Африканська чума свиней (АЧС) - особливо небезпечна, гострозаразна, вірусна хвороба диких і домашніх свиней всіх порід та віку в будь-яку пору року.
НЕБЕЗПЕКИ ДЛЯ ЖИТТЯ І ЗДОРОВ’Я ЛЮДЕЙ НЕ СТАНОВИТЬ!
Вірус АЧС дуже стійкий в продуктах, воді і зовнішньому середовищі. Зберігається місяцями, заморожування і висушування на нього не діють. Гине тільки при нагрівання до високих температур.
Хвороба високолетальна, гинуть до 100% захворілих свиней. Лікування та вакцини не існує.
Свині заражаються при контакті з хворими та перехворілими через корми (особливо харчові відходи), воду, предмети догляду, транспортні засоби, забруднені виділеннями хворих тварин, через трупи загиблих та продукти забою інфікованих свиней.
Хворобу переносять домашні і дикі тварини, птахи, гризуни та комахи.
Симптоми. Від зараження до появи симптомів проходить 2-7 днів. У тварин підвищується температура тіла до 42оС, з'являється задишка, кашель, зникає апетит, посилюється спрага, відзначаються напади блювоти і паралічу задніх кінцівок, на шкірі внутрішньої поверхні стегон, на животі, шиї, біля основи вух, на п'ятачку і хвості з’являються червоно-фіолетові плями. Загибель настає на 1-5 день, рідше пізніше.
При встановленні діагнозу: «африканська чума свиней» на неблагополучний пункт (господарство, населений пункт) накладається жорсткий карантин. Всіх свиней знищують шляхом спалювання туш.
Як запобігти заносу АЧС?
Не допускати сторонніх у своє господарство. Перевести свиней в режим безвигульного утримання, не допускати контакту з іншими тваринами. Не годувати свиней кормами тваринного походження і харчовими відходами без проварки. Не купувати живих свиней в недозволених місцях торгівлі, без ветеринарних супровідних документів.
Про всі випадки захворювання і раптової загибелі свиней негайно повідомляйте в місцеві установи державної служби ветеринарної медицини.