Щодо ситуації в зв'язку з погіршенням погодно-кліматичних умов

20.04.2017

Станом на 19 квітня посіяно ярих культур на площі 317,0 тис. га в тім числі ранніх зернових та зернобобових 110,5 тис. га, або 98% до прогнозу з них ячменю 92,2 тис. га (96%), гороху 10,9 тис. га (123%). Завершено посів цукрового буряка на площі 36,0 тис. га (103%). Продовжується посів соняшнику який посіяно на площі 143,0 тис. га (47%), кукурудза на зерно на 33,0 тис. га (6%). Розпочато посів сої на площі 1,3 тис. га.

На сьогодні отримано сходи ячменю та вівса на 90% площ, гороху на 40% площ, цукрових буряків на 43% площ. Кукурудза та соняшник ще не зійшли. За попередніми даними з районів посіви ярих культур на сьогодні ще не постраждали.

Аналогічні погодні умови були в 1979 році тоді урожайність сільськогосподарських культур була нижчою середньорічних, зокрема: зернових та зернобобових культур – 20,1 ц/га, оз. пшениці – 27,0 ц/га, ячміня – 15,8 ц/га, кукурудзи на зерно – 19,4 ц/га, соняшнику – 15,8 ц/га, цукрових буряків – 235,0 ц/га.

За даними метеостанцій Полтавської області мінімальна температура повітря у ніч з 19 на 20 квітня знижувалася по метеостанції Гадяч – до 2° морозу, Лубни – 1° морозу, Веселий Поділ (Семенівський район) – до 1° морозу, Полтава – до 2° морозу, Кобеляки – 3° морозу. Заморозки у повітрі відмічалися впродовж 6 годин у південних та центральних районах області (з 3 до 9 год), на півночі та північному заході – 3 годин. Мінімальна температура грунту по метеостанціях відповідно знижувалася до 4° морозу, 2° морозу, 4° морозу, 5° морозу, 4° морозу (утримувалася на від’ємних значеннях впродовж 9 годин). На висоті 2 см від поверхні грунту була зафіксована температура 1-5° морозу. Заморозки у повітрі можна віднести до короткотривалих, на грунті – до заморозків середньої тривалості. У південно-східних районах області (дані метеостанцій Харківської області, що характерно для Чутівського, Машівського та Карлівського районів) у повітрі відбувалося зниження температури повітря до 4-5,5° морозу, на поверхні грунту продовжує утримуватися сніговий покрив, при цьому мінімальна температура на поверхні снігового покриву знижувалася до 10-13° морозу.

Загрози для озимих зернових та ранніх ярих зернових та зернобобових культур заморозки цієї ночі не завдали. Зниження температури повітря та грунту, яке відмічалося на більшій частині території області може завдати шкоди плодовим деревам, які перебувають у фазі цвітіння, кущам та раннім сортам суниці, які вже цвітуть.

За прогнозами синоптиків впродовж 3 днів утримається така ж прохолодна погода, з нічними заморозками у повітрі до 2-4° морозу, низькими денними температурами та опадами у вигляді дощу та мокрого снігу.

Погодні умови, які відмічалися в районах області, негативно вплинуть на плодові дерева та кущі, можливо призведуть до зниження врожайності зернових та зернобобових культур.