Завершено аудит використання земель сільськогосподарського призначення

03.02.2021

З метою вивчення фактичного стану використання земель сільськогосподарського призначення,  виявлення проблемних питань в земельних відносинах, в області було запроваджено аудит земель сільськогосподарського призначення.

Департаментом було розроблено покроковий алгоритм дій з проведення аудиту використання земель сільськогосподарського призначення та презентовано головам райдержадміністрацій під час селекторної наради в червні 2020 року.

За результатами наради створено (відновлено) 25 робочих груп з проведення аудиту, тобто при кожній районній державній адміністрації.

В 2020 році у 25 районних адміністраціях було відновлено (створено) 25 робочих груп з проведення аудиту земель сільськогосподарського призначення. Робочими групами з проведення аудиту використання земель сільськогосподарського призначення, виявлено 18321,48 га земельних ділянок, які використовуються із порушеннями земельного законодавства, з них за формами власності: державної – 9014,53 га, комунальної – 5963,72 га, колективної – 3343,22 га.

Основними порушеннями є використання земельних ділянок, без реєстрації відповідного речового права, розорювання сіножатей та пасовищ.

Протягом 2020 року Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області на  території  Полтавської області здійснено 1099 заходів державного нагляду (контролю), за результатами яких виявлено 908 порушень, складено 312 протоколів про адміністративне правопорушення та винесено 312 постанов про накладення адміністративного стягнення на суму 72930 грн. Штрафних санкцій сплачено у добровільному порядку на суму 73100 грн.

За результатами здійснених зазначених заходів державного контролю державними інспекторами розраховано розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання  земельних ділянок  не  за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, на суму 2 142,75 тис. грн. Шкоду у poзміpі 1 761,23 тис. грн сплачено до місцевих бюджетів у добровільному порядку.

3 метою усунення виявлених порушень, видано 400 приписів, матеріали по 359 перевірках направлено, в рамках взаємодії, до органів прокуратури та правоохоронних органів для вжиття заходів реагування щодо повернення земельних ділянок державі, в тому числі для проведення заходів  по встановленню осіб, які вчинили правопорушення.

За результатами аудиту використання земель сільськогосподарського призначення 14 райдержадміністраціями направлені листи з матеріалами аудиту земель до районних відділів та слідчих управлінь ГУНП у Полтавській області. За результатами перевірки інформації викладеної у матеріалах  аудиту земель розпочато 26 досудових розслідувань в кримінальних провадженнях, щодо використання земельних ділянок загальною площею 1524 га.

Департаментом також було проведено аудит 2322 договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею   55,7 тис. га, укладених районними державними адміністраціями до 2013 року, в межах повноважень наданих їм на той час. За підсумками проведеного Департаментом моніторингу направлено звернення до Прокуратури Полтавської області для належного реагування.

Враховуючи досвід минулих років в організації проведення аудиту земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної форми власті, Департаменту агропромислового розвитку та Юридичному департаменту на колегії облдержадміністрації було доручено у 2021 році провести аудит земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики та іншого призначення.

Запис засідання колегії Полтавської облдержадміністрації  можливо переглянути перейшовши за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=WGOzzGQQa2Y