31 жовтня 2016 року в облдержадміністрації відбулася апаратна нарада у голови обласної державної адміністрації з питання „Про підсумки роботи та перспективи розвитку галузі тваринництва” за участю керівників обласних служб, голів райдержадміністрацій, представників громадськості.
Директор Департаменту агропромислового розвитку С.О. Фролов доповів, що за 9 місяців поточного року в галузі тваринництва виробництво валової продукції тваринництва по всіх категоріях господарств становить 101,8%, в тому числі в сільськогосподарських підприємствах – 103,2%, в господарствах населення – 99,8%.
Частка галузі тваринництва у виробництві валової продукції становить майже 22,6%.
На Полтавщині 59% валової продукції тваринництва виробляється в сільгосппідприємствах, у господарствах населення – 41%.
Серед регіонів України Полтавщина займає лідируючі позиції по показниках тваринництва в сільськогосподарських підприємствах, зокрема перше місце по виробництву молока, 8 місце по виробництву м’яса, в т.ч. по вирощуванню ВРХ – 1 місце, по вирощуванню свиней – 7.
В сільськогосподарських підприємствах надоєно на корову 4809 кг молока, що на 124 кг більше, ніж у 2015 році та на 445 кг більше середнього показника по Україні (3 місце).
В поточному році за 9 місяців молокопереробні підприємства Полтавської області закупили 336 тис. тонн молока. Слід відмітити що молочна сировина екстра класу та вищого гатунку вже складає 50%, І ґатунку – становить 34%, і лише 16% – ІІ ґатунку. Що говорить про підвищення технологічного рівня виробництва та вимогливості до стандартів з боку переробників. Від сільськогосподарських підприємств закуплено 84,0% від всієї закупленої молочної сировини. Питома вага населення зменшилась з 18 до 16% а закупівлі від нього на 27%. В цілому переробні підприємства області зменшили закупівлі молока в регіоні на 20%.
Про те ряд чинників можуть мати негативний вплив на подальший розвиток молочного виробництва. Самий головний – купівельна спроможність населення. За 9 місяців на 8-10% зменшено виробництво пастеризованого молока, вершкового масла, йогуртів та сирів.
Поглиблення спеціалізації районів в галузі тваринництва та низький рівень ефективності в господарствах з традиційними технологіями виробництва (висока вартість впровадження сучасних технологій з великим терміном окупності) суттєво впливають на рівень збереження та нарощування продуктивного поголів’я худоби.
На 01.10.2016 року у всіх категоріях господарств поголів’я великої рогатої худоби склало 278 тис. голів, що в порівнянні з відповідним показником 2015 року менше на 5,4 тис. гол. (-2%), в с.-г. підприємствах менше на 3,9 тис. гол., в господарствах населення – менше на 1,5 тис. гол.
Поряд з цим валове виробництво молока у всіх категоріях господарств збільшилось на 4,1 тис. тонн (+0,7%), виробництво (вирощування) м’яса у сільськогосподарських підприємствах на 1,9 тис. тонн (+3,4%).
С.О. Фролов звернув увагу, що в області залишається небезпека щодо появи нових осередків африканської чуми свиней. Станом на 01.10.2016 в шести районах зареєстровано випадки спалахів АЧС, а саме в Великобагачанському, Гадяцькому, Глобинському, Лубенському, Лохвицькому та Хорольському районах. Всі неблагополучні пункти оздоровлені, проте у Гадяцькому та Лохвицькому районах продовжується карантин.
В індивідуальному секторі проведено відшкодування за вилучених свиней. Фактично відшкодовано 107 тис. грн.
За ініціативи голови облдержадміністрації В.А. Головка, поданої на виїзному засіданні Президії Національної академії аграрних наук України, з метою сталого розвитку, в першу чергу малого та середнього бізнесу в галузі тваринництва області, розроблено Стратегію розвитку тваринництва Полтавської області до 2020 року, в результаті реалізації якої, передбачається:
- продовження роботи по ініціюванню необхідних заходів державної підтримки та формуванню експортного потенціалу продукції тваринництва і її переробки;
- досягнення беззбитковості виробництва продукції тваринництва товаровиробниками різних форм господарювання;
- підвищення рівня зайнятості сільського населення, а також рівня їх доходів;
- забезпечення функціонування кооперативних формувань у сфері заготівлі та збуту сільськогосподарської продукції з метою підвищення ефективності виробництва в дрібнотоварних господарствах;
- суттєве підвищення якості отриманої продукції в дрібнотоварних господарствах;
- забезпечення безпечності виробленої продукції тваринництва для споживачів;
- оцінка діяльності наукових установ НААН через співпрацю з сільгоспвиробниками.