28 квітня 2017 року відбулась республіканська відеоконференція з питань впливу погодних умов квітня на стан сільськогосподарських культур та хід проведення комплексу весняно-польових робіт під головуванням директора Департаменту землеробства та технічної політики в АПК - Топчія В.М.
Під час відеоконференції особливу увагу було приділено впливу екстремальних погодних умов на посіви сільськогосподарських культур та темпам проведення весняно-польових робіт. Також піднімалось питання щодо недопущення отруєння та загибелі бджолосімей під час використання сільсгосптоваровиробниками засобів захисту рослин.
Також було проінформовано про розробку низки Порядків підтримки сільськогосподарських товаровиробників з державного бюджету.
Директор департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА - Фролов С. О. доповів, що на час погіршення погодних умов (різкого зниження температури) станом на 19 квітня в областібуло отримано сходи ячменю та вівса на 90% площ, гороху на 40% площ, цукрових буряків на 43% площ.
Що стосується впливу низьких температур на посіви сільськогосподарських культур, то слід відмітити, що озимі культури витримали таке короткочасне зниження термічного режиму, не пошкоджені. Однак, низькі температури повітря призвели на окремих ділянках до часткового пошкодження листкової поверхні рослин ячменю ярого (в межах до 2–3 %).
Відносно пізніх ярих, зокрема соняшнику, то тут потрібно зазначити, що на час похолодання висіяне насіння цієї культури знаходилося в стадії проростання, проростки ще не з’явилися на поверхні грунту. Хоча сходи соняшника витримують приморозки до 7–8°С.
На посіяних площах кукурудзи та сої можливий певний негативний прояв недостатньої температури грунту на глибині загортання насіння, який може виражатися у підвищеній вразливості висіяного насіння до ураження комплексом хвороб та пошкодження ґрунтовими шкідниками.
На площах цукрових буряків, на яких було отримано сходи, відмічається випадання рослин, на сьогодні вже плануємо пересіяти біля 1,0 тис. га. Найбільше постраждали від зниження температури повітря та грунту плодові дерева, кущі та ранні сорти суниці, які перебували у фазі цвітіння що призведе до зниження їх врожайності.
Станом на 27 квітня посіяно ярих культур на площі 512,1 тис. га в тім числі ранніх зернових та зернобобових 110,6 тис. га, або 98% до прогнозу з них ячменю 92,2 тис. га (96%), гороху 11,0 тис. га (126%). Завершено посів цукрового буряка на площі 36,1 тис. га (104%). Продовжується посів соняшнику який посіяно на площі 211,5 тис. га (70%), кукурудза на зерно на 141,2 тис. га (26%), соя на площі 12,7 тис. га (6%).
Забезпеченість засобами захисту рослин становить 100%, мінеральними добривами 119%.
Потягом 19 – 23 квітня польові роботи стримувались дощовою та прохолодною погодою. Тільки починаючи з 24 квітня сільськогосподарські товаровиробники мали можливість вийти в поле. В середньому за останні три дні в області засівалось 10,5 тис. га соняшнику, кукурудзи на зерно 22,5 тис. га, сої 2,0 тис. га.
Залишилось досіяти соняшнику 91,0 тис. га, кукурудзи на зерно 413,3 тис. га, сої 196,0 тис. га. Планується завершити посів соняшника до 5 травня, посів кукурудзи на зерно до 15 травня, сої до 20 травня.
Також начальникам управлінь агропромислового розвитку з метою попередження випадків загибелі бджіл та на виконання вимог «Порядку проведення заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл під час проведення обробітку сільськогосподарських угідь пестицидами», дано доручення постійно тримати на особистому контролі дане питання, та повідомляти Департамент про зафіксовані факти отруєння та загибелі бджіл і вжиті заходи.