Ви є тут

Агропромисловий комплекс

21.02.2024

Сільське господарство – одна з провідних галузей Полтавщини, яке формує біля 16 % валової доданої вартості регіону, а в сукупності з переробною промисловістю – 28,5%.

Індекс обсягу виробництва продукції рослинництва за підсумками 2023 року склав 102,5 %, в тому числі в сільськогосподарських підприємствах – 103,5 %.

В структурі виробництва валової продукції сільського господарства питома вага рослинництва складає 85,0 %, тваринництва 15,0 %. Найбільша питома вага у загальному обсязі – біля 45,0 % належить виробництву зернових та зернобобових культур.

В області обробляється 2,2 млн га сільськогосподарських угідь, з них 1,8 млн га ріллі.

Сільськогосподарське виробництво на Полтавщині здійснюють 3,8 тис. підприємств, у тому числі 2,6 тис. фермерських господарств, та 185,7 тис. особистих селянських господарств.

За оперативними даними аграріями Полтавщини намолочено 7,0 млн тонн основних сільськогосподарських культур, у тому числі 5,3 млн тонн зернових та зернобобових. Вироблено 229,2 тис. тонн цукру, що на 51,5 % більше 2022 року.

Посів озимих культур під урожай 2024 року проведений на площі 238,3 тис. га, із них пшениці – 225,3 тис. га. Усі посіви в доброму та задовільному стані.

У 2023 році в області атестовано 38 суб’єктів насінництва на право виробництва та реалізацію насіння і посадкового матеріалу.

Полтавська область лідерів за обсягами елеваторних ємностей в Україні.

В області налічується 103 елеваторних комплекси загальною потужністю 4,7 млн тонн, з них 72 підключені до Державного підприємства «Державні реєстри України». У сільськогосподарських підприємствах області налічується близько 1,6 тис. приміщень для зберігання зерна загальною місткістю до 1,0 млн тонн зерна. Загалом в області може одночасно зберігатись біля 5,7 млн тонн збіжжя.

У Полтавській області обліковується 50,8 тис. га зрошувальних земель, 64 стаціонарні поливні системи, з яких: 11 систем (31,6 тис. га) – міжгосподарські, з державною часткою основних фондів та 19,2 тис. га – внутрішньогосподарські зрошувальні системи.

Площа поливу у 2023 році склала 6,8 тис. га, що на 7% більше до показника 2022 року. Полив здійснювався на Градизькій та Карпівській зрошувальних системах Кременчуцького району.

Із 11 міжгосподарських зрошувальних систем на сьогодні працюють дві.

В області створено 3 організації водокористувачів – Аква Лайф, Градизька, Квітучі лани.

В порівнянні із 2022 роком не допущено спаду виробництва в тваринництві. Індекс обсягу виробництва продукції тваринництва за підсумками 2023 року склав 103,3 %, в тому числі в сільськогосподарських підприємствах – 107,5 %.

Полтавська область є лідером серед регіонів по виробництву продукції тваринництва. За кількістю поголів’я великої рогатої худоби, в тім числі корів у сільськогосподарських підприємствах область посідає перше місце в Україні. В усіх категоріях господарств, включаючи населення, по кількості великої рогатої худоби область займає друге місце в державі.

Область має одну із найбільших племінних баз в Україні. Наразі Полтавщина є лідером серед регіонів України за кількістю племінного поголів’я великої рогатої худоби, що становить 10,0% від загального племінного поголів’я в Україні.

В агропромисловому комплексі продовжують впроваджуватися інвестиційні проєкти вартістю 3,3 млрд грн. Планується введення в експлуатацію двох доїльних залів на підприємствах Полтавського та Миргородського району.

Область входити в першу п’ятірку регіонів України за обсягами органічного виробництва.

Незважаючи на економічні труднощі, зумовлені російською агресією, в області спостерігається тенденція до збільшення кількості підприємств, які в стратегії своєї виробничої діяльності використовують екологічні переваги. З 2021 роком кількість органічних підприємств зросла на 25 відсотків. Більша частина підприємств експортують вироблену продукцію.

