Ви є тут

Агропромисловий комплекс

25.03.2019

Попередні підсумки роботи агропромислового комплексу за 2018 рік

Агропромисловий комплекс Полтавщини продовжує утримувати лідерство серед регіонів України. За 2018 рік на 23,7% зріс обсяг виробництва валової продукції АПК, в тому числі в сільгосппідприємствах – на 30,7%. За темпами виробництва валової продукції сільського господарства Полтавська область займає 1 місце серед регіонів України, за обсягом виробництва – 3 місце, в розрахунку на одну особу – 4 місце. Питома вага регіону в загальнодержавному виробництві сільськогосподарської продукції складає 6,6%.

Полтавщина є лідером по валовому збору зерна в Україні. В 2018 році аграріями області зібрано рекордний валовий збір зернових культур – 6,3 млн. тонн (1 місце в державі), в тому числі кукурудзи на зерно отримано майже 5,0 млн. тонн, це найвищий показник в державі. Питома вага області у виробництві зерна в державі складає 9,0%.

В останні роки значна увага приділяється виробництву сої, 9% цієї культури виробляється на Полтавщині, область займає 2 місце серед регіонів України по валовому збору (409,4 тис. тонн).

Регіон займає провідне місце у виробництві цукросировини. Не виняток і 2018 рік. Викопано 1,5 млн. тонн цукросировини  (3 місце в державі). Питома вага в валовому зборі цієї культури по Україні – майже 11%. Вироблено 222,6 тис. т цукру білого кристалічного бурякового.

Лідируючі позиції Полтавська область займає в Україні і з виробництва продукції тваринництва. Область має одне із найбільших серед регіонів України поголів’я тварин: 231,4 тис. гол. ВРХ (2 місце), в тому числі 121,4 тис. гол. корів (3 місце), 320,5 тис. гол. свиней.

За кількістю поголів'я ВРХ і корів в сільськогосподарських підприємствах область посідає перше місце в Україні, по поголів’ю свиней – п’яте.

Також серед регіонів України по виробництву молока в сільськогосподарських підприємствах (понад 14% валового надою в державі) область займає перше місце.

Протягом 2018 року система управління безпечністю (за стандартами, що базуються на принципах НАССР) була запроваджена на 50 підприємствах харчової промисловості.

Полтавщина займає 1 місце в рейтингу регіонів України за кількістю впровадження інвестиційних об’єктів в АПК. В агропромисловому комплексі області впроваджувалося 103 інвестиційних проекти загальною вартістю 2,4 млрд. грн. У результаті їх реалізації заплановано створити додатково понад 800 робочих місць.

У 2018 році завершено впровадження 65 інвестиційних об’єктів кошторисною вартістю 2,0 млрд. грн., в тому числі 47 об’єкти в галузі рослинництва вартістю 1,8 млрд. грн. Створено 489 нових робочих місць.

У 2018 році аграрії Полтавщини активно користувалися Державною програмою «Фінансова підтримка сільгостоваровиробників» за напрямком «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва».

498 господарств області придбали 2230 од. техніки та обладнання на суму 212,2 млн. грн., подали до банків відповідні документи та отримали 44,2 млн. грн. часткової компенсації.

В тому числі фермерські господарства придбали 245 од. машин отримавши 15% компенсацію в сумі – 9,9 млн. грн.

Аналогічним напрямком підтримки передбаченим Програмою розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року скористалися 5 фермерських господарств, отримавши часткову компенсацію вартості  в сумі – 663,6 тис. грн.

В області напрацьовано унікальний багаторічний досвід ведення органічного землеробства. На Полтавщині створено Центр органічного землеробства «ПОЛТАВА-ОРГАНІК», засновниками якого стали Полтавська державна аграрна академія та ПП «Агроекологія» Шишацького району. Метою Центру є створення інноваційної системи виробництва, переробки та формування культури споживання екологічно безпечної продукції.

Загальна площа земель, зайнятих під органічним виробництвом, по області становить біля 30 тисяч гектар, це 1,5% від загальної площі полтавських сільськогосподарських угідь. Для порівняння: обсяг земельних угідь під органікою в Україні становить 1% від сільгоспугідь країни.

5 сільгосппідприємств мають статус спеціальної сировинної зони та виробляють високоякісну продукцію для виробництва продуктів дитячого і дієтичного харчування.

