Ви є тут

Хід проведення комплексу осінньо-польових робіт та наслідки кліматичних змін для галузі

26.10.2020

Сьогодні на апаратній нараді директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов доповів про хід проведення  комплексу осінньо-польових робіт та наслідки кліматичних змін для галузі.

Зокрема, він зазначив, що під урожай 2020 року по всіх категоріях господарств сільськогосподарські культури було посіяно на площі 1,7 млн. га, у т.ч. сільськогосподарськими підприємствами на площі 1,3 млн. га, господарствами населення – 400 тис. га.

Найбільші площі займають традиційно кукурудза – 666  тис.га, соняшник – 384 тис.га,  пшениця – 232 тис.га та соя – 130 тис.га, під цими культурами зайнято в області понад 80 % посівних площ щорічно.

Нестача продуктивного тепла, часті й різкі перепади температури протягом весняного періоду, погана вологозабезпеченість, ґрунтові і повітряні посухи, пилові бурі влітку вплинули на урожайність і якість основних сільськогосподарських культур.

На сьогодні аграрії області продовжують збирання пізніх сільськогосподарських культур. На сьогодні  зібрано понад 600 тис. га, намолочено 3,0 млн тонн зерна, з них ранніх зернових та зернобобових 1,4 млн. тонн. Середня урожайність зернових складає 45,7 ц/га., що нижче на 14,5 ц/га до минулого року. При цьому вона найнижча в Кобеляцькому та Кременчуцькому районах і становить відповідно 36,6 та 36,9 ц/га, найвища в Миргородському 56,0 ц/га та Зіньківському 54,9 ц/га.

За оперативними даними  завершено збирання сої, намолочено 244 тис. тонн, що менше на 80,7  тис. тонн до минулого року за рахунок зменшення площі посіву на 30,0 тис. га та зменшення врожайності на 0,5 ц/га.

Також завершено збирання соняшнику, якого намолочено понад 1 млн. тонн, за рахунок збільшення площі посіву на  61 тис. га. Але середня урожайність  менша на 2,2 ц/га до минулого року.

Продовжується збирання цукрових буряків, які зібрано на площі 8 тис. га (30% до прогнозу), середня урожайність 30,0 т/га, що нижче на 13,0 т/га до минулого року. Вже вироблено 40 тис. тонн цукру.

Зменшення валового збору в цьому році відбулось практично по всіх культурах крім ячменю, жита та гороху, які ефективно використали прохолодну весняну погоду та дощі протягом  травня місяця що становили 100-175 мм., або 2-3 місячних норми. (стан сої)

Найбільші площі в області зайнято під кукурудзою.  В цьому році вона займає 666 тис. га, або 39% в структурі посівних площ. 

На сьогодні з кукурудзою на зерно склалась неоднозначна ситуація. Зокрема у періоди сівби та проростання сходів панувала прохолодна погода – низькі середньодобові температури повітря у 10-12°С та ґрунту – 6-8°. Тому на більшості площ було отримано зріджені і нерівномірні сходи. Подекуди кукурудзу навіть довелося пересівати. А складні погодні умови що склалися протягом вегетації вплинули на її ріст та розвиток (тривала посуха з середини вегетативного розвитку до початку наливу зерна).

Зменшення врожайності сільськогосподарських культур відбулось по всіх районах області, але найбільше проблем мають аграрії Кременчуцького, Кобеляцького і Козельщинського  районів.

Спеціалістами Департаменту проведено виїзди в 25 господарств, які найбільше постраждали від посухи, де обстежено посіви та надано консультації щодо складання актів на втрату врожайності і списання посівів. Маємо надію що такі акти будуть одним з аргументів на пролонгацію термінів розрахунків за отримані аграріями матеріальні ресурси під урожай. Ми провели перемовини з рядом постачальників і отримали позитивні відповіді.

В ході обстежень зафіксовано 1,5 тис. га кукурудзи на зерно на яких рослини взагалі не сформували продуктивний врожай а на інших площах він в межах від 5,0 до 25,0 ц/га.

На сьогоднішній день кукурудзу зібрано на площі 300 тис. га, намолочено 1,5 млн. тонн зерна, середня урожайність складає 49,8 ц/га, що нижче до минулого року на 20,0 ц/га.

При цьому в розрізі районів середня урожайність коливається від 15 ц/га в Кременчуцькому районі, Кобеляцькому – 25 ц/га, Козельщинському – 33,5 ц/га, Глобинському – 33,8 ц/га, де сумарно зосереджено 12 % площ цієї культури. Найвища її врожайність в  Гадяцькому – 85,5 ц/га, Лохвицькому – 80,9 ц/га, Зіньківському – 78,7 ц/га.

Очікуваний валовий збір кукурудзи в поточному році становитиме біля 3,3 мільйона тонн, що менше до минулого року на 1,3 млн. тонн. Втрати аграріїв в постраждалих районах можуть бути дещо компенсовані сьогоднішньою ціною на збіжжя. Звичайно якщо вона збережеться на такому рівні і надалі.

В цілому валовий збір зернових культур в цьому році очікується в межах 4,7  млн. тонн, проти показника минулого року в 6 млн. тонн.

Для зменшення наслідків частих посух Департаментом рекомендовано господарствам області впроваджувати волого та енергозберігаючі технології обробітку ґрунту. При закупівлі посівного матеріалу звертати увагу на  його посухостійкі якості.

Південним районам області, які найбільш страждають від посухи, рекомендовано переходити на посів гібридів кукурудзи середньої групи стиглості та збільшувати частку ранніх зернових культур у зерновій структурі посівних площ так як вони більш ефективно використовують зимові та весняні опади для формування врожаю.

Важливим елементом для зменшення впливу  кліматичних змін на сільське господарство області є відновлення потенціалу зрошення. 

У силу природно-кліматичних умов стале ведення землеробства без розвитку зрошення стає практично неможливим. Це одне з пріоритетних завдань розвитку аграрного сектору області.

Також Департамент розпочинає консультації зі страховими компаніями та сільгоспвиробниками щодо розширення площ під сільськогосподарськими культурами, застрахованими від ризиків виробництва, враховуючи що в наступному році держава запроваджує часткову компенсацію страхових внесків.

Певною підтримкою для аграріїв, які постраждали від природних катаклізмів повинні стати зміни до Податкового кодексу стосовно збереження податкового кредиту в разі списання посівних площ. З прийняттям таких змін Департамент спільно з податковою службою оперативно нададуть необхідні консультації аграріям.

Слід відмітити важливість надходження в цих умовах державної підтримки. На сьогодні понад 300 сільгосппідприємств і фермерських господарств області отримали близько 30 млн. грн.   

Стосовно підготовки до наступного сезону. Під урожай 2021 року посіяно 238,1 тис.га,  озимих на зерно, що складає 100% до прогнозу, з них  пшениці – 225,5 тис. га. На 85% площ озимих зернових вже отримано дружні сходи, які знаходяться в доброму  та  задовільному стані. При цьому слід відмітити, що площі озимих зернових під урожай наступного року не зменшено до рівня поточного року.  Вслід за збиранням врожаю в області проводиться підготовка ґрунту на зяб, який потрібно провести на площі – понад 1,1 млн, га, на сьогодні зроблено на 375 тис. га, або  22% площ.

На сьогоднішній день господарствами області уже розпочато роботу по формуванню страхового фонду насіння ярих культур. Насіння ярих культур для посіву в наступному році засипано в повному обсязі, в даний час ведеться його доробка до посівних кондицій.