурудзу на зерно – 565,6 тис. га. На пшеницю – 201,5 тис. га, ячмінь – 116,5 тис. га, інші зернові – 30,5 тис. га.
Ярі культури, такі як ячмінь, овес, горох, просо у зв’язку з низькою продуктивністю та незацікавленістю трейдерів втрачають свою привабливість. Відповідно площі, зайняті цими культурами, зменшуються й становитимуть 129,4 тис. га.
У структурі технічних культур найбільша площа відводиться соняшнику – 295,7 тис. га та сої – 227,4 тис. га.
В цьому році площі цих культур будуть більші до попереднього року в зв’язку з пересівом озимих культур попередньо на площі біля 70,0 тис. га. Очікуємо збільшення площ під посівами цукрових буряків до 32,2 тис. га в зв’язку з відновленням роботи Кобеляцького цукрового заводу після реконструкції.
Під урожай 2016 року по всіх категоріях господарств посіяно 269,1 тис. га озимих зернових культур. Сходи отримано на площі 199 тис. га, що становить 74% до посіяних площ. З них 98,3 тис. га, або 49,4% знаходяться в доброму та задовільному стані, решта зріджені посіви.
На сьогоднішній день на посівах озимої пшениці, яка пішла в зиму у фазі шильце, відмічено масові сходи, а на полях де з осені було відмічено кущіння продовжується наростання рослинної маси. З’явились сходи на окремих полях де вони взагалі були відсутні. Але їх життєздатність буде залежати від кліматичних умов, зокрема за умови поступового нарощення температур а не різкого потепління.
Згідно оперативних даних при плановій потребі в насінні ярих зернових та зернобобових культур (без кукурудзи) 14,8 тис. тонн перевірено на посівну придатність та відповідає вимогам держстандарту 14,2 тис. тонн (96 % до потреби). Разом з основним фондом у сільськогосподарських підприємствах сформовано страховий фонд насіння для пересіву та підсіву озимого клину.
При потребі в мінеральних добривах на весняно-літній період 65,1 тис. тон. д.р. є в наявності з врахуванням придбання в останні місяці минулого року 52,1 тис. тонн д.р. (80 %), що менше на 10,8 тис. тонн до відповідного періоду минулого року. Проте темпи закупівель добрив з початку поточного року вищі минулорічних, їх придбано 22,3 тис. тонн д.р.
Для проведення комплексу весняних робіт пропозиція мінеральних добрив на ринку достатня. При цьому ціни на мінеральні добрива на сьогодні нижчі в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Засобами захисту рослин ринок насичений, проблем із поставкою протягом останніх років немає.
Коефіцієнт технічної готовності сільськогосподарської техніки, яку планується задіяти під час проведення весняно-польових робіт, становить 95-97%.
У регіоні є необхідні умови для насичення ринку пально-мастильними матеріалами. Постачальники забезпечені пальним, його вартість з початку року знизилась. Забезпечення господарств (навіть невеликих фермерських) краще, ніж у минулому році: запас дизпалива створено більше на 1%, бензину – на 3%.
Департаментом агропромислового розвитку проведено ряд заходів з підготовки до комплексу весняно-польових робіт.
Зокрема з метою підвищення ефективності вирощування сої та сорго в області в лютому 2016 року проведено науково-практичний семінар за участю керівників та спеціалістів сільськогосподарських та фермерських господарств.
В березні цього року на базі Полтавської Державної аграрної академії проведено навчання спеціалістів з агрономії управлінь (відділів) агропромислового розвитку райдержадміністрацій, спеціалістів відділу насіннєвого контролю ДІСГ в Полтавській області, відділу Державного нагляду Державної фітосанітарної інспекції Полтавської області та головних агрономів насіннєвих господарств із впровадження новітніх інтенсивних технологій вирощування продукції рослинництва. На нараді було проаналізовано стан озимих культур та подальші кроки щодо їх збереження і догляду за ними, розглянуто основні моменти підготовки та проведення комплексу весняно-польових робіт.
Спільно з науковцями с.г. станції ім. Вавилова розроблено рекомендації по проведенню цьогорічних весняно-польових робіт які розміщено на сайті Департаменту та направлено на райони.
В області вже розпочато весняно-польові роботи. Всі райони області приступили до них. Вже підживлено озимих культур на площі 97,4 тис. га. у тому числі пшениці – 95 тис. га., озимого ріпаку 1,8 тис. га та 10 тис. га багаторічних трав. Темпи проведення цих робіт не нижче минулорічних.
Закрито вологи на площі 41,4 тис. га, що більше до попереднього року на 21,8 тис. га, підготовлено грунту під посів – 3,5 тис. га, вже посіяно ярих культур на першій тисячі га.
Згідно робочого плану та стану готовності область має можливість провести всі необхідні технологічні заходи весняно-польових робіт в межах агротехнічних строків.