Ви є тут

Хід виконання обласної Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року

10.02.2020

10.02.2020 відбулась щотижнева апаратна нарада у голови Полтавської обласної державної адміністрації. З питання «Про хід виконання обласної Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року» доповідав директор Департаменту агропромислового розвитку Сергій Фролов.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року (далі – Програма) становить 83,30 млн грн, у тому числі: кошти обласного бюджету – 54,165 млн грн (65 %), кошти місцевих бюджетів та інших джерел – 29,135 млн грн (35 %).

На 2016-2019 роки Програмою передбачено виділення коштів з обласного бюджету – 38,6 млн грн. Для фінансування заходів Програми було виділено 20,4 млн грн, із яких використано 19,5 млн грн та залучено 3,4 млн грн із місцевих бюджетів та інших джерел.

На 2020 рік Програмою передбачено виділення коштів у сумі 21,8 млн грн, у т.ч. з обласного бюджету – 15,52 млн грн та з місцевих бюджетів та інших джерел – 6,28 млн грн. Із обласного бюджету для фінансування заходів Програми на даний час виділено 5,9 млн грн. Додатково подано запит на 9,6 млн грн.

За 4 роки участь у Програмі прийняло 659 фермерських та особистих селянських господарств, 13 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, 10 фізичних осіб-підприємців, 45 юридичних осіб та 2 суб’єкти дорадчої діяльності. В рамках та завдяки дії Програми зареєстровано 27 новостворених сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, додатково створено 169 робочих місць.

Галузь тваринництва

Із початку дії Програми за всіма напрямками галузі тваринництва участь взяли 620 особистих селянських та фермерських господарств.

470 особистим селянським господарствам відшкодовано витрати на проведення штучного осіменіння 1891 телиці та корів на суму 357,9 тис грн.

Даним напрямом Програми передбачалось зупинити тенденцію до зниження поголів’я корів та стимулювати створення сімейних ферм. За час дії Програми взяли участь 46 власників особистих селянських та фермерських господарств, отримано приріст корів у кількості 394 голови.

Підтримка пасічників-початківців, випускників ліцензованих із даної спеціальності навчальних закладів області, а також учасників бойових дій

Із початку дії Програми пасічникам-початківцям відшкодовано частину вартості 383 одиниці обладнання. Завдяки наданій фінансовій підтримці створено 15 робочих місць.

Стимулювання розвитку бджільництва шляхом фінансової підтримки на закупівлю племінного матеріалу та створення племінних пасік для особистих селянських господарств, фізичних осіб-підприємців, приватних підприємств, фермерських господарств. Завдяки даному напряму оновили генетичний матеріал 26 особистих селянських господарств, якими придбано 746 племінних бджоломаток та бджолосімей української степової породи. Поширення племінного матеріалу сприяє чистопородному розведенню та створенню нових племінних господарств. В Україні, зокрема в Полтавській області, інтенсивно розвивається галузь бджільництва. В господарствах усіх форм власності – 146,4 тис. бджолиних сімей. В області щороку зростає виробництво меду (за останні 4 роки приріст становить 25 %).

Галузь рослинництва (садівництво та ягідництво)

Всього за період 2016-2019 років надано фінансову підтримку на розвиток садівництва та ягідництва на загальну суму 1,3 млн грн. Закладено плодово-ягідних насаджень на площі 35,6 гектарів, у тому числі навчальними закладами області – 7,1 га. Відповідно до напрямку „Компенсація коштів, що використані на закладання нових насаджень плодово-ягідних культур особистим селянським господарствам, фермерським господарствам, фізичним особам підприємцям та загальноосвітнім, спеціалізованим та дошкільним закладам, будинкам-інтернатам, медичним та соціальним закладам області” протягом періоду дії Програми створено 22 постійних та 162 тимчасових робочих місця. Вирощено 38,2 т ягідної та 21 т плодової продукції, в тому числі навчальними закладами області (Розбишівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Гадяцького району, Решетилівський професійний аграрний ліцей імені І.Г. Боровенського, Професійно-технічне училище № 54 смт Котельва) зібрано 3,5 т плодово-ягідної продукції. Закладені сади на території навчальних закладів стають базою для створення та відкриття нових освітніх професій таких як „Садовод” та „Плодоовочівник”.