На сьогодні в області 23 суб’єкти господарювання здійснюють діяльність з виробництва органічної продукції (сировини).

Підприємства пройшли сертифікацію згідно вимог Стандарту з органічного виробництва та переробки, що є еквівалентним Постановам Ради ЄС № 834/2007 та № 889/2008.

Найбільш популярним напрямком для органічного виробництва є рослинництво, його сертифіковано у 16 господарствах.

6 підприємств мають сертифікат з переробки та виробництва продуктів харчування і один суб’єкт господарювання - органічне бджільництво.

Компенсацію в розмірі 100% понесених витрат у зв’язку із проведенням та підтвердженням відповідності виробництва органічної продукції (сировини) та отриманням сертифіката відповідності в 2018 році з обласного бюджету отримали 6 суб’єктів господарювання. Загальна сума компенсації склала 350,0 тис. грн.

На фінансування у 2018 році Державних програм, спрямованих на підтримку агропромислового комплексу, в області використано понад 160 млн. грн.

З обласного бюджету на фінансування програм підтримки АПК у 2018 передбачено видатки в сумі 7698,2 тис. грн., профінансовано та використано 7411,6 тис. грн.

В 2018 році на виконання заходів Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року використано 3,9 млн. грн. з обласного та 1,2 млн. грн. – з місцевих бюджетів і інших джерел.

Завдяки впровадженню Програми за 2018 рік в області зареєстровано 11 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи, сертифіковані 6 об’єктів органічного виробництва, закладено 6,1 га нових садів та ягідників по інтенсивних технологіях та встановлено систем зрошення на площі 5,2 га.

Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації забезпечує організацію робіт по підготовці матеріалів, щодо надання водних об’єктів та земельних ділянок водного фонду для рибогосподарських потреб, цілей аквакультури, що знаходяться за межами населених пунктів та в межах міст обласного значення у користування на конкурентних засадах.

В січні 2018 року завершено інвентаризацію договорів оренди земель водного фонду та водних об'єктів, додаткових угод до них, які були укладені райдержадміністраціями до прийняття Закону України ,,Про аквакультуру” (до 01.07.2013 року), згідно якому повноваження щодо розпорядження землями водного фонду з розташованими на них водними об'єктами, які знаходяться за межами населених, передані облдержадміністрації.

Розглянуто 560 звернень суб’єктів господарювання та фізичних осіб щодо поновлення договорів оренди водних об’єктів та земельних ділянок, які були укладені до прийняття вищезазначеного закону, припинення договорів оренди, укладених райдержадміністраціями, включення до переліку на паспортизацію водних об'єктів та до переліку на земельні торги.

Департаментом підготовлено, а облдержадміністрацією переукладено 22 договори оренди водних об’єктів, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 року № 420 ,,Про затвердження Типового договору оренди водних об’єктів”, укладено 60 попередніх договорів оренди землі, відповідно до статті 635 Цивільного кодексу України, 352 додаткових угод з орендарями водних об’єктів про продовження термінів дії договорів оренди водних об’єктів та оренди землі, укладених раніше, та про зміну розміру орендної плати.

Для паспортизації водних об’єктів, розташованих на території Полтавської області з обласного бюджету було передбачено 2,5 млн. грн., за які в 2018 році виготовлено 155 паспортів водних об'єктів.

Полтавська область стала першим регіоном в Україні де почали застосовувати Аграрні розписки. З 2018 року проект IFC «Аграрні розписки в Україні» розпочав роботу у всіх регіонах.

За час дії Проекту в області оформлено 98 аграрних розписок на суму понад 1,3 млрд. грн., в тому числі з початку цього року – 11 розписок на суму71,9 млн. грн.

Якщо за підсумками першого року з моменту запровадження аграрних розписок у сільгоспвиробництво Полтавщини вдалося додатково залучити близько 40 млн. грн., то в 2018 році ця сума вже сягнула понад 730 млн. грн., або в 18 разів більше.

За оперативною інформацією за 2018 рік сільськогосподарські підприємства виплатили власникам землі 3796,1 млн. грн. орендної плати, що становить 102,0% до суми, передбаченої договорами оренди землі. Середній розмір орендної плати за земельні частки (паї) по області складає 10,4% вартості землі визначеної відповідно до законодавства.