Розвиток овочівництва та садівництва на Полтавщині

16.01.2017

16 січня 2017 року відбулась апаратна нарада у голови Полтавської ОДА з питання „Про виконання на території області завдань із розвитку овочівництва та садівництва”.

Директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Олександрович Фролов доповів про стан справ в галузях овочівництва та садівництва області їх проблеми та основні напрямки дій на 2017 рік. Він наголосив, що розвиток садівництва для області – тема актуальна. Бо якщо із вирощуванням овочів, яких в області виробляється понад 500,0 тис. тонн при потребі 230,0 тис. тонн (понад 1 млн. тонн тієї ж картоплі при потребі 209 тис. тонн) все добре, то фруктів мешканцям Полтавщини не вистачає. За останні декілька років кількість вирощеної плодово-ягідної продукції в області зросла із 36 тис. тонн до понад 100 тис. тонн. Проте на одного мешканця області припадає лише 52 кг фруктів замість нормативних 90 кг. Дефіцит поповнюється завезенням імпортних фруктів.

Якщо в 90-х роках минулого століття на Полтавщині було 30 тисяч гектарів садів, зараз лише 7 тисяч. Та й то переважна більшість – це старі сади, які були посаджені ще в 50-70 роках минулого століття і поступово перестають плодоносити. На сьогодні в області є біля 5 тисяч гектарів старих непродуктивних садів, що підлягають розкорчуванню. Із них 4 тисячі – ті, що залишилися не розпайованими. Найбільше таких садів у Миргородському, Кобеляцькому, Полтавському, Кременчуцькому районах.

Без допомоги сільських голів знайти господаря для таких садків неможливо. Юридично процедура займає рік: потрібно спочатку оголосити про пошук власника нерозпайованого майна, а за рік – можна взяти садок на баланс сільради, а потім віддати в оренду ефективному власнику, продати чи посадити молодий садок. На жаль, у переважній більшості сільські голови не поспішають це робити.

Вирішити ситуацію мають зміни до існуючого законодавства, відповідний законопроект уже знаходиться на розгляді у Верховній Раді. Йдеться про передачу повноважень розпоряджатися землями колишньої колективної власності територіальним громадам або ж державі. Це дозволить знайти господаря «безгоспним» садкам, закласти молоді сади і створити додаткові робочі місця.

У 2017 році держава виділить 75 млн. грн. на підтримку та розвиток садівництва і ягідництва. Частину цих коштів на посадку молодих садів за інтенсивними технологіями отримають і полтавські аграрії.

У Міністерстві аграрної політики та продовольства створено робочу групу, яка розробляє концепцію розвитку садівництва, що ляже в основу державної програми до 2020 року. І полтавці свої пропозиції до неї вже подали.

Держпідтримка обіцяє стати дієвим механізмом, аби вирішити цю проблему на користь полтавських яблук, груш чи ягід. Про це свідчить і досвід попередніх років. Для прикладу з 2007 по 2012 роки, коли в Україні діяла держпрограма підтримки садівництва, область отримала з держбюджету понад 6 млн. грн. У цей період на Полтавщині заклали найбільше молодих садів. Навіть невеликі кошти регіональної програми в 2016 році (128 тис. грн. на умовах співфінансування) дозволили створити торік 7 га нових садів та ягідників.