Ви є тут

Агропромисловий комплекс

23.11.2017

Стан розвитку агропромислового комплексу регіону за 10 місяців 2017 року

За територією Полтавщина посідає 7 місце в Україні, але при цьому обіймає 2 місце за виробництвом валової продукції в сільському господарстві.

Чисельність наявного населення становить 1438,9 тис. осіб, в тому числі міське – 891,7 тис. осіб (62%), сільське – 547,2 тис. осіб (38%).

Ґрунти – переважно чорноземи, на долю яких припадає 93% ріллі. Середній показник вмісту гумусу – 3,26%. В цілому по області близько 57% ґрунтів відносяться по забезпеченню гумусом до високого та майже половина - до підвищеного класу.

Клімат області помірно-континентальний. Середньорічна кількість опадів – близько 500 міліметрів. Регіон розташований в лісостеповій зоні. Лісами зайнято 7,4% території.

За обсягом сільськогосподарського виробництва регіон належить до групи областей із високим рівнем сільської економіки.

Аграрний сектор економіки області представляють:
- 430 сільськогосподарських підприємств (використовують 1325,3 тис. га, середній розмір підприємства – 3000 га);
- 2020 фермерських господарств (використовують 242,8 тис. га, середній розмір господарства – 120 га);
- 199,9 тис. особистих селянських господарств (використовують 279,4 тис. га).

Загалом в області обробляється 1,8 млн. га сільськогосподарських угідь, з них 1,7 млн. га ріллі. На сьогодні сільгосппідприємствами засівається 1,3 млн. га, господарствами населення – 427,6 тис. га (33,5%).

Сільське господарство – одна з провідних галузей Полтавщини.

За обсягами виробництва валової продукції за 10 місяців поточного року Полтавська область посіла 5 місце в Україні.

Не зважаючи на вкрай несприятливі погодні умови через посуху Полтавщина займає лідируючи позиції у державі по обсягах виробництва: зерна (4 місце), в тому числі кукурудзи (1 місце), сої (3 місце), цукрових буряків (3 місце).

Лідируючі позиції Полтавщина займає в Україні і з виробництва продукції тваринництва. За обсягами виробництва молока, за чисельністю поголів’я великої рогатої худоби, в тому числі корів область залишається серед регіонів-лідерів. В сільськогосподарських підприємствах області виробляється понад 15 % валового надою молока в державі.

Завдяки цілеспрямованій селекційно-племінній роботі Полтавщина посідає 4 місце серед регіонів України з молочної продуктивності корів. Надій молока від однієї корови за січень-вересень 2017 року становить 5602 кг ( по Україні – 5109 кг), приріст складає 5,9%.

Поряд з потужними тваринницькими комплексами є в області й зразкові сімейні ферми, і успішні молочні кооперативи.

Регіон має значний досвід в розвитку органічного землеробства. На сьогодні 21 суб’єкт господарювання має сертифікати відповідності виробництва органічної продукції, 15 сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств мають статус спеціальних сировинних зон з виробництва екологічно безпечної сировини. Органічна продукція наших виробників експортується не тільки як сировина, але й як продукція її переробки.

Зріс експортний потенціал агропромислового комплексу. Загальний обсяг зовнішньої торгівлі товарами сільського господарства і харчової промисловості становить понад 36 % загального експорту області.

Активізовано інвестиційну діяльність. Область входить в першу п’ятірку регіонів, в яких впроваджується найбільша кількість інвестиційних проектів в АПК.

Завдяки розвитку виробництва в області підвищилася увага до вирішення питань соціальної розбудови села.

Середній розмір орендної плати за земельні частки (паї) по області складає 8,4% вартості землі визначеної відповідно до законодавства, що є найвищим показником по Україні.

Сільськогосподарські підприємства виплатили власникам землі 2201,6 млн. грн. орендної плати, що становить 72,8% до суми, передбаченої договорами оренди землі.

Середньомісячна заробітна плата в сільськогосподарських підприємствах області за 9 місяців поточного року збільшилась на 40 % і становить майже 6000 грн.

Третій рік поспіль аграрії області мають змогу користуватися аграрними розписками. Запровадження аграрних розписок має на меті покращити та спростити доступ до фінансування малих та середніх агровиробників.

З початку року сільгоспвиробниками області було оформлено 17 аграрних розписок (9 – товарні і 8 – фінансові) на суму понад 373 млн. грн.

Завдяки реалізації заходів Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року, конструктивній співпраці між органами виконавчої влади та місцевого самоврядування в області створюються сприятливі умови для розвитку особистих селянських господарств, малого та середнього аграрного бізнесу.