Полтавщина - це аграрно-промисловий регіон, відомий своїми надбаннями, культурно-мистецькою та історичною спадщиною.
Доля поставилась до Полтавщини з особливою щедрістю, наділивши її безцінними природними дарами та працелюбними людьми. Родючі чорноземи, цілющі мінеральні води, мальовничі краєвиди, багаті дичиною ліси, дивовижні за своєю красою річки та озера створюють неповторний полтавський колорит.
Сільське господарство – одна з провідних галузей Полтавщини.
Обсяг виробництва валової продукції сільського господарства в області складає 40,8 млрд грн, що в загальному обсязі валової продукції України становить 8,0 %.
В області обробляється 2,2 млн. га сільськогосподарських угідь, з них 1,8 млн. га ріллі. Сільгосппідприємствами засівається 1,3 млн. га, господарствами населення – 418 тис. га. Площа земель зайнятих під органічним виробництвом становить 24,0 тис. га.
Сільськогосподарське виробництво на Полтавщині здійснюють 3,7 тис. підприємств, у тому числі 2,6 тис. фермерських господарств, та 185,7 тис. особистих селянських господарств.
Маючи 5,5 % сільгоспугідь в Україні аграрії Полтавщини в 2022 році виростили 11 % від загальнодержавного обсягу зернових культур, цукрових буряків, соняшнику, 16 % – кукурудзи, 8,7 % сої.
В 2022 році аграрії області зібрали 5,1 млн тонн зернових та зернобобових культур, в тому числі кукурудзи на зерно 3,6 млн тонн. Як і в минулі роки це найкращий показник по Україні.
По обсягам виробництва соняшнику (1,2 млн тонн) область знаходиться на 2 місці, сої (325,0 тис. тонн) – на 3 місці по Україні.
По валовому збору цукрових буряків (1,1 млн тонн) область знаходиться на 5 місці по Україні.
У 2023 році площа збирання ранніх зернових та зернобобових культур в області склала 326,9 тис. га. Станом на 09 серпня збір ранніх зернових та зернобобових культур завершено. Намолочено 1,8 млн тонн. Це на 317,3 тис. тонн більше ніж минулого року. Середня урожайність склала 54,3 ц/га та перевищила на 14,6 ц/га минулорічний показник.
Полтавщина залишається лідером серед регіонів по виробництву продукції тваринництва. За кількістю поголів’я великої рогатої худоби в усіх категоріях господарств та у сільськогосподарських підприємствах область посідає перше місце в Україні, за кількістю корів у сільськогосподарських підприємствах також перше місце.
Полтавщина має одну із найбільших племінних баз в Україні. Наразі в області налічується 41 суб’єкт племінної справи у тваринництві з розведення ВРХ, свиней, овець, коней, птиці, бджіл та племпідприємства, що забезпечують відтворення. Область є лідером серед регіонів України за кількістю племінного поголів’я великої рогатої худоби, що становить понад 10,0% від загального племінного поголів’я в Україні.
Харчова промисловість
Галузь перероблення сільськогосподарської продукції та виробництва харчової продукції - потужний промисловий сектор агропромислового комплексу області, який об’єднує молокопереробні, м’ясопереробні, борошномельно-круп’яні, олійно-жирові, плодоконсервні підприємства, виробників цукру, хліба та хлібобулочних виробів, кондитерських виробів, печива, мінеральної води, безалкогольних напоїв, пива, лікеро-горілчаних і тютюнових виробів. До початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, в загальнообласному обсязі виробництва промислових товарів, продукція харчової промисловості займала майже третину.
На сьогодні в області здійснюють діяльність 10 потужних молокозаводів (загальна потужність 1220 тонн на добу), 6 м’ясокомбінатів (загальна потужність 345 тонн на добу), 10 хлібозаводів, 3 цукрових заводи із 5 існуючих (вироблено цукру 147,2 тис. тонн), 2 птахофабрики, 2 виробники олії.
Підприємства переробної промисловості області працюють в повному обсязі, проте, потребують підтримки, залучення інвестицій для модернізації обладнання, збільшення потужностей, розширення асортименту продукції та підвищення її якості.
В даний час потужні сільськогосподарські підприємства, які займаються молочним скотарством, встановлюють обладнання та переробляють власну вироблену продукцію. Менш потужні підприємства, за умови фінансової підтримки, могли б також займатись переробкою власної продукції.
В області зареєстровано 68 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, з яких діє 14, в тому числі молочарських – 4, з обробітку землі та збирання врожаю – 4, плодово-ягідних та плодоовочевих – 4, із бджільництва – 2. Діючи кооперативи об’єднують понад 150 осіб.
Одним із розділів Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2027 року є «Створення та підтримка сільськогосподарських кооперативів», яким передбачено компенсацію або співфінансування придбання сільськогосподарської техніки, технологічного транспорту, обладнання та устаткування для виробництва та переробки сільгосппродукції.
Органічне виробництво
Область має значний досвід в розвитку органічного землеробства та входить в першу п’ятірку регіонів України, котрі займаються органічним виробництвом. Загальна площа земель, зайнятих під органічним виробництвом, становить 24,0 тис. га, або 1,3% орних земель.
На сьогодні в області сертифіковано 34 виробники органічної продукції. Найбільш популярним напрямком є рослинництво, його сертифіковано у 26 підприємствах, в т.ч. 19 з них експортують вироблену продукцію.
13 підприємств займаються переробкою органічних продуктів харчування. Зокрема, виробляють різноманітні органічні види круп, пластівців, борошна, вівсяне толокно, соєве та нутове пюре, шоколад, соєву та соняшникову олію, кормові суміші для курей-несучок, макуху, сублімовані ягоди і фрукти, ядро волоського горіха, добрива.
Інфраструктура зернового ринку
Надійне зберігання зерна – запорука економічної безпеки країни. Галузь і підприємства цього сектору постійно розвиваються і трансформуються. На сьогоднішній день це багатофункціональні комплексні системи, спрямовані не лише на зберігання, але і на сушіння, обробку та калібровку зерна. Полтавська область знаходиться серед лідерів за обсягами елеваторних ємностей в Україні.
На даний час в області налічується 72 елеваторних комплекси загальною потужністю 4,4 млн. тонн, які підключені до «Основного реєстру складських документів на зерно та зерна прийнятого на зберігання» ДП «Держреєстри України». Крім того, за оперативною інформацією в сільськогосподарських підприємствах області налічується 30 зерноскладів, загальною місткістю близько 1,0 млн. тонн зерна.
Для повного забезпечення аграріїв потужностями для зберігання зерна в області необхідно додатково побудувати елеваторні комплекси місткістю 1,1 млн тонн.
З 2021 року в області діє Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2027 року. Головною метою Програми є підтримка зайнятості сільського населення, створення додаткових можливостей для зростання доходів індивідуальних домогосподарств, малого та середнього аграрного бізнесу, поліпшення розвитку села та якості життя в сільській місцевості. На 2023 рік Програмою передбачено виділення коштів з обласного бюджету в сумі 18,75 млн грн.
На виконання заходів з проведення інвентаризації та моніторингу використання земель на території області, Департаментом агропромислового розвитку розроблено Програму ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років.
Основними напрямками Програми є: інвентаризація земельних ділянок зайнятих полезахисними смугами, розташованих на землях сільськогосподарського призначення; земель водного фонду; лісогосподарського призначення; малопродуктивних та самозаліснених земель з метою їх подальшої передачі в постійне користування лісогосподарським підприємствам; проведення паспортизації водних об’єктів.