01 травня 2023 року відбулася апаратна нарада у начальника облвійськадміністрації з питання „ Про розвиток зрошення на території Полтавської області” за участю директора Департаменту агропромислового розвитку облвійськадміністрації С. Фролова.
У Полтавській області обліковується 50,8 тис. га зрошувальних земель, 64 стаціонарні поливні системи, з яких: 11 систем (31,6 тис. га) – міжгосподарські, з державною часткою основних фондів, що перебувають на балансі та обслуговуються Регіональним офісом водних ресурсів у Полтавській області та 19,2 тис. га – внутрішньогосподарські зрошувальні системи.
Основними джерелами зрошення є: Кременчуцьке, Кам’янське та Погребівське водосховища, канал Дніпро-Донбас, річки Псел та Ворскла.
Починаючи з 2014 року, після десяти років консервації, відновлено роботу Градизької та Карпівської зрошувальних систем у Кременчуцькому районі. За останні 8 років спостерігається позитивна динаміка у використанні державних поливних систем. Зокрема, приріст площ поливу з використанням сучасної дощувальної техніки збільшився з 372 га у 2014 році до 6123 га у 2022 році.
Відповідно до протоколів-намірів планова площа поливу в 2023 році становить 6 543 га, що на 7% більше до показника 2022 року.
Із 11 міжгосподарських зрошувальних систем державної частки основних фондів на сьогодні працюють тільки 2 системи, інші 9 – не задіяні, а їх відновлення потребує значних фінансових ресурсів.
Переважна більшість внутрішньогосподарських зрошувальних систем під час паювання сільськогосподарських підприємств не були передані в комунальну власність та в результаті чого були фактично знищені. Проте, маємо і позитивні приклади співпраці територіальних громад і землекористувачів, зокрема в Диканській, Заворсклянській та Новоселівській громадах Полтавського району.
Нині триває процес укладання договорів між Регіональним офісом водних ресурсів у Полтавській області та водокористувачами про надання послуг із забору води на полив сільськогосподарських культур у поточному році на Градизькій та Карпівській зрошувальних системах Кременчуцького району.
Інтенсивний розвиток садівництва та ягідництва на території Полтавської області спонукає товаровиробників до використання крапельного зрошення. На сьогодні цим методом обробляється більше 1,2 тис. га земельних угідь.
Департаментом агропромислового розвитку розробляється Програма розвитку та підтримки зрошувального землеробства Полтавщини.
На виконання Закону України ,,Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель” у січні 2023 року в області створена перша організація водокористувачів ,,АКВА ЛАЙФ”, територією обслуговування якої є Карпівська зрошувальна система. Нині ведеться робота зі створення організації водокористувачів на території Градизької зрошувальної системи.
Із метою інформування потенційних інвесторів у геоінформаційній системі області буде розміщено шар з характеристиками меліоративних систем.