Ви є тут

У Глобиному відбулася виїзна нарада, із змін у сфері земельного законодавства і створення у територіальних громадах області служби з контролю за використанням та охороною земель

16.06.2023

Обласною військовою адміністрацією зокрема Департаментом агропромислового розвитку разом з районними військадміністраціями проводяться виїзні наради по області. Відбувся такий виїзд до Глобинської міської ради де були запрошені на нараду начальник відділу по АПК та з екологічних питань районної військової адміністрації Кременчуцького району, голови 12 територіальних громад Кременчуцького району та начальники земельних відділів.

Вів нараду та розповів про стан з даних питань в області заступник директора Департаменту АПР Скриль Віктор Костянтинович.

Актуальним питанням є зміни у сфері земельного законодавства, судова практика щодо оренди землі, створення служби з контролю за використанням і охороною земель територіальними громадами Полтавщини та виконання заходів «Програми ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років».

Територіальні громади на виконання заходів „Програми ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років” (Затвердженої рішенням обласної ради №361 10 позачергової сесії восьмого скликання від 24 грудня 2021 року), приймають участь з інвентаризації земель зайнятих полезахисними смугами, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, інвентаризація земель водного фонду на території Полтавської області.

Тож у 2023 році з обласного бюджету виділено 1 млн. 30 тис. грн. на виконання землевпорядних робіт за рахунок коштів які надійшли від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського використання.

Участь у обсягах по виконанню Програми з ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини взяли 23 територіальних громади на площі земельних ділянок водного фонду 376,8518 га, під полезахисними смугами комунальної форми власності загальною площею 4025,4118 га.

По Кременчуцькому у району взяли участь 5 громад на площі земель водного фонду 144,2 га, під полезахисними смугами комунальної форми власності загальною площею 798,15 га. Передбачено коштів у співфінансуванні з громадами на загальну суму 1058626,31 грн.

Лісосмуги це землі сільськогосподарського призначення а не лісогосподарського і їх основна функція захисна, необхідно проінвентаризувати землю під ними і проводити заходи по їх збереженню та відновленню.

Законом України ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин” №1423, положення якого набрали чинності 26 травня 2022 року, виконавчі органи відповідної громади набули повноваження зі здійснення державного контролю у сфері охорони та використання земель за дотриманням цільового використання земельних ділянок.

Територіальні громади недоотримують до бюджету кошти через недооформлене право, самовільне зайняття, нецільове використання земельних ділянок, незаконние розорення сіножатей і пасовищ.

Перш за все необхідно проводити моніторинг і аудит земель. На виконання постанови КМУ №750 від 21.07.2021 на базі Полтавського державного аграрного університету за сприяння Департаменту було утворено «Центр Індустрія 4.0» та підписано меморандум співпраці., що дає можливість залучати науковців, розробників та фахових спеціалістів до вирішення складних технічних завдань що стосуються ГІС технологій. Тому для виконання заходів з контролю за використанням і охороною земель необхідне програмне забезпечення.

Про необхідність і порядок створення служби з контролю за використанням і охороною земель та проведення заходів з контролю відповідно до чинного законодавства проінформувала та надала фахові рекомендації начальник відділу моніторингу використання земельних і водних ресурсів Департаменту АПР – Косик Алла Іванівна. Тож в області створено 11 інспекцій на території Лубенської, Хорольської, Миргородської, Карлівської та Решетилівської міських, Опішнянської, Скороходівської селищних, Щербанівської, В.Рублівської, Терешківської, Новоселівської сільських територіальних громад прийняті рішення щодо повноважень з контролю за використанням та охороною земель і є певні результати. У Карлівській міські раді за короткий час після проведених заходів з претензійної роботи державного інспектора з контролю за використанням і охороною земель надійшо до бюджету коштів у розмірі близько 500,0 тис. грн., у Миргородській близько 300,0 тис. грн.

Начальник відділу по земельних питаннях Семенівської територіальної громади Шквир Григорій зауважив, що Держава надала територіальним громадам повноваження щодо контролю за використанням та охороною земель, тому це право необхідно використати бо краще ніж ми самі ніхто не знає землю територіальних громад і стан її використання.

Начальник відділу по АПК Кременчуцької райвійськадміністрації Коваль Олександр Олександрович в завершення наради наголосив про необхідність і важливість таких заходів для створення служби з контролю за використанням і охороною земель у кожній територіальній громаді області.

Тож Полтавська облвійськадміністрація і надалі планує проведення зустрічей з територіальними громадами для надання методичних рекомендацій з нормативно-правових актів чинного законодавства з контролю за використанням і охороною земель відповідно до законних повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування.