За ініціативи Департаменту було розроблено Програму розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року (рішенням сесії обласної ради від 29.04.2016 № 94 (із змінами).
В 2016 році на виконання заходів Програми з обласного бюджету було виділено 1,2 млн. грн. (рішення сесії обласної ради від 29.04.2016 № 108 та № 167 від 26.08.2016 року) з передбачених Програмою 6,735 млн. грн.
Більшістю структурних підрозділів з питань агропромислового розвитку райдержадміністрацій розроблено та затверджено районні Програми, в яких передбачено співфінансування заходів обласної Програми. Також створені районні комісії, які приймають відповідні документи та заявки на участь у цій Програмі.
Галузь тваринництва.
На виконання заходів Програми за напрямом Тваринництво в 2016 році з обласного бюджету проведено відшкодування вартості штучного осіменіння поголів’я великої рогатої худоби та придбаного обладнання на суму 59033,2 грн.
Виплати по відшкодуванню (100% вартості) понесених витрат на проведення штучного осіменіння маточного поголів’я великої рогатої худоби проведено 96 особам в семи районах області (Зіньківський, Кобеляцький, Лохвицький, Лубенський, Решетилівський, Чорнухинський та Шишацький). Осіменено штучно 350 голів корів та телиць. Сума відшкодування – 52995,0 грн.
Виплати по відшкодуванню 50% вартості (25% місцевий та 25% обласний бюджет) обладнання для тваринництва проведено двом власникам особистих селянських господарств в двох районах області (Зіньківський та Оржицький). Сума відшкодування з обласного бюджету – 6038,2 грн.
Власникам ОСГ відшкодовано придбання доїльного обладнання, що дало змогу, завдяки модернізації виробничого процесу, перевести роботу на більш організований рівень, покращити умови праці.
Садівництво та ягідництво.
В 2016 році в Полтавській області завдяки дії Програми посаджено 14,8 га нових садів по інтенсивних технологіях в тім числі закладено 9,7 га ягідника для вирощування органічної продукції.
З них:
- зерняткових (яблука) – 1,4 га В.Багачанський район;
- кісточкових (черешня) – 2,0 га Диканський район;
- ягідників (смородина, малина) – 11,4 га. Диканський та Решетилівський райони.
Вкладено інвестицій в садівництво біля 1,3 млн. грн.
Із них: власних коштів – 1 млн. 172,2 тис. грн.;
коштів обласного бюджету – 127,8 тис. грн.
Також в 2016 році завдяки Програмі в «Решетилівському професійно-аграрному ліцеї ім. І.Г. Боровенського» закладено 1,7 га ягідних насаджень (малина та смородина), це дасть можливість вивчати на практиці інтенсивні технології вирощування плодово-ягідних насаджень та вести кваліфікаційну підготовку кадрів для садівничих підприємств області.
Завдяки Програмі за даним напрямком створено 10 постійних робочих місць.
Через 1-2 роки для збору врожаю будуть створені тимчасові робочі місця (2-3 місяці на рік) в кількості до 80 чоловік.
Розвиток сільськогосподарської обслуговуючої кооперації.
Завдяки впровадженню Програми в 2016 році було зареєстровано 7 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи. Більшість цих кооперативів зареєстровані вкінці минулого року. Зараз вони формують матеріально-технічну базу, наймають працівників і розпочинають свою діяльність.
За напрямком Програми «Розвиток сільськогосподарської обслуговуючої кооперації», де передбачено фінансову підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів шляхом компенсації 90 відсотків вартості придбаної сільськогосподарської техніки, обладнання та устаткування, в 2016 році прийняли участь 4 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи (з Гадяцького, Диканського та Пирятинського районів), яким надано кошти з обласного бюджету в сумі 470,96 тис. грн. та залучено з місцевих бюджетів 588,7 тис. грн.
Кошти субвенції (470,96 тис. грн.) були перераховані на рахунки місцевих бюджетів, які в свою чергу профінансували сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи:
Гадяцький район – 94,76 тис. грн.;
Диканський район – 40,2 тис. грн.;
Пирятинський район – 336,0 (240,0+96,0) тис. грн.
Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи створять від 2 до 6 робочих місць, використовуватимуть офіційно найману працю з оплатою відповідних податків в місцеві бюджети.
Підтримка сільськогосподарської дорадчої діяльності.
