Регулювання земельних відносин та контроль за використанням і охороною земель

31.03.2023

З метою раціонального використання, недопущення випадків рейдерського захоплення землі та роз’яснення норм чинного законодавства України представниками Департаменту проводиться інформаційна кампанія у місцевих засобах масової інформації, зустрічі з представниками територіальних громад, сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств, під час яких обговорюються найактуальніші питання реалізації ефективного управління земельними ресурсами громад. Одні з таких зустрічей були проведені у лютому 2023 року. В ході проведених заходів (нарад) було розглянуто питання взаємодії малих та середніх агровиробників (фермерських господарств) з органами місцевого самоврядування, забезпечення сільгоспвиробників необхідними ресурсами, в тому числі необхідністю роз’яснення актуальних змін у сфері земельного законодавства. 30.03.2023 року була проведена нарада за головуванням Олексія Бруслика при Полтавській ОВА «Регулювання земельних відносин та контроль за використанням і охороною земель».

Одним з таких законодавчих актів набув чинності 19 листопада 2022 року Закон України № 2698-ІХ від 19.10.2022 „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель”.

Актуальними змінами зазначеного Закону є відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка існувала до запровадження воєнного стану, підвищення ефективності реалізації державної політики у сфері охорони земель, врегулювання процедури внесення відомостей про якісні характеристики угідь, заходи щодо охорони земель і ґрунтів, обмеження у використанні земель до Державного земельного кадастру.

Це вже третій закон, який регулює земельне законодавство під час дії воєнного стану. В першу чергу, цей документ повертає земельні аукціони для передачі сільськогосподарських земель в користування, як це було в довоєнний період. Частково відновлює можливість безоплатної приватизації для власників нерухомого майна і тих, хто мав на це право раніше, до набрання чинності ЗКУ.

З метою здійснення повноважень з контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використання і охороною земель визначених Законом України ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин” № 1423, положення якого набрали чинності 26 травня 2022 року, виконавчі органи відповідної громади набули повноваження зі здійснення державного контролю у сфері охорони та використання земель за дотриманням цільового використання земельних ділянок.