Ви є тут

У Раді прийняли закон про боротьбу з аграрним рейдерством

06.12.2019

Верховна Рада України ухвалила в цілому проект закону №0858 щодо протидії рейдерству.

Проект закону №0858 про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству передбачає захист майнових прав власників і користувачів земельних ділянок, запобігання протиправному поглинанню і захопленню підприємств в аграрному секторі економіки.

За словами авторів законопроекту, він має на меті запровадження на законодавчому рівні дієвих запобіжників, які б унеможливили:

  • неправомірне заволодіння землями, які використовуються сільськогосподарськими підприємствами, у тому числі шляхом подвійної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, які ними використовуються;
  • захоплення майна сільськогосподарських підприємств;
  • поглинання сільськогосподарських підприємств шляхом протиправного привласнення корпоративних прав;
  • протиправне зупинення діяльності сільськогосподарських підприємств внаслідок необґрунтованого накладення арешту на майно та активи підприємств, силової протидії їх виробничій діяльності.

Власникам земельних ділянок надається дієвий інструмент проти підроблених підписів на договорах оренди – можливість вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заборону реєстрації оренди без нотаріально посвідченого договору.

Законопроект встановлює, що якщо сторона договору бажає відмовитися від поновлення договору оренди землі, не пізніше ніж за 30 календарних днів до закінчення терміну договору, має подати до Державного реєстру майнових прав заяву про це. В разі відсутності такої заяви після настання відповідної дати закінчення дії договору він продовжується на той самий термін і з тими самими умовами.

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом терміну дії договору оренди, а також у разі його поновлення, зазначено в документі.

Уряду надано доручення забезпечити відцифрування документів, що містять відомості про результати робіт із землеустрою, за якими здійснювалося формування земельних ділянок, та правовстановлюючих документів на земельні ділянки, речові права на які (документи, що посвідчують права на них) зареєстровано до 1 січня 2013 року, але відомості про які відсутні в Державному земельному кадастрі, а також здійснення державної реєстрації таких земельних ділянок. Адже наразі є проблема «подвійної реєстрації» оренди, як наслідок якраз цієї ситуації

Створюється можливість комунікації з Державним земельним кадастром в режимі «он-лайн».