Ви є тут

Відбувся Молочний форум товаровиробників Полтавської області

13.05.2024

10 травня 2024 року в Полтавському державному аграрному університеті відбувся Молочний форум товаровиробників Полтавської області.

Участь у заході взяли заступник начальника Полтавської ОВА Володимир Когут, директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов, директор Полтавського обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва, генеральний директор Асоціації виробників молока Ганна Лавренюк, представник Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) Владислав Гуленко, ректор Полтавського державного аграрного університету Олександр Галич, голови територіальних громад, керівники сільськогосподарських підприємств, фермерських, сімейних ферм з виробництва молока та переробних підприємств, представники бізнесу.

Директор Департаменту агропромислового розвитку ОВА Сергій Фролов доповів присутнім про стан розвитку молочної галузі в Полтавській області. Зокрема, понад 160 суб’єктів господарювання агропромислового комплексу області утримують поголів’я великої рогатої худоби.

Основним пріоритетним напрямом в розвитку галузі тваринництва є молочне скотарство.

За кількістю поголів'я великої рогатої худоби і корів та обсягів виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах область посідає перше місце в Україні.

Станом на 1 квітня 2024 року в усіх категоріях господарств налічується 181,7 тис. голів ВРХ, в тому числі 91,5 тис. голів корів.

Порівняно з відповідним періодом минулого року відбулось зменшення поголів’я великої рогатої худоби та корів в усіх категоріях господарств і сільськогосподарських підприємствах. Така динаміка просліджується по всій Україні. Проте, до початку року в області відмічалося призупинення спаду поголів’я великої рогатої худоби в сільськогосподарських підприємствах.

За 2023 рік виробництво тваринницької продукції в порівнянні із попереднім роком збільшилося на 3,3 %, в тому числі в сільськогосподарських підприємствах – на 7,5 %.

У 2023 році в сільськогосподарських підприємствах вироблено молока на 7,5% більше проти попереднього року. Продуктивність корів досягла 7709 кг. За останні п’ять років надій молока на корову по області зріс на 18%. У сільськогосподарських підприємствах області, які мають статус племінного господарства, за минулий рік надій на корову становив від 8 до 10 тис. кг.

Такі показники вдається досягати завдяки модернізації тваринницьких комплексів та процесів виробництва, збалансованій годівлі тварин, забезпеченню належного ветеринарного обслуговування, веденню селекційно-племінної роботи.

Незважаючи на економічні труднощі, зумовлені дією воєнного стану, в агропромисловому комплексі продовжують впроваджуватись інвестиційні проєкти. На даний час кошторисна вартість інвестиційних проектів в розвиток галузі тваринництва становить понад 600,0 млн грн.

На сьогоднішній день ряд підприємств, які зацікавленні в розвитку галузі тваринництва та його ефективності, вже працюють в режимі „сировина – готовий продукт”, шляхом здійснення переробки молока, маючи власні переробні цехи.

Одним з пріоритетних напрямків для розвитку молочної галузі є підтримка малого підприємництва, шляхом створення сімейних ферм. На сьогодні працює 10 сімейних ферм та 1077 сімей в області тримають від 3 і більше корів. Зважаючи на труднощі із працевлаштуванням в сільській місцевості, за умови державної та грантової підтримки, домогосподарства готові розвиватись, утримувати поголів’я великої рогатої худоби та запроваджувати переробку власну продукції.

Полтавщина має одну із найбільших племінних баз в Україні. Наразі область є лідером серед регіонів України за кількістю племінного поголів’я великої рогатої худоби, що становить 10,0% від загального племінного поголів’я в Україні. На сьогодні, в області налічується 25 сільськогосподарських підприємств, які включають в себе 37 статусів суб’єкта племінної справи у тваринництві.

Важливість подальшого розвитку молочної галузі говорить і те, що дане питання в грудні минулого року було розглянуто на засіданні Ради національної безпеки і оборони України. На своєму засіданні РНБО розглянула питання використання тваринниками для інвестицій та модернізації галузі частини сплачених коштів у вигляді ПДВ. Данна пропозиція буде врахована при формуванні Концепції державної цільової програми розвитку тваринництва до 2033 року.

Говорили на форумі і про підтримку сімейних господарств молочного напрямку в рамках Програми USAID АГРО, про надання Полтавським обласним центром зайнятості мікрогрантів на створення або розвиток власної справи. Генеральний директор Асоціації виробників молока Ганна Лавренюк розповіла про сьогодення молочної галузі України та виклики, пов’язані з процесами євроінтеграції, а начальник Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Іван Климась – про запровадження Програми контролю сирого молока на базі програмного забезпечення «Молочний модуль» на території Полтавської області

Технологічні аспекти розвитку молочної галузі висвітлили представники бізнесу, зокрема шляхи підвищення добових надоїв молока на корову до 40-48 л, резерви управління молочною фермою, технологію заготівлі якісних кормів, про проєктування та реконструкцію тваринницьких ферм.

«На обласному рівні докладаємо максимум зусиль для пошуку шляхів та ефективних рішень у галузі», – підвів підсумки форуму заступник начальника Полтавської ОВА Володимир Когут.