Ви є тут

У Опішні та Нових Санжарах Полтавського району відбулися виїзні наради, із змін у сфері земельного законодавства і створення у територіальних громадах області служби з контролю за використанням та охороною земель

29.05.2023

Обласною військовою адміністрацією зокрема Департаментом агропромислового розвитку разом з районними військадміністраціями проводяться виїзні наради з питань зміни в сфері земельного законодавства та створення служби з контролю за використанням і охороною земель територіальними громадами Полтавщини. Виконання заходів «Програми ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років».

Такі виїзди відбулися 18 травня 2023 року до Опішнянської селищної ради та 25 травня 2023 року до Новосанжарської селищної ради. На наради були запрошені: голова районної військової адміністрації Полтавського району, голови територіальних громад Полтавського району, начальники земельних відділів, інспектори з контролю за використанням і охороною земель.

Актуальним питанням є зміни у сфері земельного законодавства, судова практика щодо оренди землі, створення служби з контролю за використанням і охороною земель територіальними громадами Полтавщини та виконання заходів «Програми ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років».

Територіальні громади на виконання заходів „Програми ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років” (Затвердженої рішенням обласної ради № 361 10 позачергової сесії восьмого скликання від 24 грудня 2021 року), приймають участь з інвентаризації земель зайнятих полезахисними смугами, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, інвентаризація земель водного фонду на території Полтавської області.

Тож у 2023 році з обласного бюджету виділено 1 млн. 30 тис. грн. на виконання землевпорядних робіт за рахунок коштів які надійшли від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського використання.

Участь у обсягах по виконанню Програми з ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини взяли 23 територіальних громади на площі земельних ділянок водного фонду 376,8518 га, під полезахисними смугами комунальної форми власності загальною площею 4025,4118 га.

По Полтавському району з 24 тільки 6 територіальних громад взяли участь на площі земель водного фонду 87,1134 га, під полезахисними смугами комунальної форми власності загальною площею 646,7554 га. Передбачено коштів у співфінансуванні з громадами на загальну суму 469676,0 грн.

Зокрема Опішнянська громада прийняла участь на площі земель під полезахисними смугами комунальної форми власності загальною площею 136,8154 га. Передбачено коштів у співфінансуванні на загальну суму 87561,86 грн. Новосанжарська громада прийняла участь у виконанні заходів з інвентаризації земель під полезахисними смугами комунальної форми власності загальною площею 4,8 га. Передбачено коштів у співфінансуванні на загальну суму 3072,0 грн. Під землями водного фонду – 4,6018 га. на суму 2945,15 грн.

Лісосмуги це землі сільськогосподарського призначення а не лісогосподарського і їх основна функція захисна, необхідно проінвентаризувати землю під ними і проводити заходи по їх збереженню та відновленню.

Законом України ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин” № 1423, положення якого набрали чинності 26 травня 2022 року, виконавчі органи відповідної громади набули повноваження зі здійснення державного контролю у сфері охорони та використання земель за дотриманням цільового використання земельних ділянок.

Територіальні громади недоотримують до бюджету кошти через недооформлене право, самовільне зайняття, нецільове використання земельних ділянок, незаконне розорення сіножатей і пасовищ.

Перш за все необхідно проводити моніторинг і аудит земель. На виконання постанови КМУ № 750 від 21.07.2021 на базі Полтавського державного аграрного університету за сприяння Департаменту було утворено «Центр Індустрія 4.0» та підписано меморандум співпраці, що дає можливість залучати науковців, розробників та фахових спеціалістів до вирішення складних технічних завдань що стосуються ГІС технологій.

В області створено 11 інспекцій на території Лубенської міської, Хорольської міської, Миргородської міської, Карлівської та Решетилівської міських, Опішнянської селищної, Скороходівської селищної, Щербанівської, В. Рублівської, Терешківської, Новоселівською сільських територіальних громад прийняті рішення щодо повноважень з контролю за використанням та охороною земель.

Тож Полтавська обласна державна адміністрація і надалі планує проведення зустрічей з територіальними громадами для надання методичних рекомендацій з нормативно-правових актів чинного законодавства з контролю за використанням і охороною земель відповідно до законних повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування.