17 жовтня 2023 року у м. Полтава Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» організувала та провела офлайн-тренінг на тему: «Забезпечення прав місцевих рад у сфері земельних відносин. Організація претензійно-позовної роботи».
Участь в зазначеному тренінгу взяли директор Департаменту агропромислового розвитку облвійськадміністрації (далі – Департамент) Сергій Фролов, заступник директора Департаменту Віктор Скриль, начальник відділу моніторингу земельних і водних ресурсів Департаменту Алла Косик. Представники Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОВА висвітлити питання щодо стану реалізації повноважень у сфері здійснення державного контролю за використанням та охороною земель територіальними громадами Полтавщини.
Участь у заході також взяли представники Юридичного Департаменту Полтавської облвійськадміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та спеціалісти з регулювання земельних відносин територіальних громад Полтавської та Сумської областей.
Експерти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Роман Романюк та Олена Гуленко познайомили посадових осіб громад-партнерок Полтавської та Сумської областей з останніми законодавчими змінами земельного законодавства, зокрема з інструментами їх практичної реалізації, що надасть їм можливість здійснювати більш ефективне управління земельними ресурсами територіальних громад, сформувати навики використання правових способів захисту прав та інтересів територіальних громад у сфері землекористування, зокрема й у судовому порядку.
Директор Департаменту агропромислового розвитку облвійськадміністрації Сергій Фролов наголосив, що на даний час як ніколи потрібне ефективне управління землями та здійснення територіальними громадами заходів контролю за використанням та охороною земель. Передача повноважень та ресурсів територіальним громадам у процесі децентралізації вимагає від органів місцевого самоврядування раціонального використання та контролю за земельним фондом громад, забезпечення заходів охорони та збереження сільськогосподарських земель з метою вирішення соціально-економічних потреб, залучення інвестицій базуючись на принципах сталого розвитку. Одним із суттєвих джерел наповнення місцевих бюджетів є земельний податок. Органи місцевого самоврядування недоотримують до бюджету кошти через неоформлене право, самовільне зайняття, нецільове використання, порушення заходів з охорони земель, розорення сіножать і пасовищ біля водойм, на схилах більше 3-5 градусів, самовільне вирубування лісосмуг. Для ефективного регулювання земельними відносинами держава і надала територіальним громадам повноваження з контролю за використанням і охороною земель.
За даними Держгеокадастру по Україні у 13 областях створено виконавчими комітетами територіальних громад 50 служб з державного контролю за використанням та охороною земель. Полтавська область лідирує. 20 територіальних громад прийняли рішення щодо створення служби з контролю за використанням та охороною земель Лубенською, Хорольською, Миргородською, Карлівською, Кобеляцькою, Решетилівською міськими, Опішнянською, Котелевською, Скороходівською, Новогалещинською селищними, Терешківською, Великосорочинською, Петрівсько-Роменською, Новоселівською, Щербанівською, Великорублівською, Білоцерківською, Сергіївською, Мачухівськівською, Гоголівською сільськими територіальними громадами.
Заступник директора Департаменту Віктор Скриль повідомив, що на виконання доручення начальника облвійськадміністрації протягом другого кварталу 2023 року проведено зустрічі з головами територіальних громад та спеціалістами по земельних питаннях з виїздами у райони області. Надано алгоритм дій щодо створення служби з контролю за використанням та охороною земель. Головною проблемою територіальних громад на сьогодні є відсутність цифровізації та програмного забезпечення для проведення моніторингу землекористувань, встановлення якісної та кількісної характеристики земельного фонду громад.
Під час воєнного стану суттєво обмежуються можливості реалізації повноважень у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, як Держгеокадастром України, його територіальними органами, так і виконавчими органами місцевих рад зазначила Алла Косик. Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 р. № 303 ,,Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану” припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану і це суттєво впливає на регулювання земельних відносин. Та відповідно до повноважень державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель виконавчих комітетів територіальних громад інспектор має право і основним завданням є ведення моніторингу та аудиту землекористувань на території громади, збір інформації щодо земельного фонду та його використання землекористувачами, ведення претензійної роботи з відшкодування збитків , недоотриманої плати за землю, а саме: направлення попереджень, претензій, проводити обстеження земельних ділянок щодо відповідності використання земельних ділянок до проектів землеустрою, пояснення земельного законодавства землекористувачам та власникам земельних ділянок, оформлення договорів щодо сплати за користування земель, добровільного відшкодування безпідставно збережених коштів за використання земель комунальної власності відповідної громади.
Даний захід надав учасникам теоретичних та практичних знань, що допоможе при проведенні заходів для забезпечення своєчасності і повноти сплати земельного податку та орендної плати, а також запобігати нецільовому використанню земельних ділянок та попереджати вчинення інших порушень у цій сфері.