На базі центру впровадження Індустрії 4.0 відкрито школу підготовки пілотів БпЛА

05.03.2024

Центр впровадження Індустрії 4.0 Полтавського державного аграрного університету був заснований за ініціативи Полтавської обласної державної адміністрації, ставши одним із 11 подібних центрів в Україні. Його створення стало можливим завдяки Постанові Кабінету Міністрів України № 750 «Щодо сприяння впровадженню технологічного підходу Індустрія 4.0 в Україні».

Метою Центру є координація процесу впровадження та розроблення перспективних технологій, підготовка відповідних спеціалістів, а також формування зв’язків між бізнесом, який розробляє сучасні технології, та виробничими підприємствами. Його діяльність ґрунтується на багаторічному досвіді співпраці науковців університету з агропромисловими підприємствами Полтавщини та дієвій співпраці з органами виконавчої влади області, зокрема Департаментом агропромислового розвитку Полтавської обласної військової адміністрації. Враховуючи мету створення центру та набутий досвід прийнято рішення відкриття школи підготовки пілотів БпЛА саме на його базі.

Основні завдання школи підготовки пілотів БпЛА на базі центру впровадження Індустрії 4.0:
- підготовка пілотів БпЛА для застосування технологій точного землеробства у сільському господарстві, спрямованих на підвищення ефективності та стійкості агропромислового виробництва;
- розробка і вдосконалення навчальних програм з підготовки пілотів БпЛА для сільськогосподарських потреб;
- організація та проведення навчальних семінарів, тренінгів та майстер-класів з метою підвищення професійного рівня учнів школи;
- створення та удосконалення інфраструктури для практичного навчання, зокрема навчальні авіабази, симулятори польоту, доступ до сучасного обладнання для навчання та досліджень;
- експертна підтримка та консультації з питань, пов'язаних з підготовкою пілотів БпЛА, включаючи технічні аспекти, безпеку польотів, законодавство тощо;
- організація спеціалізованих навчальних курсів для учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб, з урахуванням їхніх потреб та можливостей з метою їхнього професійного зростання та відновлення соціальної адаптації;
- забезпеченні можливостей для студентів та випускників школи отримати практичний досвід через стажування та робочі практики у сфері пілотування агродронів;
- забезпечення можливості проходження навчання для осіб, які перебувають на обліку в центрах зайнятості, з метою підвищення їхньої кваліфікації та подальшого працевлаштування;
- розробка та впровадження дослідницьких проектів в галузі застосування безпілотних технологій у сільському господарстві, спрямованих на підвищення ефективності та стійкості агропромислового виробництва;
- співпраця з територіальними громадами по просторовому плануванню та моніторингу використання земельних ресурсів.

Полтавської обласною військовою адміністрацією спільно з Полтавським державним аграрним університетом пройдено значний шлях для створення школи підготовки пілотів БпЛА. В 2023 році рішенням Пленарного засідання двадцять третьої сесії восьмого скликання Полтавської обласної ради від 30 травня 2023 року № 613 внесені зміни до Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2027 року та додано новий напрям, який передбачає підготовку операторів безпілотних літальних апаратів, підписано важливі меморандуми співпраці з: Асоціацією «Підприємств промислової автоматизації України», Кременчуцьким льотним коледжем Харківського національного університету внутрішніх справ та Полтавською районною військовою адміністрацією Полтавської області. Все це надало можливість розробити програму підготовки, визначитися з темами курсів та зробити погодинний план для викладачів та інструкторів.

Завдяки взаємодії влади, науки та бізнесу на базі центру впровадження Індустрії 4.0 відкрилася школа підготовки пілотів БпЛА.

Знання та навики отримані під час здобуття освіти будуть широко використовуватися у агросекторі. Використання агродрону перш за все це новітній ривок у розвитку сільського господарства у Полтавській області. Передові технології будуть використовуватися для внесення добрив і боротьби зі шкідниками та бур’янами, оцінки повноти сходів чи наявності ареалів бур’янів. Процес використання даного апарату не потребує задіяння важкої техніки та залежності від погодних умов. Все це оптимізує сільськогосподарське виробництво, збільшить кількість земель в обробітку, покращить їх урожайність та покращення процесу моніторингу земель.

Практичні навички здобувачі освіти будуть отримувати безпосередньо у польових умовах, а отже після отримання сертифікату зможуть фахово виконувати роботи у господарствах.

По підсумкам наради від 04 березня 2024 року, з нагоди відкриття школи операторів БпЛА між органами державної влади, Полтавським державним аграрним університетом, державним навчальним закладом „Полтавський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості”, Полтавським обласним центром зайнятості, благодійною організацією та представниками бізнесу відбулося підписання Меморандуму про співробітництво. Від Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної військової адміністрації Меморандум підписав директор Департаменту – Фролов Сергій Олександрович.