Ви є тут

Проблеми галузі бджільництва

05.05.2015

28 квітня 2015 року в прямому ефірі телерадіокомпанії «Лтава» були обговорені проблеми галузі бджільництва. В обговоренні взяли участь директор Департаменту агропромислового розвитку Фролов С.О., голова Полтавської обласної громадської організації «Спілка пасічників» Сенчук Н.Д., начальник управління державного нагляду Верховод Л.Г.

Україна є одним із світових лідерів виробництва меду, а Полтавська область лідирує в Україні.

Станом на 01.01.2015 року в Полтавській області налічується 148,4 тисячі бджолиних сімей в господарствах всіх форм власності, в тому числі 5,2 тисячі в сільськогосподарських підприємствах, та 143,2 тисячі в індивідуальному секторі. В 2014 році вироблено 4170 тонн меду, зокрема в сільськогосподарських підприємствах вироблено 121 тонна, в господарствах населення 4049 тонн.

Не дивлячись на те, що Полтавська область займає лідируючі позиції в Україні по виробництву меду та кількості бджолосімей останні два роки почастішали випадки отруєння та загибелі бджіл в області при обробці суб’єктами господарювання сільськогосподарських угідь пестицидами.

Тому Департаментом агропромислового розвитку, Головним управлінням ветеринарної медицини, райдержадміністраціями, інспекціями захисту рослин, санітарно-епідеміологічними службами, сільськогосподарськими інспекціями та іншими причетними службами проводиться робота по недопущенню отруєння бджіл пестицидами при проведенні весняно-польових робіт.

Також, з метою попередження отруєння та загибелі бджіл на пасіках в господарствах всіх форм власності Департаментом агропромислового розвитку спільно з Головою Полтавської обласної громадської організації «Спілка пасічників» Сенчук Н. Д. розроблено «Порядок проведення заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами». Порядок затверджений обласною державною адміністрацією та доведений до відома управлінням агропромислового розвитку райдержадміністрацій для подальшої роботи з керівниками сільгосппідприємств, фермерських господарств та безпосередньо пасічниками.

В Положенні викладені заходи, яких вони повинні дотримуватись:
1. Отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у ветеринарній лабораторії, для чого необхідно здати зразки бджіл на аналізи для виключення наявності захворювань бджіл.
2. Поставити пасіку на облік у сільській раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у сільській раді, на територію якої прибули на кочівлю (Наказ Міністерства аграрної політики України від 20 вересня 2000р. № 184/82 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2000 р за № 737/4958, п. 7).
3. Отримати ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі області.
4. При отриманні повідомлення від організації про проведення обробітку сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.
5. За три дні до проведення обробітку засобами захисту рослин, керівник сільськогосподарського підприємства сповіщає пасічників (населення) цієї місцевості (радіо, преса, подвірні обходи, сільські ради) про місце, терміни і час проведення обробітку, встановлює спеціальні попереджувальні знаки безпеки з указаною датою обробітку с/г угідь.
6. В разі не дотримання вимог керівник сільськогосподарського підприємства несе кримінальну відповідальність згідно з пунктами 6.2.1., 6.2.11. ДСП 8.8.1.2.001-98 та розділу 5 Держсанправил авіаційного застосування пестицидів та агрохімікатів в народному господарстві від 18.12.96, № 382.