20.01.2016

Прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції в агропромисловому комплексі». Закон підписаний Президентом України 8 грудня 2015 року № 867–VIII і є чинний.

Важливі зміни прийняті у Кодексі України про надра (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 36, ст. 340).

Одними з ініціаторів формування пропозицій внесення змін до Кодексу були Департамент агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації спільно з постійною комісією Полтавської обласної ради з питань аграрної політики та земельних відносин. Відпрацьовані пропозиції було направлено до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України.

Зміни  у статті 21 та статті 23 викладені в такій редакції:

1) у статті 21:
у назві слова «прісних підземних вод» замінити словами «підземних вод (крім мінеральних)»;
у частині першій слова «прісних підземних вод» замінити словами «підземних вод (крім мінеральних)», а після слів «спеціальних дозволів» доповнити словами та цифрами «крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу»;

2) у статті 23:
частину першу замінити двома частинами такого змісту:
«Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, а також підземні води (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів не перевищує 300 кубічних метрів на добу.

Землевласники і землекористувачі, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати підземні води (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб».

В розділі ІІ даного Закону «Пркінцеві та перехідні положення» (пункт 2)  передбачено:
Землевласники і землекористувачі, які на момент набрання чинності цим Законом розпочали відповідно до вимог законодавства процес отримання спеціальних дозволів та гірничого відводу, не потребують з моменту набрання чинності цим Законом таких спеціальних дозволів та гірничого відводу для видобування підземних вод (крім мінеральних), а також не несуть відповідальності за видобування до набрання чинності цим Законом підземних вод (крім мінеральних) без таких спеціальних дозволів та гірничого відводу у разі, якщо таке видобування здійснювалося в обсягах, передбачених частиною першою статті 23 Кодексу України про надра.

Землевласники і землекористувачі, які на момент набрання чинності цим Законом є сільськогосподарськими товаровиробниками, частка сільськогосподарського товаровиробництва яких за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, та розпочали відповідно до вимог законодавства процес отримання спеціальних дозволів та гірничого відводу, не потребують з моменту набрання чинності цим Законом таких спеціальних дозволів та гірничого відводу для видобування підземних вод (крім мінеральних) для сільськогосподарських, виробничих, а також власних господарсько-побутових потреб, а також не несуть відповідальності за видобування до набрання чинності цим Законом підземних вод (крім мінеральних) без таких спеціальних дозволів та гірничого відводу.

Даним Законом врегульовується ряд проблем використання водних ресурсів в галузі тваринництва, постачання питної води сільським  населеним пунктам, унеможливлює безпідставне нарахування штрафних санкцій сільськогосподарським підприємствам.