Ви є тут

Інноваційні технології на службі громад та аграріїв

24.02.2023

23 лютого 2023 року в Полтавському державному аграрному університеті на кафедрі інформаційних систем та технологій відбулася робоча зустріч у форматі круглого столу, присвяченого інноваційним технологіям в агросекторі та при формуванні планів просторового розвитку територіальних громад.

В роботі взяли участь: заступник голови Полтавської ОВА Олексій Бруслик, Директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов та заступник - начальник управління фінансового забезпечення, економічної стратегії інвестиційної політики та моніторингу використання земельних і водних ресурсів Віктор Скриль, в. о. ректора Полтавського державного аграрного університету Валентина Аранчій, перший проректор ПДАУ Олександр Галич, керівник відділу продажів компанії «Culver Aviation» Денис Судика (м. Київ), Керівник центру впровадження Індустрія 4.0 Володимир Муравльов та члени наукової ради центру впровадження Індустрія 4.0 завідувач кафедри інформаційних систем та технологій ПДАУ Юрій Уткін, професорка Олена Копішинська, доцент Ігор Слюсарь .

Володимир Муравльов презентував результати діяльності центру впровадження Індустрії 4.0, який був відкритий 01.09.2021 р. в ПДАУ за сприяння Департаменту агропромислового розвитку на виконання постанови Кабінету Міністрів України №750 «Щодо сприяння впровадженню технологічного підходу «Індустрія 4.0» в Україні». На сьогодні центр є осередком з розробки та просування численних інноваційних проєктів, співпрацює з АППАУ, долучився до створення в Україні мережі DIH (Digital Innovation Hubs). За півтори року роботи були проведені численні регіональні та всеукраїнські конференції та зустрічі, більше 20 виїзних семінарів за участю представників територіальних громад. Основними напрямками є впровадження широкого спектру сучасних інноваційних технологій, формування зв’язків між бізнесом, який розробляє сучасні технології, виробничими підприємствами, закладами вищої освіти, науковими установами, органами державної влади, об’єднаннями громадян. Доповідач коротко ознайомив зі змістом проєктів, які подавалися для отримання міжнародних грантів («Говерла», Erasmus) і пов’язані з просторовими планами розвитку територіальних громад Полтавського району, а також пілотними проєктами, які вже стартували в Котелевській та Карлівських громадах.

Юрій Уткін та Ігор Слюсар висвітили участь науковців у розробці так званих технологій подвійного призначення з області фундаметальних та прикладних досліджень. За результами проєкт "Розроблення системи дистанційного виявлення вибухонебезпечних предметів та мін» подано на участь у конкурсі проєктів фундаментальних та прикладних наукових досліджень і науково-технічних розробок на 2023 рік. Запропонована технологія отримала патент.

Проєкт «Цифровізація та автоматизація місцевого самоврядування на основі застосування європейських стандартів» подано на участь конкурсі Erasmus+ за напрямком Жан Моне на 2023 рік.

Актуальність цих та інших напрямків роботи тісно пов’язана з пошуком і формуванням відповідного інструментарію для успішного виконання законів України, урядових постанов, зокрема й постанови КМУ №632 від 09.06.2021 р. «Про визначення формату електронних документів комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території».

Денис Судика представив інноваційні напрацювання української компанії «Culver Aviation» та можливості надсучасних БПЛА власної розробки, які можуть використовуватися не лише під час військового стану, але й мають великий набір можливостей для збору всіх видів інформації з подальшою обробкою на основі штучного інтелекту для використання у відновленні територій, проведенні значного обсягу регламентних робіт як у сільському господарстві, так і у транспортній галузі, будівництві з визначенням точної мапи робіт та локацій, обсягів, контролю виконання.

Компанія нещодавно уклала договір про співпрацю з аграрним університетом та активно підтримує ідеї тристороннього співробітництва між вищими навчальними закладами, ІТ-компаніями та представниками агросектору, територіальних громад, органами влади та іншими.

Як для стейкхолдерів магістерської освітньої програми «Інформаційні управляючі системи та технології» Олена Копішинська представила зміст підготовки магістрів та бакалаврів зі спеціальності Інформаційні системи та технології, яка акредитована в ПДАУ, а її випускники займають гідне місце в сферах впровадження ІТ-технологій.

Результатом представлених у рамках засідання інноваційних продуктів окреслено перспективу створення якісно нової екосистеми інформаційних технологій для реалізації більшості завдань об’єднаних територіальних громад і їхнього розвитку, а також застосування в інших сферах діяльності, зокрема аграрній.

За результатами засідання робочої групи дійшли рішення про необхідність подальшої популяризації вітчизняних інноваційних технологій та інформаційних систем та проведення практичної роботи в якомога більшій кількості територіальних громад області для активізації та удосконалення робіт зі творення просторових планів розвитку громад.

Заплановано проведення масштабного круглого столу за участю всіх присутніх категорій сторін, а також компанії USAID, представників всеукраїнських ІТ-компаній, а також територіальних громад з метою ознайомлення наявних можливостей для спільної роботи та впровадження інноваційних проєктів на вимогу часу.