Ви є тут

Підсумки впровадження аграрних розписок у Полтавській області в 2018 році та завдання щодо забезпечення фінансування сільгоспвиробників на час проведення комплексу польових робіт

14.01.2019

14 січня 2019 року в облдержадміністрації відбулася апаратна нарада, на якій директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов розповів про впровадження аграрних розписок у Полтавській області в 2018 році та завдання щодо забезпечення фінансування сільгоспвиробників на час проведення комплексу польових робіт.

Полтавська область стала першим регіоном в Україні де почали застосовувати Аграрні розписки. За перший рік впровадження пілотного проекту в області було оформлено 10 аграрних розписок з яких: 9 товарних та 1 фінансова на суму понад 40 мільйонів гривень. Всі аграрні розписки були погашені своєчасно.

Завдяки успішній реалізації Пілотного проекту аграрних розписок у Полтавській області, з 2018 року проект IFC «Аграрні розписки в Україні» розпочав роботу у всіх регіонах України.

На сьогодні в Національному аграрному реєстрі зареєстровано 752 розписки. І якщо в перший рік застосування аграрні розписки укладалися лише під кукурудзу та соняшник, то в поточному році в заставу оформлені горох, рис, яблука, малина, лохина, шипшина, часник, цукровий буряк, сіно. А у Львівській області зареєстрована перша аграрна розписка під заставу молока.

За кількістю оформлених аграрних розписок Полтавщина займає 2 місце серед регіонів України, проте за обсягом залучених кредитних ресурсів – 1 місце.

Аграрії 15 районів області вже працюють з аграрними розписками на постійній основі. Найбільш активними є підприємства Диканського, Кременчуцького, Лохвицького, Пирятинського, Полтавського районів.

Але в 10 районах ще не використовують даний механізм. Тому робота в цьому напрямку буде продовжуватися і в подальшому.

На сьогодні до реєстру аграрних розписок підключено 13 нотаріусів в 7 районах області. Першим в Україні реєстратором Державного реєстру аграрних розписок стала нотаріус з Хорольського району Береза Дар’я Василівна.

Лідером серед банків у сфері кредитування під аграрні розписки є ПАТ «Агропросперіс Банк», який ще у 2016 році активно почав видавати кредити під аграрні розписки. За час дії проекту до нього долучились АТ «ОТП Банк» та ПАТ «МТБ Банк». Аграрій, який на сьогодні має в оренді від 100 га має можливість оформити фінансові аграрні розписки.

Одним із напрямків роботи Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації залишається поширення аграрних розписок серед малих та середніх фермерів, агровиробників, які займаються овочівництвом, ягідництвом та органічним землеробством.

Також значних коштів потребує в області розвиток тваринництва. І тому одне із завдань Департаменту агропромислового розвитку сприяти впровадженню аграрних розписок в виробничий процес галузі тваринництва.

Голова Полтавської ОДА Валерій Головко зазначив, що одним із завдань є розширення кола банків, які кредитуватимуть фермерів та малі підприємства, а також зменшення відсоткової ставки за кредитами для них.

Підсумовуючи виступ Сергій Фролов відзначив, що лютий – квітень місяці найбільшої потреби аграріїв у оборотних коштах і ресурсах для підготовки та проведення комплексу весняно-польових робіт. Тому Департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації спільно з Проектом «Аграрні розписки в Україні» продовжить інформаційно-роз’яснювальну робота з аграріями області щодо залучення ними коштів та матеріалів за допомогою укладання аграрних розписок.