Конкурсна комісія з визначення виконавців заходів Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року визначила переможцями конкурсу за напрямком «Підтримка сільськогосподарської дорадчої діяльності» – ТОВ «Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба», що надавала дорадчі послуги в 2016 році за рахунок коштів обласного бюджету.
Станом на 01.01.2017 ТОВ «Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба» кошти (500,0 тис. грн.) освоєно в повному обсязі, за рахунок цих коштів було проведено 100 навчальних семінарів та 6 демонстраційних показів, проводилося постійне консультування сільського населення, членів фермерських і особистих селянських господарств, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та сільськогосподарських товаровиробників. В заходах прийняло участь близько 2 400 осіб. В рамка цих заходів було проведено цикл семінарів, спільно з Асоціацією пасічників Полтавської області, направлених на розвиток бджільництва в області. Спільно з Полтавським обласним центром зайнятості було проведено цикл заходів на тему «Ефективне ведення сільського господарства», в яких прийняли участь 397 безробітних громадян. Також проводилась робота по створенню молочних ферм сімейного типу, що стимулює розвиток самозайнятості, а також вихід виробника продукції на більш високий рівень господарювання.
Завдяки проведеній роботі:
1. Відпрацьовано інноваційні технології в овочівництві, садівництві та ягідництві. Очікується розвиток цього напрямку в 400 особистих селянських господарствах;
2. Постійно доводяться вимоги до якості продукції, що виробляється аграрними підприємствами, з врахуванням вимог СОТ та ЄС. Налагоджена співпраця з майже 500 суб’єктами господарювання області;
3. Створено/зініційовано 10 ініціативних груп, які на разі займаються створенням та реєстрацією сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів по збору молока серед населення, по вирощуванню ягід, овочів із залученням коштів різного рівня;
4. Створено та зареєстровано 6 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів за різними напрямками господарювання:
- СОК «Гадяч сад» плодоовочевий (м. Гадяч);
- СОК «Діброва-Агро» молочарський (с. Діброва, Диканський район);
- СОК «Медовий край» заготівельно-збутовий (м. Кобеляки);
- СОК «Вишенька» молочарський (с. Вишневе, Пирятинський район);
- СОК «Смотриківський» плодоовочевий (с. Смотрики, Пирятинський район);
- СОК «Бузова-Агро» молочарський (с. Велика Бузова, Шишацький район).
5. Змотивовано до участі в проекті розвитку сімейних ферм, що впроваджується міжнародним благодійним фондом «Добробут громад», 20 родин для створення молочних сімейних ферм, що отримали від інвестора обладнання (поїлки, мати для лежання, систему вентиляції приміщення тощо). Кожна з сімей отримала від інвестора обладнання на суму близько 6 тис. доларів США.
6. Здійснено дорадчий супровід під час будівництва та облаштування 2-х молочних сімейних ферм канадського типу. Вартість кожної з них складає близько 26 тис. доларів США. Взагалі по напрямку сімейних ферм у 2016 році в область залучено більше 4,3 млн. грн. інвестицій.
7. Виявлено та за мотивовано до створення сільських зелених садиб 10 родин, які перебували на обліку в центрах зайнятості у Хорольському, Кобеляцькому, Карлівському, Шишацькому, Пирятинському та інших районах області. Забезпечення подальшого активного розвитку СЗТ сприятиме розвитку несільськогосподарського підприємництва та збільшить коло платників податків до місцевих бюджетів.
8. Надано більше ніж 1860 год консультацій представникам малого та середнього аграрного бізнесу, ОСГ.
Розвиток органічного землеробства та виробництво органічних продуктів харчування.
На 2016 рік орієнтовні обсяги фінансування даного заходу Програми були затверджені в обсязі 200 тис. гривень, а саме «Компенсація в розмірі 100% понесених витрат у зв’язку із проведенням та підтвердженням відповідності виробництва органічної продукції (сировини) та отриманням сертифіката відповідності у рослинництві, тваринництві та переробці сільськогосподарської продукції, в тому числі у перехідний період, незалежно від видів сільськогосподарської діяльності та видів продуктів переробки».
В 2016 році на отримання такої компенсації були подані документи двома сільськогосподарськими підприємствами з Козельщинського та Миргородського районів.
За результатами рішення обласної конкурсної комісії з визначення учасників Програми підприємства отримали вищезазначеної компенсації на загальну суму 42,2 тис. гривень.