Технічне переоснащення

Протягом 2018-2019 років відповідно до напрямку „Компенсація в розмірі 30 % вартості придбаної в поточному році нової малогабаритної самохідної сільськогосподарської техніки, виробленої в Україні (потужністю до 70 кВт)” 25 суб’єктів господарювання (з них 3 – сімейних фермерських, 9 – селянських (фермерських) та 13 – фермерських господарств) придбали 25 тракторів загальною вартістю 12,1 млн грн та створили 25 постійних робочих місць. Загальна сума компенсації з обласного бюджету – 3,6 млн грн.

Підтримка інвестиційної діяльності шляхом участі у виставкових заходах та поширення передового досвіду аграрних підприємств та трудових колективів сільськогосподарської галузі області

У 2017-2019 роках використано 555,2 тис. грн на організацію та проведення заходів щодо поширення передового досвіду аграрних підприємств та трудових колективів аграрної галузі, вшанування кращих аграріїв шляхом проведення заходів таких як „День працівників сільського господарства”, „День працівників харчової промисловості” та представлення аграрної галузі Полтавської області на Міжнародній агропромисловій виставці „Агро”.

Із 2019 року у Програмі за пріоритетними напрямками на період до 2020 року діє напрям „Кредитування фермерських господарств, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та фізичних осіб-підприємців”, яким передбачено надання фінансово-кредитних ресурсів (дешевих кредитів) фермерським господарствам, сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам та фізичним особам-підприємцям терміном до 5 років у розмірі не більше 500,0 тис. грн під 3 % на рік. Відповідно до цього напрямку надано фінансову підтримку на платній та зворотній основі (кредит) 10 суб’єктам господарювання (7 фермерським господарствам (два з яких новостворені) та 3 фізичним особам-підприємцям). Завдяки отриманій фінансовій підтримці вже у 2019 році створено 33 робочих місця, у 2020 році планується створення ще 10. Надання фінансової допомоги сприятиме залученню протягом реалізації бізнес-проєктів додаткових 7 млн грн у розвиток малих сільгоспвиробників.

Відповідно до напрямку Програми „Розвиток сільськогосподарської обслуговуючої кооперації” передбачено фінансову підтримку сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам шляхом компенсації 90 % (40 % – з обласного бюджету та 50 % – з місцевих бюджетів та інших джерел) вартості придбаної сільськогосподарської техніки, обладнання та устаткування. У 2016-2019 роках прийняли участь 13 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (6 – плодоовочевих, 4 – молочарських, 2 – з обробітку землі та збирання врожаю, 1 – із бджільництва), яким надано кошти з обласного бюджету в сумі 2 317,7 тис. грн та залучено з місцевих бюджетів і інших джерел 3 353,5 тис. грн.

Завдяки впровадженню Програми (за 4 роки) зареєстровано 27 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (плодоовочеві, молочарські, з обробітку землі та збирання врожаю, із бджільництва).

Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи створюють від 2 до 6 робочих місць, використовують офіційно найману працю з оплатою відповідних податків у місцеві бюджети. Члени кооперативів залучають 203 сезонних працівника.

Виконавцями робіт за напрямком „Підтримка сільськогосподарської дорадчої діяльності” були ТОВ „Полтавська обласна сільськогосподарська дорадча служба” та Полтавська обласна Громадська організація „Офіційна сільськогосподарська дорадча служба”.

За період дії Програми (2016-2019 роки) сума фінансування становить 2 502,6 тис. грн. За рахунок цих коштів проведено 358 навчальних семінарів та 20 демонстраційних показів, проводилося постійне консультування сільського населення, членів фермерських і особистих селянських господарств, сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та сільськогосподарських товаровиробників. Навчальні заходи проводилися у всіх районах області. Загальна кількість учасників навчальних заходів становить 9 250 осіб.

Розвиток органічного землеробства та виробництво органічних продуктів харчування

Полтавська область входить в першу п’ятірку областей України, які займаються органічним землеробством та виробництвом органічних продуктів харчування. Завдяки дії Програми щорічно зростають площі сертифікованих земель під органічним землеробством із метою збереження їх якості. Всього 30,7 тис. га, що становить 2,3 % від загальної кількості сільськогосподарських угідь області.

На даний час 28 підприємств мають сертифікати з органічного виробництва та переробки. Право на одержання компенсації в розмірі 100 % понесених витрат у зв’язку із проведенням та підтвердженням відповідності виробництва органічної продукції (сировини) та отриманням сертифіката відповідності у рослинництві отримали 17 суб’єктів господарювання.