ТОВ «Укролія» було одним з п’яти виробників-експортерів органічної продукції, які представляли Україну на міжнародній торговій виставці органічної продукції Middle East Organic & Natural Products Expo в м. Дубай, ОАЕ.

Переробна галузь - потужний промисловий сектор агропромислового комплексу області, який об’єднує молокопереробні, м’ясопереробні, борошномельно-круп’яні, олійно-жирові, плодоконсервні підприємства, виробників цукру, хліба та хлібобулочних виробів, кондитерських виробів, печива, мінеральної води, безалкогольних напоїв, пива, лікеро-горілчаних і тютюнових виробів. В загальнообласному обсязі виробництва промислових товарів, продукція харчової промисловості займає понад третину.

Середньорічний обсяг реалізації продукції підприємствами перероблення сільськогосподарської продукції та виробництва харчової продукції становить понад 42 млрд. грн. В структурі експорту товарів сільського господарства продукція харчової промисловості займає 5 частину.

В Державному аграрному реєстрі зареєстровано 5014 агровиробників Полтавської області, з яких: юридичних осіб – 2070, фізичних осіб-підприємців – 1006, фізичних осіб – 1938.

У 2023 році 500 аграріїв Полтавщини отримали понад 3,3 млрд грн. банківських кредитів на розвиток господарств. Із них за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» 353 сільськогосподарських підприємства залучили 2,02 млрд грн., у тому числі під державні гарантії понад 1,08 млрд грн.

У рамках урядової грантової програми підтримки малого та середнього бізнесу єРобота 4 агропідприємства отримали 17,9 млн грн. на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства, 1 підприємство отримало 7,0 млн грн. на розвиток тепличного господарства. В результаті реалізації програм буде створено 19 постійних робочих місць та 498 сезонних.

На проведення робіт з будівництва нових зрошувальних систем 1 підприємство отримало 4,0 млн грн., що дасть можливість збільшити площу під поливом на 404 га.

Для залучення додаткових фінансових ресурсів аграрії Полтавщини також використовують механізм аграрних розписок. В 2023 році в області оформлено 35 аграрних розписок, що дало змогу залучити 205,3 млн грн. додаткових фінансових ресурсів.

Обсяг експорту товарів сільського господарства і харчової промисловості за 2023 рік склав 813,4 млн дол. США, що на 17,2 % більше 2022 року.

В структурі загального обсягу експорту товари сільського господарства та харчової промисловості складають 56,8 %.

Одним із основним видів сільськогосподарської експортної продукції області залишаються зернові культури. В структурі експортної сільськогосподарської продукції вони складають 42,2 %.

В рамках обласної Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2027 року на підтримку дорадчих служб використано 1,0 млн грн. Суб’єктами дорадчої діяльності в 2023 році проведено 39 навчальних заходів (семінарів) у 28 територіальних громадах області.

Відповідно до Програма ефективного використання земельних ресурсів Полтавщини на період 2022-2027 років передбачено проведення інвентаризації 20,0 тис. га земель під полезахисними лісовими смугами та 16,5 тис. га земель водного фонду. Це дасть можливість юридично визначити власників земель і посилити відповідальність територіальних громад за їх збереженням і використанням.

Протягом 2023 року на території 19 територіальних громад проведена інвентаризація 1987 земельних ділянок, зайнятих полезахисними лісовими смугами, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, площею 3,0 тис. га.

На території 6 територіальних громад області проведено інвентаризацію 20 земельних ділянок водного фонду площею 265,8 га.

За сприяння Департаменту 20 територіальних громад області створили служби з контролю за використанням та охороною земель.

Протягом 2023 року проводилася координація роботи по створенню регіонального кластеру «Агроіндустрія 4.0» та впровадження цифрових технологій в агросекторі Полтавської області. Створено інформаційну базу інноваторів Індустрії 4.0, яка включає 118 підприємств.